Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 121 от 121 ПърваПърва ... 2171111119120121
Резултати от 1,201 до 1,210 от общо 1210
  1. #1201
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Някой! Правил ли е анализ на апиинврета ? Ако не да се съберем и да го платим . После ще мислите как да се направи.

  2. #1202
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Да почнем от това - какви са преимуществата на апиинверт пред останалите захарни сиропи. Ако знаем това, значи знаем най-важното. Захарните разтвори са една доста добре проучена тема, свойствата им може да бъдат доведени до желаните характеристики с прости методи. Въпроса е да знаем какво искаме.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #1203
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Тази година от февруари. Правя питки,апи 5кг около 15 20 кг захар пудра и прашец на около 1 литър кана.и аз ям и те са добре!бъркам с бормашина в бака 25/,л .зор е но от 55 60 ,44 5 присърдинени.

  4. #1204
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Апиинверт според името съдържа инвертиран сироп. Концентрацията му е висока, но не кристализира. Няма оплаквания от употребата му - не оставя забележими следи от ензима инвертаза и вероятно не съдържа несмилаеми за пчелите олигозахариди. Единственото трудно постижимо свойство от изброените е липсата на остатъчна инвертаза в него, която впоследствие по някакъв начин да попадне в стоковия мед. Чувал съм, че при производството му използват имобилизиран върху твърд носител ензим, затова ензима не преминава в сиропа. Колко е вярно, не знам. Такъв начин общо взето е приложим в заводски установки, любителска такава трудно ще се постигне, а цената и няма да ни хареса. За нас остава да си забъркваме трудно кристализиращ гъст неинвертиран захарен сироп, постига се с добавяне на фруктоза, пробвах. Другият начин е инвертиран с ензим сироп, пак може да се сгъсти с добавяне на фруктоза, но трябва по-внимателно да се употребява, за да не стигне до стоковия мед. Ако се следи прецизно концентрацията на инвертирания сироп, и без добавяне на фруктоза е траен - не ферментира и не кристализира. Ако пудрата захар е достатъчно фино смляна, се получава перфектно тесто за питки. Фруктозата има доброто свойство да поема влага от въздуха - така питките не изсъхват лесно. Въпрос на пропорция, установяването на правилната е въпрос на малко опити. Пробвал съм донякъде - имам колоидна мелница, на която меля пудра захар. Смляната фино захар трябва да се употреби без много забавяне, защото започва да се слепва и втвърдява. Но се получава перфектно тесто с малко количество инвертиран сироп. Не стигнах до опити с различно количество добавена фруктоза, времето все не ми стига.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #1205
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2020
    Мнения
    3
    Здравейте колеги ,

    Един въпрос относно инвертазата , че 50те грама дето взимах преди 2 години свършиха и тъй като трябва да си поръчам нови се оказа че сайта на Аналитика вече не работи . Самата фирма дали работи или вече е закрила дейността си ?

    В нета има и друга фирма - Момордика - някой да е взимал оттам и дали всичко е ок ?

  6. #1206
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rende Виж публикацията
    Здравейте колеги ,

    Един въпрос относно инвертазата , че 50те грама дето взимах преди 2 години свършиха и тъй като трябва да си поръчам нови се оказа че сайта на Аналитика вече не работи . Самата фирма дали работи или вече е закрила дейността си ?

    В нета има и друга фирма - Момордика - някой да е взимал оттам и дали всичко е ок ?

    Колко количество ти трябва?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #1207
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2020
    Мнения
    3
    По принцип малко - то при аналитика минималното беше 50гр и ми стигна за доста време. Кошерите са ми в двора и меда е за лична консумация , така че колкото и да взема ще има за доста време напред

  8. #1208
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2020
    Мнения
    3
    В крайна сметка поръчах едни 50гр на човека от момордика - предполагам ще е ок . Ще ги разделим с още 2ма "домашни пчелари" , та ще има за 2-3 години напред

    така и никой не каза дали аналитика работят и само сайта им е сдал багажа ?

  9. #1209
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2016
    Мнения
    13
    Опитах тази година инвертиране с мед.
    7.4кг захар, 2л вода и 2кг мед.
    Разбъркване 3 пъти на ден. След 10 дена захарта се разтопи.
    Лабораторният анализ показа инвертна захар 57%.
    Сиропа беше на топла тераса при температура не повече от 38C.
    Нядявах се на доста по-добър резултат, но уви. Поне сиропа стана много приятен на вкус и пчелите много не му се чудеха.

  10. #1210
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Аз добавям и малко ябълков оцет. Правя го от близо 10г. Запазва консистенцията си повече от година.

 

 
Страница 121 от 121 ПърваПърва ... 2171111119120121

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •