Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 24 ПърваПърва ... 1321222324 ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 235
  1. #221
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    ..... Относно външните хранилки, направи този експеримент, но храни с мед. После ще си говорим за митове и легенди.
    От няколко дена спрях да храня с външни хранилки и пчелите ми също като вашите станаха войнствени. Определено има проблеми с настроението на пчелите и с възникващите кражби, но не съм убеден, че проблемът е именно във външните хранилки. Не се съмнявам в самия факт - да, има го. Съмнявам се причинно-следствената връзка ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ = КРАЖБИ. Има го едното, има го и другото, но дали между двете наистина трябва да има знак за равенство?

    Не е ли по-добре вместо РАВЕНСТВО да напишем МОЖЕ БИ, ПРИ ОПРЕДЕЛЕНО СТЕЧЕНИЕ НА ДРУГИ ВЪНШНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА?

    Още два случая от днес:

    1. Камиона с питите за облизване се застоя на паркинга пред дома около час-два, и в момента човек не може да се прибличжи до него - сигурно има един милион пчели, които буквално са окупирали камиона и близките 10-15 метра около него. Значи ли това, че КАМИОН=НАПАДЕНИЕ ОТ ПЧЕЛИ?

    2. Днес отворихме помещението, в което стои машината за восъчни основи и около 1-2 тона восък. Вътре имаше стълпотворение от пчели, а по прозорците бяха накацали на дебели слоеве, предизвиквайки в помещението не слънчево, а пчелно затъмнение. Изглежда са влизали през процепа на вратата. Значи ли това, че ВОСЪЧНА МАШИНА=ПЧЕЛНО ЗАТЪМНЕНИЕ?

  2. #222
    Проблема не е във външните хранилки, а в това което е в тях. Захарния сироп няма мирис, но меда има. Дори меда от два съседни кошера е с различен мирис, не зависимо , че ние не го усещаме. Затова ако оставиш пита с мед до кошера от който си я извадил, пчелите крадци се настървяват точно на тази миризма, а след като тя свърши търсят близка подобна. И на пчелина настава сеч.
    Ако искаш остави една пита с малко мед на някой пчелин, на разстояние десетина метра от кошерите и ще видиш как за броени минути целия пчелин се възбужда. Говоря за период на безпашие. Ако има силна паша може да центрофугираш до кошерите и няма да има проблем.

  3. #223
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно затова говоря и аз, но по друг начин. Причините за кражбите не са самите външни хранилки, а комбинацията от фактори МИРИЗМА, ЛИПСА НА ПАША, СЕЗОН, ГЕНЕТИЧНА ОБУСЛОВЛЕНОСТ НА ПЧЕЛИТЕ, ЛИПСА НА ДОСТАТЪЧНО ЗАПАСИ В СЕМЕЙСТВАТА и т.н. Фактор е и дори ФОРМАТА И ЦВЕТА на храната или хранилката. Ако хранилката имитира цвете, то тогава това се възприема като паша. Ако обаче има храна в пчелни килийки извън кошера, то тогава това е сигнал за нападение.

    Представете си, че в пчелина има буйна цъфтяща растителност. Нима тя ще предизвика нападение?

    Та именно поради тази причина твърдя, че това за външните хранилки че предизвикват нападение е ПОРЕДНИЯТ ПЧЕЛАРСКИ МИТ.

  4. #224
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    От няколко дена спрях да храня с външни хранилки и пчелите ми също като вашите станаха войнствени. Определено има проблеми с настроението на пчелите и с възникващите кражби, но не съм убеден, че проблемът е именно във външните хранилки. Не се съмнявам в самия факт - да, има го. Съмнявам се причинно-следствената връзка ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ = КРАЖБИ. Има го едното, има го и другото, но дали между двете наистина трябва да има знак за равенство?

    Не е ли по-добре вместо РАВЕНСТВО да напишем МОЖЕ БИ, ПРИ ОПРЕДЕЛЕНО СТЕЧЕНИЕ НА ДРУГИ ВЪНШНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА?
    Според мен, с тези външни хранилки си създал изкуствена паша, както за твоите пчели,така и за чуждите.Все едно е цъфнала акацията само,че без аромата и.Предполагам,че спирайки подхранването,това за тях е голям стрес.Защото спирането не е станало постепенно ,а рязко и те си търсят пашата ,и е много вероятно да я намерят в чуждите кошери. Пчелите предвиждат природоклиматичните промени с по 2-3 месеца напред и се настройват спрямо тях.Ние, намесвайки се по подобен начин ги объркваме. Но това е мое мнение, и е в сферата на МОЖЕ БИ.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  5. #225
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  6. #226
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ...

    1. Камиона с питите за облизване се застоя на паркинга пред дома около час-два, и в момента човек не може да се прибличжи до него - сигурно има един милион пчели, които буквално са окупирали камиона и близките 10-15 метра около него....
    Чудесен пример. Ключовата фраза е 10-15 метра около камиона. Сега си представи този камион паркиран насред пчелина, представи си го и на 500 метра от него.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #227
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от IVO_3 Виж публикацията
    Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.
    Точно така направих. Взех външните хранилки и ги сложих по кошерите, и след това веднага ги напълних с инвертиран сироп.

    Тука обаче има един момент, който не знам дали всички сте го съобразили. Както при външните хранилки, така и при вътрешните, в тяхното усвояване участвуват максимум 5% от пчелите в семейството. Останалите пчели нямат достъп до хранилките поради тяхната малка площ, в резултат на което те пак летят по полето да търсят друга храна, и пак хулиганстват, ако им се отдаде възможност.

  8. #228
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно така направих. Взех външните хранилки и ги сложих по кошерите, и след това веднага ги напълних с инвертиран сироп.

    Тука обаче има един момент, който не знам дали всички сте го съобразили. Както при външните хранилки, така и при вътрешните, в тяхното усвояване участвуват максимум 5% от пчелите в семейството. Останалите пчели нямат достъп до хранилките поради тяхната малка площ, в резултат на което те пак летят по полето да търсят друга храна, и пак хулиганстват, ако им се отдаде възможност.
    Дори и така да е , няма как другие пчели да не усетят промяната,а именно приток на нектар (зах.сироп).,Това в известна степен ще охлади страстите.
    Този пост е редактиран от IVO_3; 17.09.2015 в 10:06.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  9. #229
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от IVO_3 Виж публикацията
    Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.
    Горе долу си прав колега, но като усетят храната вътре особено ако си дал по-голямо количество да речем литър 1 към 1, плъзват из ареала да търсят източника на нектара, това от опит съм го установил, без значение че си подал сиропа на вътрешна хранилка. Аз досега отвън не съм хранил. пашата винаги си я търсят отвън със сиропа ги активизираш. Докато например ако подам 0,5 литра 2 към 1 е съвсем друго няма такава активизация.

  10. #230
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Горе долу си прав колега, но като усетят храната вътре особено ако си дал по-голямо количество да речем литър 1 към 1, плъзват из ареала да търсят източника на нектара, това от опит съм го установил, без значение че си подал сиропа на вътрешна хранилка. Аз досега отвън не съм хранил. пашата винаги си я търсят отвън със сиропа ги активизираш. Докато например ако подам 0,5 литра 2 към 1 е съвсем друго няма такава активизация.
    Точно това имах предвид,като писах в пост #224 ,че изкуствената главна паша не е спряла постепенно,а рязко и е трябвало плавно да премине в лека поддържаща преди напълно да спре.Съгласен съм със теб,че подавайки големи количества макар и вътре в кошера илюзията за тази главна паша продължава.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

 

 
Страница 23 от 24 ПърваПърва ... 1321222324 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •