Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 121 ПърваПърва ... 2028293031324080 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 1210
  1. #291
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Логиката на бъркането е следната:

    ЕТАП 1: РАЗТВАРЯНЕ НА ЗАХАРТА
    На този етап трябва да се бърка колкото се може по-интензивно. Без бъркане захарта никога няма да се разтвори на 100%. На ниска температура също никога няма да се разтвори, дори и много да я бъркаш. Тези две неща съм ги пробвал. За да се разтвори захарта, ЕДНОВРЕМЕННО са необходими и двете неща - БЪРКАНЕ и ТЕМПЕРАТУРА ПОНЕ 35-40 градуса.

    ЕТАП 2: ИНВЕРТИРАНЕ
    На този етап са необходими само ПЕРИОДИЧНИ РАЗБЪРКВАНИЯ. Молекулите на инвертазата са КАТАЛИЗАТОР - следователно те не се променят химически, а само спомагат за разкъсването на сложните молекули на захарта на две по-прости - глюкоза и фруктоза. Всяка една молекула инвертаза трябва да инвертира (разкъса) около 10 000 молекули захар. Ако тази молекула стои неподвижно, тя ще инвертира само 7-8 молекули захар, намиращи се в непосредствена близост. За да инвертира и други молекули, някой трябва да я премести, и именно поради тази причина се правят ПЕРИОДИЧНИ РАЗБЪРКВАНИЯ на разтвора.

    В идеалния случай най-добре е да се бърка НЕПРЕКЪСНАТО, но от гледна точка на икономия на ток и по-малка амортизация на машината аз направих програма с периодични разбърквания.

    Има и още нещо. Постоянното въртене на перките на машината не се счита за разбъркване, защото сиропа се върти синхронно с перките и почти няма разместване на пластовете. Истинско размесване с турболенции във всички посоки се получава само в момента на тръгване и в момента на спиране на бъркалката. При това положение ако трябва наистина да се направи непрекъснато интензивно разбъркване, то това всъщност означава пускане на програма с тръгване, спиране и реверсиране на бъркалката на всеки 30 секунди.

  2. #292
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    Благодаря за изчерпателния отговор Мисля ,че ще е много полезен за хора тръгнали да си правят машини за инвертиране.
    Мисля ,че 5 мин. работа / 5 мин. покой , ще е оптимално и лесно постижимо ,дори без наличието на скъпа и сложна електроника.
    Някой има ли наблюдение относно нагревателя , дали 3 kw ще е достатъчен за 200 л. машина. Гледах в един сръбски сайт , че дори 300л. машина е с 3 kw мощност , но те бяха сложили такъв на всичките си размери 70 , 120 и 300 л.

  3. #293
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Тази есен сам си правих инвертирания сироп с ензим инвертаза и общо взето на стайна температура и с 5-6 разбърквания на денонощие , за 5-6 дни се разтваряше напълно захарта. Не зная обаче до колко се инвертира захарта, тъй като гледам че на студено започва отново да кристализира сиропа.
    Пропорциите са следните - 7 кг захар, 3 литра вода, 2 грама ивертаза, добавям и малко мед.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #294
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Щом кристализира, значи не се е инвертирала достатъчно (фруктозата е малко). Според мене температурата ти е много ниска и бъркането ти е много на рядко. Ако една молекула инвертаза трябва да инвертира 10 000 молекули захар, то тогава според мене трябва поне 1000 пъти да сменим нейното място (да има поне 1000 единични разбърквания с кратка почивка между тях).

    Иначе у дома имам бутилка с инвертиран сироп, която я сложих във фризера още в началото на експериментите (от първата варка). Тази бутилка до ден днешен си стои във фризера и от време на време я проверявам. Сиропа си е гъст, прозрачен и няма дори и наченки на кристализация.

  5. #295
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз това предположих, което означава, че се е наложило на пчелите да го допреработват, което допълнително ги е изтощило. За сега няма проблем, ще видим напролет. При неделния преглед видях, че по крайните пити има тук там побелели килийки, но в рамките на кълбото не видях такива.
    Вече намерих фабрично инвертиран сироп, който ще ми отмени играчката с бъркането и цапането, а и е напълно инвертиран.
    Нещо интересно да спомена - докато си правех инвертирания сироп в три различни пластмасови кофи и трите съда протекоха, което за мен е доста странно.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #296
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от zampo Виж публикацията
    Мисля ,че 5 мин. работа / 5 мин. покой , ще е оптимално и лесно постижимо ,дори без наличието на скъпа и сложна електроника.
    Някой има ли наблюдение относно нагревателя , дали 3 kw ще е достатъчен за 200 л. машина. Гледах в един сръбски сайт , че дори 300л. машина е с 3 kw мощност , но те бяха сложили такъв на всичките си размери 70 , 120 и 300 л.
    Няколко разбърквания за по минута-две на час са напълно достатъчни. Аз съм сложил два нагревателя по 3kw, или общо 6kw за съд с обем 2 кубични метра, но повече от 3/4 не съм го пълнил и мощността на нагревателите е предостатаъчна да поддържа 58-60 градуса, а може и повече при необходимост, 3Kw за 200-300 литра ще са ти предостатъчни. Не съм засичал точно за колко време я стопля водата, но от температурата на чешмяната вода сипана слетобед, на сутринта вече е над 55-56 градуса, то нагреватите ми са като на парно с термостат и водна помпа, обособеи в бойлер с отворена система с разширителен съд, а самият съд за инвертиране е обиколен от външната страна с пласмасови тръби за парно до средата и по дъното, и има и 10см изолация от фибран, с доста висока плътност(за подове). По груби сметки за 1 тон течност(300 литра вода и 700 кг захар) разходите за ток са под 50 лв, с вода от чешмата, а пробвах и да я загрея предварително на гас - сметката е почти същата 20-25 лв разходи за ток и 20 за гас, плюс хамалогията да се прелива водата от единият съд в друтият, щото ме достраша да не прецакам помпата си за течности от високата температура.

  7. #297
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    Няколко разбърквания за по минута-две на час са напълно достатъчни.
    Бе то и Софрон Софрониев така каза , ма ми се видя малко.

  8. #298
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Няколко разбърквания за по минута-две на час са напълно достатъчни. Аз съм сложил два нагревателя по 3kw, или общо 6kw за съд с обем 2 кубични метра, но повече от 3/4 не съм го пълнил и мощността на нагревателите е предостатаъчна да поддържа 58-60 градуса, а може и повече при необходимост, 3Kw за 200-300 литра ще са ти предостатъчни. Не съм засичал точно за колко време я стопля водата, но от температурата на чешмяната вода сипана слетобед, на сутринта вече е над 55-56 градуса, то нагреватите ми са като на парно с термостат и водна помпа, обособеи в бойлер с отворена система с разширителен съд, а самият съд за инвертиране е обиколен от външната страна с пласмасови тръби за парно до средата и по дъното, и има и 10см изолация от фибран, с доста висока плътност(за подове). По груби сметки за 1 тон течност(300 литра вода и 700 кг захар) разходите за ток са под 50 лв, с вода от чешмата, а пробвах и да я загрея предварително на гас - сметката е почти същата 20-25 лв разходи за ток и 20 за гас, плюс хамалогията да се прелива водата от единият съд в друтият, щото ме достраша да не прецакам помпата си за течности от високата температура.
    1 kW нагревател за 1 час вдига температурата на 1 кубик вода (1000 L) с 1 градус.

    Нататък можете пропорционално да смятате сами при произволни други данни. Тази формула е приблизителна, но за сметка на това позволява много бързо смятане на ум на всички енергийни параметри, касаещи затоплянето на вода. Ако течноста е различна от вода, количеството енергия за нейното затопляне е около 2-3 пъти по-малко.

  9. #299
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Значи моите наблюдения се препокриват с формулата - ако водата е 20 градуса, до 60 имаме разлика от 40, ако на час се загрява с 5-6 градуса, след около 8 часа ще са достигнати 60-те градуса, или като започне късният слетобед, то по някое време през нощта са достигнати и ако 1kw/h е около 20 ст, то за загряването ще ни коства 8-10 лева, и поддържането на необходимата температура поне още 24 часа, а както напрактика се получава и повече, то сметката за тока идва там някъде около 50- те лева(като има и други ел. уледи вклучени в мрежата, и тяхната консумация не съм я отчитал), затова сметката е приблизителна, но по-важното е че е задоволителна, т.е.т. не е прекалено скъпо - под 5ст/кг инвертиран сироп разходи за ел. енергия, то изследването за ХМФ и инвертираните захари ми излезе по-скъпо, към 70 лева с куриерските разподи.

  10. #300
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2015
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Zlatiq
    Интересува ме дали инвентирания сироп дали се захаросва ,и ако при каква температура става това .При каква температура се съхранява ,вкисва ли. Какво ще стане ако на есен източиш медения запас ,и сипеш сироп но той след време се захароса в питите ще бъдели изяден от пчелите .Направих експеримент като Матеев ,и оставих в фризер инвертиран сироп 20 дена нищо му нямаше ,но след като го извадих 2 дни и се беше стегнал като мед от рапица .Истински ли е инвентирания сироп който съм тествал .

 

 
Страница 30 от 121 ПърваПърва ... 2028293031324080 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •