Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 121 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 1210
  1. #261
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точният превод е:

    Готовият инвертиран сироп да се използва в течение на 3 денонощия. Неизразходваният сироп да се съхранява в плътно затворена опаковка при температура 4-6 градуса в течение на един месец.

    Имам обаче един въпрос - не ти ли се струва много скъп този препарат? 20 грама струват почти 400 рубли. Това е около 30 лева. С доставката ще поскъпне още. Това е поне 2 пъти по-скъпо спрямо българския препарат при равни други условия (количество инвертирана захар).

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    По-рано имаше собствено производство от захарно цвекло и внос на сурова тръстикова захар от Куба. Тук я рафинираха и разфасоваха. Може да се провери тук дали технологичния процес минава през сироп или не.
    За кафявата чета, че сега я внасят от Гваделупа.
    Това по-рано беше преди повече от десет години. Тогава бяха последните опити за спасяване на родното цвеклопроизводство в Централна Сев. България. Да, технологичния процес минава и през сиропи, клера и меласа. Най-високата концентрация мисля беше някъде около 70% преди центрофугата. Не е ефективна /сложна логистика/ търговската реализация на такъв сироп, иначе опити са правени. Може и сега да се правят, не знам. Голямото количество кафява захар по търговската мрежа е бяла захар, боядисана с меласа и изсушена. Има и внос. Там каква е технологията, не знам.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #263
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    без да искам попаднах на това:

    http://www.bienenweber.de/Bienenfutter%20Futtersirup%20Futterteig.html
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #264
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Благодаря за линка,ако знаеш от колко време търся точно това.Миналата год.закупих 3000 кг от Калоян Кисов на цена 2.37 лв.,а той от толкова време ме убеждава че печалбата им е минимална.

  5. #265
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Благодаря за линка,ако знаеш от колко време търся точно това.Миналата год.закупих 3000 кг от Калоян Кисов на цена 2.37 лв.,а той от толкова време ме убеждава че печалбата им е минимална.
    Ами аз така като гледам, Апиинверта на по-ниска цена от 1.10 евро (към 2,15 лева) не виждам.

    Лично на мен ми хареса глюкозо-фруктозния сироп ( 75 % захарно съдържание/15% фруктоза). Пише че 1 кг сироп има горе-долу същата хранителна стойност като 1 кг захар. Цената му е прилично по-ниска от тази на захарта в Германия.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #266
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ... Лично на мен ми хареса глюкозо-фруктозния сироп ( 75 % захарно съдържание/15% фруктоза). Пише че 1 кг сироп има горе-долу същата хранителна стойност като 1 кг захар. Цената му е прилично по-ниска от тази на захарта в Германия.
    Това обаче е наливен сироп, които трябва да отидеш да си го купиш със собствен камион-цистерна. Ако го купиш в кофи цената пак става 1.15 EUR. Добави и около 0.30 EUR транспорт, добави и ДДС и цената става на 1.5 EUR (3.00 лв.)

    Ако въобще някой в България продава на цена 2.37 лв., то тогава явно той лъже държавата (не си внася ДДС-то). Укриването на ДДС е най-тежкото данъчно престъпление, за което може да се влезе в затвора (както продавача, така и купувача).

    По принцип при сегашните цени на захарта най-евтиния сироп се получава, ако човек сам си я инвертира. Така сам ще си направи най-добрата възможна храна за възможно най-ниската цена.

    Колкото до този немския Апиинверт или глюкозофруктозен сироп - той съдържа голямо количество МАЛТОЗА, защото е направен от пшеница. Малтозата пак си е някаква захар, но пчелите през милионите години еволюция са се хранили със захарен нектар, а не с пшенично нишесте. Спорен е въпроса доколко добре им понася малтозата, независимо че Германците вадят някакви сертификати за безопасност от някакви си институти, които уж били правили дългогодишни изследвания на храненето на пчели с малтоза.

    Вижте и останалите параметри - глюкозата и фруктозата са само половината от общата захарност. Тоест сиропа е недоинвертиран. С две думи - съдържанието му е доста далеко от това на меда, така че не се знае дали правим добро на пчелите или лошо.

  7. #267
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В САЩ съм виждал царевичен сироп за сладкарската промишленост (на големи кофи по 60 lbs ) със 55% глюкозо и 40% фруктозно съдържание (и съответно водно съдържание само 5%). Тъй че не е невъзможно да се вкара в каквито параметри е нужно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #268
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е, но ако за захарния сироп говорим, че е по-лош като храна от меда (нектара), то какво остава за Апиинверта с тези 40% МАЛТОЗА - ами че то това направо си е БОКЛУК. Ако въобще има някакъв имидж, то той се дължи на маркетингови и рекламни похвати, а не на неговите качства. И докато захарта беше скъпа - можеше все пак да се направи някакъв компромис именно заради цената, но при тази евтина захар си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ да храним пчелите с нещо, за което природата не ги е подготвила в процеса на тяхната еволюция.

  9. #269
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз лично не бих използвал подобно определение. Цялото схващане за свят съставен единствено от черни и бели цветове е погрешно.

    Ако приемем че неоникотиноидите са сериозна заплаха за добруването на пчелите и като приемем факта че почти всичката рапица е третирана с тях ( и още няколко дузини други химикали), то на пролет виждаме точно обратното на това, което водени единствено от тази логига, би трябвало да очакваме. По време на рапицата развитието на семействата е феноменално.

    В прашеца на бадемите се съдържа отровното вещество Амигдалин, а в някои сортове то е толкова високо, че нормално би трябвало да виждаме умиращи пчели и загиващи семейства през време на цъвтежа на бадемите, САМО заради наличието на Амигдалин. А бадемите освен това ги със много други неща - инсектициди, хербициди,органосиликони, растежни регулатори за насекомите, инхибитори на синтеза на хитин и т.н.
    Въпреки всичко, обикновенно семействата се развиват много по-добре върху пашата от бадемите, отколкото ако си стоят вкъщи и им се слагат протеинови питки.


    Изосуита със сигурност е вреден за пчелите, но според моите субективни наблюдения, пчелите се развиват по-бурно когато се подхранват с изосуит, отколкото със захарен сироп.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #270
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Дори и да си прав, нещата в края на краищата ВИНАГИ се измерват с пари. А към днешна дата захарния сироп е по-евтин от всякаквите му там изосуити, Апиинверти и други подобни пшенични или царевични заместители.

 

 
Страница 27 от 121 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •