Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 24 ПърваПърва ... 122021222324 ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 235
  1. #211
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    При вероятностите отговора много зависи от модела. При различни модели има и съвсем различни отговори. Кой модел е по-правилен е труден въпрос. Горния пример със самолетите е добър. Ако вземем за модел отношението на умрелите към бройка пътували не знам какво ще се получи. Примерно за Бг много по-малко се пътува със самолет отколкото с друг транспорт. Мене лично не ме е страх от самолет.

  2. #212
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.

    Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.

    Само за пример:
    Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?

    Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.

    Извод:

    Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.

    Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.

    И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.

    Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.
    Теория на вероятностите,самозаблуда, та не са ли точно случките и преживяванията, които ни вадят от самозаблудите и ни връщат в реалността.Преди нас, хора,които са преживели разни неща са ги казали устно или писмено,и много от нас се учат от техния опит .Да,може и да робуваме на предразсъдаци,но според мен е грешно с тази теорията на вероятностите да се подценяват личните случки и преживявания на отделните хора,защото точно тези преживявания правят разликата между теорията и действителността.Има неща в ,които хората вярват безусловно и неща,които ги подлагат на съмнения,но не може да отричаме неща ,които са се случили. Далече съм от мисълта,че всичко,което е казано или написано преди години е абсолютна истина,защото науката опроверга много неща.Но не можеш да убедиш някой,който е преживял дадено нещо в обратното.Дано някой ден тези теории да не ти изиграят лоша шега,защото теорията си остава теория до като не се превърне в действителност,до тогава си остава просто теория. А за опитите,които правиш с твоите 22 пчелина.Kогато ги разположиш из цялата страна и кажеш,че те са успешни,тогава лично ще искам да ти стисна ръката.Защото се знае,че България макар и малка страна,климатичните особености и растителността в различните райони са различни.Това,че дадено нещо се е случило или не се случило в твоите пчелини,не означава,че и с пчелините в цялата страна е така.
    Този пост е редактиран от IVO_3; 12.09.2015 в 13:49.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  3. #213
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Донякъде си прав в разсъжденията, но явно не осъзнаваш къде е разликата между СТАТИСТИЧЕСКАТА ДОСТОВЕРНОСТ и чисто случайните събития, които могат да се случат с всеки един от нас.

    РАЗЛИКАТА Е В КОЛИЧЕСТВОТО !!!

    Колкото по-много случки от определен вид ти се случат, толкова ПО-ДОСТОВЕРНА ще е вероятността, която можеш да изчислиш по тях. Единичните случки са ЧИСТА СЛУЧАЙНОСТ. Голяма грешка ще е, ако по тях си вадиш умозаключения и вземаш решения.

    Бил си катастрофирал с лека кола. Бил си си счупил ръката. Наблюдавал си нападения в пчелина. Всичко това са ЕДИНИЧНИ СЛУЧКИ и за тяхната вероятност НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ.

    Ако обаче си парашутист, то тогава в живота ти ще се наложи да направиш поне 1000 скока. И ако вероятноста за нещастие е 1/500, то тогава е почти сигурно, че ти най-вероятно ще умреш не от старост, а от неотворил се парашут. Ако си акробат в цирка - ха-ха - голям процент от тях умират от нещастен случай. Ако си дресьор на лъвове и коронният ти номер е да си пъхнеш главата в устата на лъва, ами въпрос на време е той наистина да ти я отхапе.

    Не си спомням дали в този форум съм го писал или в друг, но веднъж изчислявах и писах в един форум, че дори и утре да измислят хапче за БЕЗСМЪРТИЕ, пак средната продължителност на живота ще си остане някъде на ниво 800-850 години. Защо - ами защото всички хора ще умират от един или друг нещастен случай, и на практика никой няма да остане наистина безсмъртен.

    Точна статистика за различните видове смърт има в Националния статистически институт. Тя е вярна, защото се базира на МНОГО СЛУЧАИ. Според нея повече от 10% от смъртността е от НЕЩАСТНИ СЛУЧАИ (удавен, самоубил се, задавил се, автомобилна катастрофа, нещастен случай на работното място и т.н. и т.н.).

    Специално за пчеларството - преди да решим дали нещо е опасно или не, трябва първо да си изясним каква е ВЕРОЯТНОСТА ЗА НЕГОВОТО ПОЯВЯВАНЕ, като преброим не само всички случаи на появяване, а и всички случаи на НЕПОЯВЯВАНЕ.

  4. #214
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Статистиката е като монокините! Много неща се виждат, но се скрива най-важното. Това не е моя мисъл, пролетта ходих на едно обучение за правене на статистики и обработка и анализ на данни и първото което ни показа лектора на екрана беше тази мисъл. Та статистиката и анализа на данните може да бъде от огромна помощ, но също така може да те вкара в голяма заблуда. Или просто да се изпозва за зомбиране на хората, да те вкарат в някакъв филм.

    Примерно Конкорд беше чудо на авиацията и ни убеждаваха, че по статистика е най-безопасния самолет. В статистиката обаче не се споменава, че Конкорд лети само между САЩ и Франция/Англия. Супер модерни летища, обучен персонал, сериозна поддръжка. За разлика от него лайнеите на Бойнг и Еърбъс летят по всички части на света с калпави летища, лош персонал, лоша поддръжка, черни петна в небето където никой не следи какво става. Ето как статистиката ни заблуждаваше, че Конкорд е най-безопасен , докато едно малко парче на пистата не подпали целия самолет с всички пътници на борда и това беше краят на самолетите Конкорд.

    Относно тази обща хранилка, не ми харесва идеята защото не е хигиенично. По-статистика ако не си миеш ръцете след тоалетна шанса да те хване някоя болест сигурно ще е много малък, още повече повечето болести се лекуват. Значи ли това, че трябва да спрем да си мием ръцете. Аз не бих спрял, просто това се нарича хигиена. Такова общо хранене помага за по-лесно пренасяне на болестотворни бактерии/спори/вируси между семействата.

    За нападенията според мен с такава хранилка ако е на 30-40 метра от кошерите едва ли има опасност, но нападенията са си факт. Ако има изобилна паша може и един буркан мед да сипеш на капака на кошера и пак да не бъде унищожен, но ако настъпи глад тогава шанса е десетки пъти по-голям.

  5. #215
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Донякъде си прав в разсъжденията, но явно не осъзнаваш къде е разликата между СТАТИСТИЧЕСКАТА ДОСТОВЕРНОСТ и чисто случайните събития, които могат да се случат с всеки един от нас.

    РАЗЛИКАТА Е В КОЛИЧЕСТВОТО !!!

    Колкото по-много случки от определен вид ти се случат, толкова ПО-ДОСТОВЕРНА ще е вероятността, която можеш да изчислиш по тях. Единичните случки са ЧИСТА СЛУЧАЙНОСТ. Голяма грешка ще е, ако по тях си вадиш умозаключения и вземаш решения.

    Бил си катастрофирал с лека кола. Бил си си счупил ръката. Наблюдавал си нападения в пчелина. Всичко това са ЕДИНИЧНИ СЛУЧКИ и за тяхната вероятност НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ.

    Ако обаче си парашутист, то тогава в живота ти ще се наложи да направиш поне 1000 скока. И ако вероятноста за нещастие е 1/500, то тогава е почти сигурно, че ти най-вероятно ще умреш не от старост, а от неотворил се парашут. Ако си акробат в цирка - ха-ха - голям процент от тях умират от нещастен случай. Ако си дресьор на лъвове и коронният ти номер е да си пъхнеш главата в устата на лъва, ами въпрос на време е той наистина да ти я отхапе.

    Не си спомням дали в този форум съм го писал или в друг, но веднъж изчислявах и писах в един форум, че дори и утре да измислят хапче за БЕЗСМЪРТИЕ, пак средната продължителност на живота ще си остане някъде на ниво 800-850 години. Защо - ами защото всички хора ще умират от един или друг нещастен случай, и на практика никой няма да остане наистина безсмъртен.

    Точна статистика за различните видове смърт има в Националния статистически институт. Тя е вярна, защото се базира на МНОГО СЛУЧАИ. Според нея повече от 10% от смъртността е от НЕЩАСТНИ СЛУЧАИ (удавен, самоубил се, задавил се, автомобилна катастрофа, нещастен случай на работното място и т.н. и т.н.).

    Специално за пчеларството - преди да решим дали нещо е опасно или не, трябва първо да си изясним каква е ВЕРОЯТНОСТА ЗА НЕГОВОТО ПОЯВЯВАНЕ, като преброим не само всички случаи на появяване, а и всички случаи на НЕПОЯВЯВАНЕ.
    Признавам,че подходих несериозно като написах в пост 209 ,че "митът е разбит".Напълно съм наясно,че са нужни хиляди наблюдения,проучвания и изследвания за да се разбере в процентно отношение каква е вероятността дадено явление да се случи или да не се случи и кога,къде и как се случва. Щеше да е най-малкото наивно да си правя изводи само от моя единичен личен опит.Но аз не съм изолиран случай.Има много статии подкрепени със снимков материал,филми и видеоклипове,както и разкази на стотици пчелари.На едни се е случвало един път на други повече,а на трети въобще не се е случвало.Друг е въпроса това явление дали се появява всяка година или на пет години,факт е, че то съществува. Не си спомням аз или други колеги да са писали,че нападенията са всекидневни,през месец,всяка година и т.н.т.Явно е,че се случва при определени условия.А това, че при мен е единичен случай е, защото съм го отчел като грешка и се стремя да нея допускам повече,което не значи,че няма вероятност,това пак да се случи. По лесно е да не допускам нападение отколкото да се чудя как да се справям с него.Ти можеш да си правиш експерименти и да си позволиш да загубиш 4 или 5 семейства при 2000 кошера,но за такива като мен при десет семейства си е връщане в първи клас.Това е право на всеки сам да избира как да постъпи.Поздрави!
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  6. #216
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.
    Теория на вероятностите, беше много назад в учебника по висша математика и сигурно затова не ми е любима тема.

    Да, в 2200 кошера, за два месеца ще се случат толкова събития, колкото в 10 кошера за 40 години и ако тези два месеца са декември и януари, натрупаният опит ще е безценен.

    А за три години с 2000 кошера, ще имаш опит като за 660 ама друг път. По тази логика хората с много кошери са знаели как да се борят с вароатозата, преди да се появи.

    Моята теория на вероятностите, ми подсказва, че за 3 години разговори и дискусии с пчелари, които сумарно имат над 10 000 кошера и средният им пчеларски стаж е около 10 години, човек може да достигне техните знания, но и това не е сигурно.

  7. #217
    Матеев, за стажа и бройките въобще не си прав, но няма да спорим. Относно външните хранилки, направи този експеримент, но храни с мед. После ще си говорим за митове и легенди.

  8. #218
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал "пчелина" и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги "складирах". Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.
    Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак на всички за отзивчивоста.

  9. #219
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    <p>
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал &quot;пчелина&quot; и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги &quot;складирах&quot;. Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.
    </p>
    <p>
    &nbsp;</p>
    <p>
    &nbsp;Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак&nbsp; на всички за отзивчивостта.</p>

  10. #220
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    <p>
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал &quot;пчелина&quot; и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги &quot;складирах&quot;. Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.
    </p>
    <p>
    Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак на всички за отзивчивостта.

 

 
Страница 22 от 24 ПърваПърва ... 122021222324 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •