Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв тип лидер на пчеларска организация желаете да бъдете?

Гласували
66. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Ръководител на НАЦИОНАЛНА пчеларска организация

    1 1.52%
  • Член на управителния съвет на НАЦИОНАЛНА пчеларска организация

    8 12.12%
  • Ръководител на ОБЛАСТНА пчеларска организация

    2 3.03%
  • Член на управителния съвет на ОБЛАСТНА пчеларска организация

    14 21.21%
  • Ръководител на ОБЩИНСКА пчеларска организация

    4 6.06%
  • Член на управителния съвет на ОБЩИНСКА пчеларска организация

    22 33.33%
  • Ръководител на МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕНА организация

    4 6.06%
  • Член на управителния съвет на МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕНА организация

    3 4.55%
  • Ръководител на ДРУГА организация (посочете в темата каква да е тя)

    2 3.03%
  • Член на управителния съвет на ДРУГА организация (посочете в темата каква да е тя)

    0 0%
  • Не желая да съм лидер и да ръководя, но искам да давам акъли

    14 21.21%
  • Не ме интересуват организациите и няма да си мръдна пръста за тях

    10 15.15%
Отговори на анкетата
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Желая да съм член на истинска организация, да си плащам чинно членския внос и останалото време да посветя за отглеждането на пчелните си семейства. 99,9% от пишещите и четящи тоя форум са пчелари, които имат друго основно занятие / никой не разчита само на пчеларството / и всяка свободна минута посвещават на пчелите. Не виждам такъв пчелар, който за сметка на времето отделяно за пчелите да започне да се занимава с организационни въпроси. Може би хора, които наемат пчелари да им отглеждат пчелите биха намерили време за това, но това са 0.01% от участниците в този форум.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    А какво очаквате да получите от тази организация като пряка или непряка полза лично за вас, за пчеларството в национален, в световен мащаб... срещу чинното плащане на членски внос?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Доколкото гласи заглавието тази анкета е само за хора , които искат да са лидери,или за хора на който не им пука за пчеларството.От едната крайност на другата,няма я средата.Примерно член на пчеларска организация , който си плаща редовно членския внос , и не се чувства компетентен да дава големи акъли,но би могъл все с нещо да бъде полезен за организацията.И аз самият не съм гласувал,защото просто не се чувствам компетентен да бъда някакъв "Лидер". Нищо чудно,че масата пчелари посетили анкетата не са гласували.Просто нямат възможност да бъдат лидери по една или друга причина,това не означава,че не им пука за пчеларството. В крайна сметка за тях остава предпоследният вариант : Не желая да съм лидер и да ръководя , но искам да давам акъли ;. Може би ако точката гласеше: Не желая да съм лидер,а само редовен член на организация,повечето от хората посетили анкетата щяха да гласуват , включително и аз.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    За да има някакъв вид комуникация между нас, като представители на един бранш и съответните държавни институции, то ние трябва да имаме орган за комуникация - национална, браншова или както искате я наречете организация. Ако пчеларя Х отиде в МЗХ и поиска да се разпределят примерно средствата по програмата по начин, който да удовлетворява повече пчеларите, ще му кажат "какъв си ти бе". Но ако отиде "лидер на национална организация с 1 човек членска маса ще му дадат примерно 30 хиляди да представя България в чужбина, а ако се спазари за "подробностите", може и 500 000 да му дадат за някакъв проект. Но ако отиде пчеларя Х, като представител на местна организация, проекта му даже няма да бъде разгледан, дори и ако всеки разход е придружен с предварителен договор и цена равна на 1/10 от тази, която е приложил този, чийто проект е одобрен. В крайна сметка това, което дава Европа отива не по предназначение, а сектора вместо да се развива бавно, но сигурно загива. Казвам всичко това, защото съм се сблъсквал с тези ситуации. Липсата на добре организирана структура, ни лишава от възможността да защитаваме интересите, а от това се възползват хора, чиито интереси не съвпадат с общия интерес. Какво ни остава. Или да се примирим със сегашното положение, което неминуемо ще се влошава, защото алчността е като булимията-няма наяждане, или да се вземем в ръце и сами да се организираме и защитим интересите си.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Значи за преразпределението на едни пари става въпрос... О. К.
    Не смятам обаче, че секторът ще загине, освен ако не се появи нова, нелечима болест по пчелите. Тогава обаче боговете да са ви на помощ! Пчеларските организации едва ли биха ви спасили.
    Иначе при сегашните обстоятелства отделни пчелари може да загинат, но не и отрасълът като цяло. Дори ако Европа спре напълно субсидиите, само ще направи услуга на бранша, а пазарът ще направи естествен подбор на пчеларите - негодните ще са OUT. Аман от този евросоциализъм!

    P. S. Сори за еретичните мисли. Добре че още не е въведена системата с плюсчетата и минусчетата, защото този постинг, предполагам, би почервенял от минусчета!
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    То винаги става въпрос за едни пари, като да вземем например изваждането на кошерите от населените места, май тук става дума за едни много пари. бедата е, че има "лидери", които в името на нещо(само мога да гадая какво е) са склонни да клекнат пред това искане на МЗХ. Да дам още един пример със промените в закона, където никой не е наясно какво точно трябва да се промени, но всички са наясно какво точно искат да променят. Естествено става въпрос за това кой да яхне пчеларите. Та в момента въпроса не е дали да има организация или не, а дали да има организация на пчеларите или такава на "вождовете". А въпроса с лидерството е много сериозен, защото трудно вече се намират балъци.
    Зададох един въпрос по-горе, защото в отговора на този въпрос се крие успеха или неуспеха на едно сдружение. Няма пълно щастие, но винаги има възможност да се доближим максимално до него. Мисля че може би от там трябва да се тръгне и накрая да се стигне до въпроса за лидерството.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Поради ангажименти от различен характер не съм посещавал скоро форума. Току що влизъм и ми направи впечетление името на темата.
    Преди всичко човек трябва да е наясно с това, какво значи думата "лидер", както и да е запознат с това какви качества са необходими за да си лидер, за да изкажеш адекватно мнение по темата, както и да гласуваш в анкетата.
    Извини ме Матеев, но познанията по психология за много от членовете на форума са посредствени и си мисля, че твоето запитване не би постигнло целта си.

    П.С. опсс, то аз незнам целта на твоето запитване.

    Апропо, за да има успехи дадена организация, нейния лидер трябва да има одобрение на голяма част от членската маса.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Когато чуя думата лидер започвам да псувам. Те обикновено са най-корумпирани. Не искам да ставам лидер на никаква пчеларска организация, но ще давам акъл.

    Трябва да има правила. Една национална пчеларска организация трябва да се бори за тези правила. А на хората които ще се заемат с тази трудна работа трябва да им се плаща от членския внос. Ако няма национална пчеларска организация, ще се пръкнат много регионални, частни, с "лидери" чиято цел е само източване на фондовете. Днес е един утре е друг.

    Трябва да се направи следното:
    Предал си 20 тона пчелен мед, или определено количество прополис, или прашец и т.н., направен е анализ на продукта в лаборатория, той е качествен, получаваш субсидии след като продукта се реализира на пазара /вътрешен или външен/. Предал си 100 кг. мед - процедурата е същата както при 20 тона. Когато продукта не е качествен и не отговаря на изискванията, той се връща на производителя, за негова сметка. И това трябва да е прозрачно. Никакви субсидии да не се дават за продукти които нямат оценка от лаборатория, и нямат реализация на пазара.

    В такава организация бих давал членски внос, и не малък, но с ясен бюджет, публичен, с ясни критерии и независимост на лабораторията или лабораториите.
    И никакви субсидии на бройка кошери. Никакви субсидии за закупуване на кошери. Никакви субсидии за лекарства. Никакви субсидии млад пчелар. Никакви субсидии за произведени майки и отводки. Тук ще се сблъскаме с критериите на ЕС

    Важен е крайния продукт, той да е качествен, и там да отиват субсидиите. Всичко останало е корупция.

    Сега търговците в храма ще ме попилеят.
    Здраве да е, ще го преживея! Поздрави и успех на всички във форума!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това със субсидиите на килограм е вече гледан филм. Изкупната цена на меда пада пропорционално на субсидията. Аз все си мисля, че ако секнат всякакви субсидии и програми съвсем скоро нещата ще си дойдат на мястото. Тези едни пари правят проблемите в сектора, те са разковничето и създават условията за корупция.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Това със субсидиите на килограм е вече гледан филм. Изкупната цена на меда пада пропорционално на субсидията. Аз все си мисля, че ако секнат всякакви субсидии и програми съвсем скоро нещата ще си дойдат на мястото. Тези едни пари правят проблемите в сектора, те са разковничето и създават условията за корупция.
    Ееее не мога да се съглася. Все едно да кажем, че ако спрат Евро-парите и съвсем скоро всичките ни магистрали и пътища ще се оправят.
    И каква е зависимостта субсидии/цена на меда? Цената на меда се променя далеч извън България. И тук е удобно да се върна на темата за НППО. Именно една такава организация или обединение на организации, може да упражнява контрол - формален или неформален, на отпусканите (най-вече крупните) суми. Да не говорим, че има логика членовете на тази организация да използват предимства при кандидатстване по проекти.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •