Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 95 от 121 ПърваПърва ... 45859394959697105 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 941 до 950 от общо 1210
  1. #941
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В пчеларския магазин в Русе ако не ме лъже паметта предлагаха такава машина. Иди я виж и ще ти се изясни технологията.

  2. #942
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз пък нагрявам готовия сироп до 85 градуса за десетина минути, надявайки се денатурирания, вече неактивен ензим да не излиза на анализ, ако случайно попадне в меда.
    Винаги се възхищавам на такива хора, които веднага хващат най -важното писано тук. Който овладее технологията- той ще спечели.

    Писал съм,че някога работех в сладкарска кооперация (при бай тошо ). Тогава нямаше инверти (изкуствени ) та за подхранване на пчелите ( в държавните пчелини ), правеха - бяло сладко. Меда тогава се изнасяше, даже и не стигаше. Ето ти една рецепта от многото, така ще спиш спокойно и няма да съдействаш в скапване имиджа на родния мед. http://recepti.spisanie.to/%D0%B4%D0...B4%D0%BA%D0%BE

    пп. по рецептата , може да се работи и промишлено.

  3. #943
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Винаги се възхищавам на такива хора, които веднага хващат най -важното писано тук. Който овладее технологията- той ще спечели.

    Писал съм,че някога работех в сладкарска кооперация (при бай тошо ). Тогава нямаше инверти (изкуствени ) та за подхранване на пчелите ( в държавните пчелини ), правеха - бяло сладко. Меда тогава се изнасяше, даже и не стигаше. Ето ти една рецепта от многото, така ще спиш спокойно и няма да съдействаш в скапване имиджа на родния мед. http://recepti.spisanie.to/%D0%B4%D0...B4%D0%BA%D0%BE

    пп. по рецептата , може да се работи и промишлено.
    Специалиста си е специалист! Снощи се сетих за халвата, ама виж за бялото сладко - не. Матеев беше писал, че инвертазата не влиза в съединение със сиропа, а само катализира процеса. Ако наистина се намери начин тя да се свърже в твърдо, неразтворимо във вода тяло, то в готовия сироп няма да има и молекула от нея. Пак е въпрос на технология и тя няма нищо общо с тази за превръщането после на готовия сироп в тесто. Колкото до белтъка - не мисля, че би навредил на пчелите. Друг е въпроса дали ще го консумират. Трябва да се пробва!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #944
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Говорим за нискотемпературно втвърдяване на инвертиран сироп, за да се получат питките, които повечето пчелари слагаме през зимата. Валери Йорданов твърди, че представляват втвърден инвертиран сироп. Какво бяло сладко, какъв бай Тошо!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #945
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Говорим за нискотемпературно втвърдяване на инвертиран сироп, за да се получат питките, които повечето пчелари слагаме през зимата. Валери Йорданов твърди, че представляват втвърден инвертиран сироп. Какво бяло сладко, какъв бай Тошо!
    Ами такова : бяло на цвят и с консистенция, каквато търсиш. Освен това е изпитана технология за хранене в пчеларството. Ти си заможен, може да си вариш инверт за втвърдяване до второ пришествие. Много са идеите ти, но не ни информираш за резултатите. Май трябва да спираме с безплатните съвети.

  6. #946
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ами такова : бяло на цвят и с консистенция, каквато търсиш. Освен това е изпитана технология за хранене в пчеларството. Ти си заможен, може да си вариш инверт за втвърдяване до второ пришествие. Много са идеите ти, но не ни информираш за резултатите. Май трябва да спираме с безплатните съвети.
    За всичко, което съм си измайсторил, имам написано във форума - и за казана, и за управлението му чрез контролера на котела, за восъкотопилката, за подемната количка. Може би трябваше да сложа снимки, но все няма време. Колкото до "заможен" - работя по 14 часа на ден с надеждата наистина да стана такъв. Заможен го разбирам, ако стъпя накриво или се поболея и ми фалира бизнеса, да не отида направо на опашката за безплатна супа. Досега не съм успял да го постигна, тепърва едва ли. Затова гледам към пчеларството като към едно по-спокойно пристанище и се опитвам да си го наглася по мой тертип, докато още мога. И да не успея - не е страшно, живял съм и много мизерно, тогава се родиха децата и какво - живи и здрави сме още и аз, и децата. Още не съм видял някой да му се работи и да остане гладен. Страшното е ако изчезне здравето.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #947
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    В пчеларския магазин в Русе ако не ме лъже паметта предлагаха такава машина. Иди я виж и ще ти се изясни технологията.
    Това ли трябва да е?http://beesmarket.com/index.php?rout...product_id=383
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #948

  9. #949
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Дотук в темата:
    1. Инвертиране на захар с киселина при висока температура произвежда ХМФ в сиропа над нормите, евентуално става токсичен за пчели.
    2. Инвертиране на захар с мед - бавен и непрецизен процес без гаранция за готовия продукт, възможно внасяне на зараза.
    3. Инвертиране на захар с ензим при 55 градуса - ниско ХМФ на сиропа, пробвана, изследвана и повторяема във времето висока степен на инвертиране.
    4. Денатуриране на ензима при температура над 80 градуса за кратко, за да не проявява инвертазна активност при случайно попадане в стоков мед.
    5. Подхранването с инвертирани продукти не изтощава зимните пчели и те запазват своя белтъчен запас за пролетта.
    6. Подхранването с инвертирани продукти се прави дотолкова, доколкото пролетта тази храна да се изконсумира и да не преминава в стоковия мед.
    7. При преобразуване на течния инвертиран сироп в твърда храна пчелите я изяждат за текущите си нужди и не слагат от нея запас по питите.

    Отчитайки горното, може логично да се заключи, че най-доброто зимно подхранване трябва да се прави с питки, в чийто захарен състав влизат само глюкоза и фруктоза, при минимално съдържание на захароза. Най-лесно това може да се постигне, ако има технология за втвърдяване на инвертирания сироп без добавяне на пудра захар /захароза/. Процеса трябва да е нискотемпературен, за да не се увеличава ХМФ на продукта. Най-близко до този продукт е бялата каша, получаваща се при кристализиране на инвертирания сироп още в тубите и бидоните. Въпроса е как да се състави технология, водеща до такъв продукт с необходимата консистенция.
    По логика единият път е да се произведе по-концентриран инвертиран сироп, които при изстиването си да кристализира до нужната ни консистенция. Ако стане по този начин, може да се налива на горещо директно във форми с определен грамаж, които после да се разточват на питки. Но това е само теория, на практика може да възникнат непредвидени трудности при осъществяването на процеса.
    Друг начин е посочил зооинж. Матеев в цитирания по-горе пост от тази тема. Предполагам продухването с въздух, което споменава, изпарява вода от сиропа и той кристализира при интензивното разбъркване до правилната консистенция.
    Трети начин е чрез вакуум изпарение, който на мен ми се иска да е възможен, защото с такова оборудване разполагам, мислейки си за в бъдеще да правя кремообразен мед.
    Ето затова питам някой виждал ли е как се прави този продукт от сериозните производители и дали това изобщо е възможно. Ще ми спести доста време и труд за експерименти.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #950
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Никога не съм ползвал инвертиран сироп, само бяла кристална захар, като сироп или твърда храна- пудра + изосуит. Не си губи времето и мислите в тази посока, тоест парите.

 

 
Страница 95 от 121 ПърваПърва ... 45859394959697105 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •