Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 76 от 121 ПърваПърва ... 2666747576777886 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 751 до 760 от общо 1210
  1. #751
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    До всички знаещи и разбиращи по темата захарен сироп и такъв мед . Хубаво е да прочетете и тогава да разсъждавате и незнанието не е обидно . Захарния сироп никога не се озахарява и захарния мед . В старата литература е обяснено защо се храни на есен с големи количества захар ????

  2. #752
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Или го изхвърлят навън под формата на кристали. От където пчеларя, ама автоматично разбира. Ей, Матеев.
    Бъркате интензивното разширяване на семейството през пролетта с нормалното презимуване през зимата. През зимата често меда в кошера е взахарен, но това не го виждате, защото ви е страх да надигнете найлона и да извадите питите. Високата температура на кълбото постепенно декристализира меда по неговата периферия, пчелите го усвояват и кълбото се премества с още малко, декристализирайки още малко мед. Това е процеса, който се извършва цялата зима.

    Когато обаче започне интензивното пролетно развитие и пчелите вече си имат нов нектар от природата, тогава и САМО ТОГАВА на преден план изниква необходимоста от БЪРЗО ИЗЧИСТВАНЕ НА КИЛИЙКИТЕ в близост до пилото. Тогава и само тогава пчелите започват да пренасят меда от тези килийки, ако не е кристализирал, или да изхвърлят кристалите, ако е кристализирал. Но дори и тогава те не изхвърлят всичкия взахарен мед от кошера, а само от тези килийки, които им трябват, за да се разшири пилото. Впоследствие семейството става много силно, затопля ЦЕЛИЯ ОБЕМ НА КОШЕРА, и по този начин се декристализира почти всичкия взахарен мед в този кошер. И дори и да видите нещо изхвърлено навън, то това са само отделни кристалчета, а не камара от 10 килограма захар.

    ПС: Тази година си запазих около 20 корпуса с неизцентрофужени пити, за да мога през зимата да работя по ножовете на разпечатващите машини и да ги усъвършенствам. Към днешна дата меда в тези пити е кристализирал на 100%. Това означава, че е такъв и по всичките ми кошери. И въпреки това семействата ми не са умрели, а пращят по шевовете от сила, и въобще не изхвърлят захар, а си декристализират меда и си го ядат. Процесът на декристализация от топлината на кълбото е БАВЕН, но НАДЕЖДЕН и успешно е работил милиони години в хралупите на пчелите, позволявайки им да оцелеят въпреки масовата кристализация на различните видове мед в тях.

  3. #753
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305 Виж публикацията
    Колега Искрен , точно този отговор очаквах за да стане някак си по пълна темата.Аз си пчеларствам в Добрич , но исках младите пчелари четейки темата да им стане ясно кога може да им открият ензим в стоковия мед , но исках това да го прочетат от мнението на компетентни личности като вас да речем.
    И следващия въпрос към вас:
    Вие искате да наречете в публичното пространство г-н.Софрон Софрониев лъжец - така ли?
    Човекът на всяка една лекция си обеснява едно и също за инвертирания сироп - тоест да разбираме , че ни лъже наред за да имаме интерес да отидем на лекцията му и да му дадем по 5лв. това ли искате да кажете вие с последното изречение "А, дори и да му открият на когото и да било, да не би да очакваш да го РАЗТРЪБИ навред...?!?" благодаря ви за отговора.
    Аз до колкото знам, там в Добрич по 5(пет) лева Ви събират, за не членоващи в дружеството(и това е абсолютно правилно според мен), а за членоващите е безплатно, така би трябвало да е било и на лекцията на Бормалийски. По стечение на обстоятелствата преди месец и нещо бях в Стара Загора, точно тогава Бормалийски имаше лекция там, и бях поканен от колеггите от местното дружество Липа, за което искам да ги поздравя и да им благодаря, а попитах и аз като не членуващ в тяхната организация да си заплатя за присъствието - имат си разходи все пак, зала, мултимедия - категорично отказаха!
    Та да се върнем на лекцията на Софрон в Добрич - респект и уважение към постигнатото от него и мащабите в които работи, и не се опитвай да ми "слагаш" думи или заключения в устата/постингите, но предполагам ти е известно, че въпросната лекция беше записана. Ти след като си си платил петте лева, би трябвало да си присъствал на цялата лекция - тази от записа, и на последващата, ами направи си труда да изгледаш 20-тина(19:35) минутното клипче, и сам открий разликите("премълчаното):

    http://youtu.be/lUtAmvcTRIU

    Защото във "варненският" аудио запис се чуха неща, които не са много, много за чуване....

  4. #754
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Извинявайте забравих да попитам знаещите . Как във Финландия вадят по 100-150 килограма мед ?

  5. #755
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сигурно сте забравили диаграмата, която показва при какви температури кристализират различните видове глюкозо-фруктозни сиропи, включая и меда в това число. При температурата на кошера (около 35 градуса) не кристализира нито един вид мед може би с изключение само на рапицата. При стайна температура кристализират почти всички видове мед с изключение на силното забавеното кристализиране на акацията. При още по-ниски температури кристализират ВСИЧКИ ВИДОВЕ МЕД и това е положението с периферните пити в кошерите през зимата.

    Играта на кристализирал или некристализирал мед е всъщност ИГРА НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ, на които меда е подложен. Пчелите я играят тази игра милиони години, при това доста успешно. Базов принцип при всички видове кристализации е, че те се проявяват с падане на температурата, и обратно се преминава в течно състояние при вдигане на температурата. При отрицателни температури дори се появяват ледени кристали и разтвора заприличва на сладолед:

    http://www.eolss.net/sample-chapters...5-10-04-10.pdf
    http://www.montcobeekeepers.org/Docu...allization.pdf

  6. #756
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Според мен, грешката идва от стари мнения във форума и стари книги. Нали се сещате, че всеки си развива технологията на пчеларстване?!?! Това което е писано преди 6 месеца, най-вероятна не е актуално и е морално остаряло. Искам да кажа, че трябва да внимавате със старите постове и да питате колегата дали не е променил нещо.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #757
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Аз до колкото знам, там в Добрич по 5(пет) лева Ви събират, за не членоващи в дружеството(и това е абсолютно правилно според мен), а за членоващите е безплатно, така би трябвало да е било и на лекцията на Бормалийски. По стечение на обстоятелствата преди месец и нещо бях в Стара Загора, точно тогава Бормалийски имаше лекция там, и бях поканен от колеггите от местното дружество Липа, за което искам да ги поздравя и да им благодаря, а попитах и аз като не членуващ в тяхната организация да си заплатя за присъствието - имат си разходи все пак, зала, мултимедия - категорично отказаха!
    Та да се върнем на лекцията на Софрон в Добрич - респект и уважение към постигнатото от него и мащабите в които работи, и не се опитвай да ми "слагаш" думи или заключения в устата/постингите, но предполагам ти е известно, че въпросната лекция беше записана. Ти след като си си платил петте лева, би трябвало да си присъствал на цялата лекция - тази от записа, и на последващата, ами направи си труда да изгледаш 20-тина(19:35) минутното клипче, и сам открий разликите("премълчаното):

    http://youtu.be/lUtAmvcTRIU

    Защото във "варненският" аудио запис се чуха неща, които не са много, много за чуване....
    Колега Искрен за пореден път се убеждавам , че за толкова време нещата в този форум не са се променили въобще.
    Във вашия постинг последното изречение който и да го чете ще го разбере в прав текст както съм го написал.Няма нужда да подскачате чак до небесата.
    Я да ви замолим пък да пуснете линк към този Варненски запис пък да чуем и ние(освен ако не е нещо строго секретно разбира се) - да знаем защо така ни отговаряте.
    Поздрави и без излишни нерви .
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  8. #758
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305 Виж публикацията
    Колега Искрен за пореден път се убеждавам , че за толкова време нещата в този форум не са се променили въобще.
    Във вашия постинг последното изречение който и да го чете ще го разбере в прав текст както съм го написал.Няма нужда да подскачате чак до небесата.
    Я да ви замолим пък да пуснете линк към този Варненски запис пък да чуем и ние(освен ако не е нещо строго секретно разбира се) - да знаем защо така ни отговаряте.
    Поздрави и без излишни нерви .
    Не беше ли по-лесно, просто да поискаш записа?!?!

    http://expirebox.com/download/ba9d8f...de846a425.html
    http://www15.zippyshare.com/v/wxvpTe2e/file.html
    http://files.webfile.ru/5370d3f3804b...b64af7449ed97e
    http://tempfile.ru/file/3170346 http://dox.bg/files/dw?a=16835cc752
    http://upload.bg/?get_file=aa2748f86...035b9b87948a3f
    http://www.filedropper.com/006_1
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #759
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Не беше ли по-лесно, просто да поискаш записа?!?!
    А , не беше ли по лесно първо да се пусне записа преди да изпишем хиляда простотии?
    Пак казвам, че нищо не се е променило във вашия форум уважаеми г-н. модератор.
    Поздрави и без лоши чувства.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  10. #760
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305 Виж публикацията
    А , не беше ли по лесно първо да се пусне записа преди да изпишем хиляда простотии?
    Пак казвам, че нищо не се е променило във вашия форум уважаеми г-н. модератор.
    Поздрави и без лоши чувства.
    Записът го качвам за трети път.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 76 от 121 ПърваПърва ... 2666747576777886 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •