Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 121 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 1210
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu Виж публикацията
    За мен описаният начин е неприложим на практика и особено, ако искаш да направиш по-големи количества. Преди около месец се свързах с тази българска фирма http://www.analytica-bg.com/bg/enzym...ful/invertase/ и закупих от тях 50 грама инвертаза за 60 лв с доставка по "Еконт". Хората от фирмата ми обясниха, че това количество е достатъчно за инвертирането на 500 кг захар. Най- лесно е инвертиран сироп да бъде получен през лятото, при по-високи външни температури. По време на разграждането на захарозата температурата на сиропа е желателно да бъде между 20 и 45-50 градуса. Направил съм няколко опита с въпросната инвертаза и мисля, че всичко е наред.
    Колега би ли споделил как е протекъл процеса при теб? Говоря за параметри като време например,добавял ли си някаква киселина (лимонена или оцетна ,за вдигане на киселинност). ако може сподели малко подробности,мисля че ще бъде полезно не само на мен?
    Този пост е редактиран от NHH; 04.08.2014 в 10:50.

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от NHH Виж публикацията
    Колега би ли споделил как е протекъл процеса при теб? Говоря за параметри като време например,добавял ли си някаква киселина (лимонена или оцетна ,за вдигане на киселинност). ако може сподели малко подробности,мисля че ще бъде полезно бе само на мен?
    Каква киселина те гони?!? Човека използва ензим(инвертаза). Ако се инвертира с използването на киселина се получава едно остатъчно вецество(ХМФ - хидро метил фурфурол), което е вредно за пчелите!

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    11
    Не ме гони нищо... Това че използва ензим е ясно,ако бяхте прочел по-внимателно какво съм попитал или да бяхте чувал ,че процеса инвентаризация се ускорява при постигане на разтвора на киселинност 5.4,нямаше да пишете колкото да трупате мнения... Нека отговарят хора ,които наистина знаят,а не само да си пишем просто така...
    Този пост е редактиран от NHH; 04.08.2014 в 21:35.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Много добре съм прочел какво си написал! Когото се използва ензима инвертаза за получаване на инвертиран сироп, то катализаторите са два - температура на протичане на процеса и количество на ензима. От тях зависи и времето за което ще протече процеса. При добавяне на киселина(лимонена или оцетна) то съществува риск от получаване на ХМФ.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Ето къде е "заровено кучето":http://www.analytica-bg.com/bg/enzym...confectionary/
    "Активност: Предлага се с активностти 200 000 и 20 000 SE/gr. 1 SE е количеството ензим което продуцира 1 mg инвертна захар от 6 ml 5.4% захарен сироп, при 20°С, рН 4.5 за 5 минути.
    Дозировка: За фонданови изделия дозировката се определя експериментално в зависимост от технологията и състава. Като начало се препоръчва използване на 5 до 15 гр. Инвертаза 200000 на 100кг фонданова маса. За получаване на инвертен сироп типична дозировка е 13- 16.5 гр на 70% захарен сироп при температура 50°С, рН 4.5 и време 12 часа. Дозировката може да се намали, но времето на хидролиза се увеличава и обратното."
    pH 4,5 си е кисело.Как го постигат не пишат.
    За мене компромисното решение е "Пчелит", ако успея да се снабдя.И най-сигурното инвертиране с пресен мед.Рецепти във форумите и книгите бол.
    Този пост е редактиран от зуница; 04.08.2014 в 21:42.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Ето къде е "заровено кучето":http://www.analytica-bg.com/bg/enzym...confectionary/
    "Активност: Предлага се с активностти 200 000 и 20 000 SE/gr. 1 SE е количеството ензим което продуцира 1 mg инвертна захар от 6 ml 5.4% захарен сироп, при 20°С, рН 4.5 за 5 минути.
    Дозировка: За фонданови изделия дозировката се определя експериментално в зависимост от технологията и състава. Като начало се препоръчва използване на 5 до 15 гр. Инвертаза 200000 на 100кг фонданова маса. За получаване на инвертен сироп типична дозировка е 13- 16.5 гр на 70% захарен сироп при температура 50°С, рН 4.5 и време 12 часа. Дозировката може да се намали, но времето на хидролиза се увеличава и обратното."
    Ph 4,5 си е кисело.Как го постигат не пишат.
    За мене компромисното решение е "Пчелит", ако успея да се снабдя.И най-сигурното инвертиране с пресен мед.Рецепти във форумите и книгите бол.
    Ей точно за постигането на тая киселинност ставаше въпрос...затова попитах колегата който наистина е инвертирал захар с ензимите на тая фирма....Ако някой. който наистина е инвертирал захар с тоя продукт нека сподели опит...

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Вчера им пратих запитване и са ми отговорили. Малката опаковка е 2 гр. и струва 1 евро за 5 килограма захар. Даже са ми пратили, че в Бьлгария е купувано от колегата Зуница. Транспорта отнема двайсетина дена.
    Това го писах относно Пчелита в темата за захарния сироп. Така, че колегата Зуница нека сподели.

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2014
    Мнения
    11
    Уважаеми колеги : Като пчелар от скоро и то любител не мога да преценя ползите от инвертната и неинвертната захар (инвертен сироп или захарен сироп ), но като химик на доста високо ниво мога да ви кажа само едно пък Вие си правете изводите сами. Дали ще добавите киселина като чиста такава (лимонтузу както му казвате не е винена а лимонена киселина ) винена киселина (оцет 6% винена киселина ) или друг вид киселина все ще получавате ХМФ затова ползвайте малки количества все пак киселината е само катализатор . По интересни са методите за ивертиране на захароза с ензима инвертаза, за да работи този ензин са необходими 2 условия киселинност на средата която за да е 4,5 или 5 pH не необходимо добавка на киселина в доста големи обеми и ХМФ е факт още преди да сте сложили ензима . Другия вариант който споменавате е с добавка на мед (е нещо да сте чували, че меда има естествена киселинност и то не ниска ?) т.е. до тук три метода в които на всякъде имате киселина и ХМФ единствения метод при които се избягва употребата на киселини и за които даже 1 ред не съм прочел от пчелари е изместането на равновесието
    Захароза <----> Фруктоза + Глюкоза е чрез добавяне на глюкоза или фруктоза ,а как се случва тази магия към 10 килограма захар се добавя 1 килограм фруктоза или глюкоза което ви е под рака и с 2 те става но с фруктоза е по добре по течен става сиропа след това приготвяте сиропа както ви е кеф дали 1:1 или 1:1,5няма значение ако сиропа е 2:1 или това е 66% масов разтвор на захар вие се доближавате почти до 72 та % на меда и на пчелите им е най удобно да се запасят без да го преработват почти . кристализация не се проявява и при много ниски температури !

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Sofiqnec. Обясни моля те този метод по-подробно, като за хора които не разбират от химия.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Тьй като нямам идея как да измервам ХМФ, предпочитам да давам обикновен сироп с добавена киселина. Това е различно от инвертиран сироп с киселина. Все пак меда е киселинен а в алкална среда се стимулира развитието на всякакви вредни микроорганизми. Храненето с големи количества неподкиселен сироп крие опасност от стимулиране на нозематозата.

    И аз искам да ползвам добьр инвертиран сироп, но не мога да се доверя на домашни рецепти дори и с инвертаза. Колегата химик да каже има ли лесен и евтин метод за измерване на ХМФ-то.

    П.С. Този метод захароза + фруктоза = фруктоза + глюкоза ми е непонятен. Звучи ми като фалит на инвертазо-производителите. :-)

 

 
Страница 5 от 121 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •