Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 107 от 121 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,061 до 1,070 от общо 1210
  1. #1061
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    На една от лекциите си Валери Йорданов каза, че питките, които се продават / дето им казваме купешки/, са направени от втвърден инвертиран сироп, а не с пудра захар /захароза/, както ние си ги правим. Някой знае ли как става втвърдяването на сиропа? Аз имам виждане по въпроса, но не знам дали съм на прав път. Забърква се възможно най-концентрирания захарен разтвор за оптималната температура, при която работи инвертазата - например 55 градуса. Като свърши инвертирането, търсим начин да намалим водното съдържание, така че сиропа да започне да кристализира. Предполагам, отначало ще се получи онази бяла каша, която от време на време се получава по дъното в съдовете със 70 % сироп. При намаляване на водното съдържание и при непрекъснато бъркане предполагам ще се получи бяла паста с консистенцията на крем мед. Като изстине, ще се втвърди. Намаляването на водното съдържание не може да стане чрез нагряване, защото ще се повиши ХМФ-то. Мисля да пробвам с вакуум - помпата, реактора ми е предвиден за вакуум. Някой ако знае или е виждал как се прави, ще ми спести ялови експерименти.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #1062
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    На една от лекциите си Валери Йорданов каза, че питките, които се продават / дето им казваме купешки/, са направени от втвърден инвертиран сироп, а не с пудра захар /захароза/, както ние си ги правим. Някой знае ли как става втвърдяването на сиропа? Аз имам виждане по въпроса, но не знам дали съм на прав път. Забърква се възможно най-концентрирания захарен разтвор за оптималната температура, при която работи инвертазата - например 55 градуса. Като свърши инвертирането, търсим начин да намалим водното съдържание, така че сиропа да започне да кристализира. Предполагам, отначало ще се получи онази бяла каша, която от време на време се получава по дъното в съдовете със 70 % сироп. При намаляване на водното съдържание и при непрекъснато бъркане предполагам ще се получи бяла паста с консистенцията на крем мед. Като изстине, ще се втвърди. Намаляването на водното съдържание не може да стане чрез нагряване, защото ще се повиши ХМФ-то. Мисля да пробвам с вакуум - помпата, реактора ми е предвиден за вакуум. Някой ако знае или е виждал как се прави, ще ми спести ялови експерименти.
    Мисля че си напипал вярната посока - вакуумното изпаряване! Може би се добавя и някакъв катализатор (ядра, които стимулират процеса на образуване на фини кристали). Най-вероятно и бъркалката трябва да бъде друга - нещо като тези на тестомесачките.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #1063
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    На една от лекциите си Валери Йорданов каза, че питките, които се продават / дето им казваме купешки/, са направени от втвърден инвертиран сироп, а не с пудра захар /захароза/, както ние си ги правим. Някой знае ли как става втвърдяването на сиропа? Аз имам виждане по въпроса, но не знам дали съм на прав път. Забърква се възможно най-концентрирания захарен разтвор за оптималната температура, при която работи инвертазата - например 55 градуса. Като свърши инвертирането, търсим начин да намалим водното съдържание, така че сиропа да започне да кристализира. Предполагам, отначало ще се получи онази бяла каша, която от време на време се получава по дъното в съдовете със 70 % сироп. При намаляване на водното съдържание и при непрекъснато бъркане предполагам ще се получи бяла паста с консистенцията на крем мед. Като изстине, ще се втвърди. Намаляването на водното съдържание не може да стане чрез нагряване, защото ще се повиши ХМФ-то. Мисля да пробвам с вакуум - помпата, реактора ми е предвиден за вакуум. Някой ако знае или е виждал как се прави, ще ми спести ялови експерименти.
    Агро , явно ти говориш за ,,бяло сладко ,, . Сега , ще ти напиша друга рецепта .
    Ако искаш , твоето тесто от пудра захар и мед да инвентрира - постави го на температура 35 градуса и след 10 дни ще имаш нещо подобно на 98% .
    Правих го преди 26 години .

  4. #1064
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не мисля, че иска да инвертира захар с мед.
    Мисля, че иска да втвърди вече инвертиран захарен сироп.
    Отдавна пише за тия неща.

  5. #1065
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Агро , явно ти говориш за ,,бяло сладко ,, . Сега , ще ти напиша друга рецепта .
    Ако искаш , твоето тесто от пудра захар и мед да инвентрира - постави го на температура 35 градуса и след 10 дни ще имаш нещо подобно на 98% .
    Правих го преди 26 години .
    Бялото сладко се приготвя на горещо. Фруктозата от инвертирания сироп само това и трябва - ХМФ-то ще удари тавана.
    Инвертирането с мед е неконтролируем процес, защото не се знае каква му е инвертазната активност. Освен това инвертазата от меда, забъркан в тестото, ще контактува само с непосредствените си съседни молекули и дотам. Няма ли го разбъркването - резултата ще е слабо инвертиране. А казват, че храненето на пчелите със захароза през зимата ги изтощава. Каза го и Валери Йорданов на лекцията си в Плевен.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #1066
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    За тези рецепти съм чел .
    Затова си храня с мед и нямам проблеми .

  7. #1067
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2016
    Мнения
    13
    В нета има и информация за инвертиране с йонообменна смола:
    http://nopr.niscair.res.in/bitstream...sezT6dEWhcM3ms
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ion-exchange_resin
    На кратко, това което разбрах е, че след преминаването на захарния сироп (30%-ов) през филтъра, при идеални условия се инвертира напълно за 30 мин.
    Вероятно скоростта на преминаване трябва да е по-бавна(чрез накапване) или да се мине няколко пъти през филтъра.
    Филтърът от описания тест е 0.6 метра.
    Такива филтри/смоли се предлагат у нас за омекотяване на питейна вода.
    Самата смола се регенерирала с промиване със солена вода.

  8. #1068
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Това трябва да са имобилизирани на смоли ензимни препарати.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #1069
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    27
    Изключително полезна тема, отне ми две-три вечери да я изчета. Колеги , може ли да си направя инвертиран сироп в пластмасов бидон? Имам в предвид допустимо ли е от гледна точка на това , че пластмасата ще се загрее до 60 градуса примерно ( ще доведе ли до нежелана остатъчност в сиропа)? Ако става , идеята ми е два бидона по 220литра всеки - да се обслужват с една бъркалка. Тоест, приготвям сиропа в единия и бъркалката се пуска в него , като ще е там през първите 24 часа. Слад това същото се повтаря с вторият бидон. Смятам от външната страна на бидоните да увия нагреватели за подово отопление, а след това да изолирам с вата например... Естествено температурата ще се контролира от термоконтролер... След 48 часа смятам да преливам сиропа в по-големи съдове на стайна температура. Но нямам идея дали ще има проблеми от пластмасата ?!?

  10. #1070
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от bai-pe6o Виж публикацията
    ...дали ще има проблеми от пластмасата ?!?
    Коментирано беше някъде из нет-а, мисля, че в ракиджийския форум, че може да се свари ракия във пластмасов бидон. Там отиват докъм 100 градуса, та при теб /55 градуса/ не би трябвало да има проблем. Но все пак потърси за какъв бидон е ставало въпрос, дали е някой от познатите стандартни. Освен това може да налееш само вода в бидона и да провериш с един бързовар как е работата. Колкото до отделените от пластмасата химически съединения, ядем ги по цял ден от какви ли не опаковки.
    Този пост е редактиран от agro; 02.12.2018 в 12:39.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 107 от 121 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •