Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 98 от 121 ПърваПърва ... 488896979899100108 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 971 до 980 от общо 1210
  1. #971
    Голяма суша е при мен, нямам ливадна паша и медосбора приключва при мен около 20-25 юли. И да падне нещо то е по скоро колкото за тях. Тази година имаше лека поддържаща паша и в комбинация с сиропа имахме по 6-8 рамки пило към дата 10 август, миналата година това нещо го нямаше. Но дали ще ни излязат сметките ще разберем на пролет, до тогава ще разтягаме лакардии и ще си взимаме билките :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  2. #972
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    https://www.fermer.bg//инвертазата-н...news18907.html


    "В много от пробите мед се установява по-голямо количество инвертаза. Тази година количества от реализираните количества мед на колеги за чужбина, бяха върнати обратно в България, поради подобно наличие, извън определените норми. В една такава ситуация този мед се смята за фалшификат“, допълва Желязкова. "
    ...
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Разликата е такава, че съобразно технологията за отглеждане на пчели е допуснато -7 % (по помен ) изкуствени захари, като наличност (остатък ) в меда. В меда не трябва да има наличност на изкуствена инвертаза. Нейната наличност показва, че има обработени изкуствени захари, демек -опит за фалшификация (фалшив мед ). Когато има повече захар в партида мед, може да се коригира с партида без захар. Когато има инвертаза (изкуствена ), тя винаги излиза.
    ...
    пп. Пак да те питам : защо не върви нашия мед в Европа.
    Да поспорим тогава, в спора, казват, се ражда истината. Току виж съм научил непознати за мен неща.
    По горното за повишената инвертазна активност написах как да се премахне - с правилна технология за приготвяне на сиропа. Освен ако някой не е измислил лесен анализ, който да открива наличието на термично деактивирани молекули от бактериална инвертаза, в което се съмнявам.
    За остатъците от "изкуствена"захар даже не знаех, че има метод за установяването и, ако е цвеклова - според мен е невъзможно, освен ако е нагла фалшификация и влияе на останалите характеристики на меда. Захарите имат неизменна химична структура, независимо от техния произход, с изключение на изотопния анализ на въглеродните атоми.
    Колкото до това , че меда не върви - в цитирания от теб източник /за последната година/ пише това: "България е сред 15-те страни-износители, които бележат най-висок нетен износ. Тя е на 13-о място с 28,1 млн. долара. На първите три места са Нова Зеландия, Китай и Аржентина." Тоест, върви някакъв мед, но кой е той и защо твоят не е от него, това е въпроса. Отговора на този въпрос аз не го знам, но едва ли е скрит в употребата на инвертиран сироп за подхранване, тъй като не ползваш такъв.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #973
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    На мен да си призная нещо не ми е ясно - какво се търси при анализа на меда? Инвертазата като ензим или количеството (наличието) на инвертиран сироп в меда?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #974
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    На мен да си призная нещо не ми е ясно - какво се търси при анализа на меда? Инвертазата като ензим или количеството (наличието) на инвертиран сироп в меда?
    Аз знам, че се търси ензимната активност на инвертазата. Ако е само от пчелите, е на някакво естествено ниво. Ако са похапвали инвертиран сироп през медосбора и са го складирали, заедно с него са вмъкнали и добавената инвертаза. Съответно, тя вдига инвертазната активност на стоковия мед до неестествени нива, указващи на фалшификация. Ако инвертазата в сиропа я няма - примерно сиропа е от реактор с имобилизиран ензим на твърд носител /твърдят, че Апиинверт е такъв/, то останалите съставки на сиропа са естествен компонент на меда. Само не съм сигурен, ако в меда попаднат термично денатурирани молекули неактивна бактериална инвертаза, дали има метод за отличаването им от естествената пчелна инвертаза.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #975
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Задачата не изглежда чак толкова нерешима. Или това, което наричаш "реактор с имобилизиран ензим на твърд носител" или друг катализатор, който не оставя следи. Интересно как се държи този ензим при екстремно ниски температури?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #976
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Задачата не изглежда чак толкова нерешима. Или това, което наричаш "реактор с имобилизиран ензим на твърд носител" или друг катализатор, който не оставя следи. Интересно как се държи този ензим при екстремно ниски температури?
    Ензимите са белтъчни молекули, катализиращи точно определена реакция. Като такива, съществуват и работят само в определен температурен интервал. При ниски температури са неактивни, при високи се денатурират, губят си структурата и необратимо губят каталитичната си функция. Създадени са ензими /чрез генни модификации или обикновена селекция/, които действат и при малко по-високи температури, като нашия случай е нещо такова. Оптимума на промишлената инвертаза, която купуваме е при 55 градуса, над 70 градуса се инактивира тотално.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #977
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Въпроса ми беше дали екстремно ниските температури също не ги деактивират.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #978
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Въпроса ми беше дали екстремно ниските температури също не ги деактивират.
    Тц. Но... чичко Гугъл всичко знае, може и да не съм прав.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #979
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Да поспорим тогава, в спора, казват, се ражда истината. Току виж съм научил непознати за мен неща.
    По горното за повишената инвертазна активност написах как да се премахне - с правилна технология за приготвяне на сиропа. Освен ако някой не е измислил лесен анализ, който да открива наличието на термично деактивирани молекули от бактериална инвертаза, в което се съмнявам.
    За остатъците от "изкуствена"захар даже не знаех, че има метод за установяването и, ако е цвеклова - според мен е невъзможно, освен ако е нагла фалшификация и влияе на останалите характеристики на меда. Захарите имат неизменна химична структура, независимо от техния произход, с изключение на изотопния анализ на въглеродните атоми.
    Колкото до това , че меда не върви - в цитирания от теб източник /за последната година/ пише това: "България е сред 15-те страни-износители, които бележат най-висок нетен износ. Тя е на 13-о място с 28,1 млн. долара. На първите три места са Нова Зеландия, Китай и Аржентина." Тоест, върви някакъв мед, но кой е той и защо твоят не е от него, това е въпроса. Отговора на този въпрос аз не го знам, но едва ли е скрит в употребата на инвертиран сироп за подхранване, тъй като не ползваш такъв.

    Агро , миналата година на конференция в Китай германски представител го каза в прав текст - Нашите лаборатории хващат всичко .

  10. #980
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Агро , миналата година на конференция в Китай германски представител го каза в прав текст - Нашите лаборатории хващат всичко .
    Не се и съмнявам, че могат. Въпроса е дали го правят чак толкова задълбочено, все пак анализите до молекулярно ниво не са евтини. Но ако е така, значи трябва да се подхранва правилно. На мен засега ми е все едно, целта в следващите две години е увеличаване на броя семейства, мед едва ли ще вадя в сериозни количества, че да го мисля.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 98 от 121 ПърваПърва ... 488896979899100108 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •