Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 98
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не е номера да видя данните, замисълът беше да вида анализа им какво казва, както и каква е прогнозата на база предишни анализи. Като знаеш какво се случва или има вероятност да се случи, ще си намалиш излишната работа по кошерите. За себе си установих, че има доста такава и е сигурно, че може да се избегне със съвременни похвати. Ако беше някоя важна или печеливша дейност, отдавна да е направено, както е при кравите, прасетата и кокошките. Ама нали е несъществен поминък, никой не му обръща внимание.
    Не ти се впрягам или заяждам. Данни или анализи ще ти бъдат в полза-две мнения няма, но някой трябва да изпълни изводите и предписанията. Някой да работи със системата на Сергей Петров ? -аз не познавам такъв. Неприложимо е . Ефект "О".

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    С пчелите се захванах точно по причината, че виждах неразработената перспектива за създаване на работещ продукт за рационализиране на тази дейност. Това, че подцених нужните средства за разработването му, не прави идеята по-малко привлекателна. Видях, че е имало и други /гореспоменатия/, които, за разлика от мен, са привлекли огромни средства уж за осъществяване на такава цел, но пак нищо не са постигнали и сега осиновяват кошери:https://www.google.com/search?q=%D0%...hrome&ie=UTF-8

    Като профукаха парите на рискови инвеститори, без да направят нищо, такива "иноватори" запречиха пътя на подобна идея за дълго време. Сега са го обърнали на търговия, но и от това едва ли ще излезе нещо, че да реализират достатъчно печалба, за да върнат част от парите на инвеститорите, които завлякоха.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    С пчелите се захванах точно по причината, че виждах неразработената перспектива за създаване на работещ продукт за рационализиране на тази дейност. Това, че подцених нужните средства за разработването му, не прави идеята по-малко привлекателна. .
    Не те и упреквам, поне си опитал.

  4. #74
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Седем години по-късно и след доста похарчени средства прекратих опитите за събиране и анализ на база данни. Основните причини са две:
    1. Работя сам и нещата се придвижват бавно и мудно - когато имам време и желание.
    2. Влагането на пари за външни услуги /софтуер и хардуер/ рязко започнаха да нарастват.
    3. Пчеларстването не носи приходи, които да покриват разходите ми за труд и постепенно се превърна в хоби с десетина кошера.
    Да, събрах огромна база данни за теглото на четири кошера, но не събрах данни от вътрешността на кошера. Събирането на последните по лесен и достоверен начин се оказа сложна задача. Тази задача е лесно решима, идеята я има, но няма средства за осъществяването и. С одъртяването започна да изчезва и ентусиазмът. Замисълът беше да се събират по едно и също време данни за тегло, вътрекошерни параметри, метеорологични условия и да се напише софтуер за обработка на корелацията им. Първото и третото се оказаха лесно осъществими, но без останалото няма смисъл.
    А аз си мислех, че само се потиш!? Дойде ти най сетне...за акълЯ става дума. Но иначе ти завиждах, че се намери по-луд и от мен.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  5. #75
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2022
    Мнения
    7
    Здравейте, искам да споделя моя опит по темата. От една година тествам няколко електронни везни по идея на един руснак. Става въпрос за устройство, което може да изпраща информация за теглото на кошера във всеки един момент, данни от вътрешен и външен датчик за температура и влажност, както и така наречения "топловой щит", който показва положението на пчелното кълбо през зимата. Данните могат да се изпращат през wi-fi или сим карта директно на неговия сайт, където след регистрация могат да се наблюдават измененията във вид на графика. Човекът продава такива устройства, но също така показва как всеки, който има познания по електроника и микроконтролери, може сам да си сглоби. Съхраняването на данните на сайта до една седмица назад е безплатно, а за една година, както и за допълнителни екстри се плаща абонамент, който в най-евтиния и напълно достатъчен вариант излиза около 4 лева на година.

    https://apiscale.ru/ - това е сайта
    https://www.youtube.com/channel/UCu9...6Z-u39bxfmiziQ - това е канала му в youtube

    Темата е доста дълга и ако някой има интерес, можем да коментираме.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от panayotov Виж публикацията
    Здравейте, искам да споделя моя опит по темата. От една година тествам няколко електронни везни по идея на един руснак. Става въпрос за устройство, което може да изпраща информация за теглото на кошера във всеки един момент, данни от вътрешен и външен датчик за температура и влажност, както и така наречения "топловой щит", който показва положението на пчелното кълбо през зимата. Данните могат да се изпращат през wi-fi или сим карта директно на неговия сайт, където след регистрация могат да се наблюдават измененията във вид на графика. Човекът продава такива устройства, но също така показва как всеки, който има познания по електроника и микроконтролери, може сам да си сглоби. Съхраняването на данните на сайта до една седмица назад е безплатно, а за една година, както и за допълнителни екстри се плаща абонамент, който в най-евтиния и напълно достатъчен вариант излиза около 4 лева на година.

    https://apiscale.ru/ - това е сайта
    https://www.youtube.com/channel/UCu9...6Z-u39bxfmiziQ - това е канала му в youtube

    Темата е доста дълга и ако някой има интерес, можем да коментираме.
    Да почнем от същественото:
    1. За всеки кошер ли се предвижда устройство с везна или е на принципа "контролен кошер"?
    2. Ако на един пчелин има повече устройства, всяко поотделно ли си подава данните или има обща комуникация и концентратор на данни?
    3. От какво се захранва всяко устройство?
    4. Каква е приблизителната цена на оборудването за един кошер?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ... Като профукаха парите на рискови инвеститори, без да направят нищо, такива "иноватори" запречиха пътя на подобна идея за дълго време. Сега са го обърнали на търговия, но и от това едва ли ще излезе нещо, че да реализират достатъчно печалба, за да върнат част от парите на инвеститорите, които завлякоха.
    Едва ли бих могъл да обясня по-добре защо не мога да търпя паразита и вредител в пчеларските среди ТСЦ, Боян Палов, Христофор някой си.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #78
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2022
    Мнения
    7
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Да почнем от същественото:
    1. За всеки кошер ли се предвижда устройство с везна или е на принципа "контролен кошер"?
    2. Ако на един пчелин има повече устройства, всяко поотделно ли си подава данните или има обща комуникация и концентратор на данни?
    3. От какво се захранва всяко устройство?
    4. Каква е приблизителната цена на оборудването за един кошер?

    1. Всяко устройство си е за отделен кошер. Аз до сега съм си направил 6 броя и продължавам да сглобявам. В профила на сайта могат да се създадат отделни пчелини, на които се задават кординатите на най-близкото населено място според руския "синоптик" "Яндекс погода" и така данните, получени от везните се обвързват и с метеорологичните условия. Съответно всяка везна се показва в пчелина, който е зададен.
    2. Всяко устройство си подава данните независимо от другите. Единственото общо е, че на пчелина трябва да се осигури безжичен интернет. Между другото има вариант на платката да се добави модул за SD карта и данните да се записват на нея, след което периодично да се импортват в профила на сайта. Варианта със СИМ карта не съм го пробвал и мисля, че да се осигури wi-fi на пчелина е доста по-лесно и евтино.
    3. Захранва се от две литиево-йонни батерии 18650. Консумацията в спящ режим е нищожна и батерии с капацитет 2500 mAh спокойно изкарват поне 3 месеца. Устройството изпраща данни и за нивото на батериите. Може да се захрани и с други батерии, които да дават поне 6 волта.
    4. Цената е 8500 рубли, което е около 190-200 лева, но няма как да се изпрати до България. До тук руснакът може да изпрати само печатни платки, които той поръчва от китай и директно идват от там. Естествено вариантът "сглоби си сам" излиза по-евтино, особено ако модулите се поръчат от aliexpress.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от panayotov Виж публикацията
    1. Всяко устройство си е за отделен кошер. Аз до сега съм си направил 6 броя и продължавам да сглобявам.....
    Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Още малко питанки:
    5. Кантарите като механика и тензодатчик от къде купуваш?
    6. Под "модули какво трябва да се разбира - Wi-Fi модула или всички елементи?
    7. Тази платка не се ли нуждае от софтуер?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    ... ТСЦ, Боян Палов, Христофор някой си...
    Аз имах предвид Сергей Петров, но не го нарекох с нито един обиден епитет. Само описах вредата от мошенгиите, които прави. Може би подобно описание на дейността и вредата от нея на критикувания от теб ще ми изясни причините за сипещите се цветисти епитети. Не съм регистриран в тази система, не се интересувам от нея и не разбирам как тя ми вреди.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •