Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 121 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 1210
  1. #201
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На практика най-голямото ХМФ, което успях да постигна въпреки зверските ми експерименти с температури и киселинности, е 1.17mg/kg. От този момент нататък вече спокойно и с чиста съвест мога да препоръчам на всички пчелари:

    Хора, правете си инвертиран захарен сироп както си искате, и не се вживявайте да мислите за киселинност или ХМФ !!! Със сигурност те ще са в нормата. Цялата тази тема беше изписана за да може някои хора да "покажат" колко са на ти с химията, но числата от изследванията говорят съвсем друго, а именно:

    ИНВЕРТИРАНЕТО ПРИ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ И НИСКА КИСЕЛИННОСТ Е НАПЪЛНО БЕЗОПАСНО както за хората, така и за пчелите !!!

    Щях да се учудя, ако беше другояче. Не забравяйте, че цял живот ние лапаме купешки торти и други сладкиши с инвертиран захарен сироп, и още не сме умрели.....

  2. #202
    Евала !!! Наистина когато цифрите говорят няма място за повече обсъждания. Благодарности на Матеев за положения труд !!!
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  3. #203
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ..........На път съм да си поръчам, би ли казал колко струва приблизително изследването за грюкоза/фруктоза.
    Изследването на ХМФ струва 20 лв., а на видовете захари - 32 лв. Общо - 52 лв. Пробите, които им давам, са по 500g, или пълниш едно малко шише от лимонада или от минерална вода.

  4. #204
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да добавя и още един извод, който се налага от самосебе си при гледане на изследванията, а именно:

    Първите 24 часа, през които сиропа СЕ БЪРКА, инвертират основното количество захароза. Вторите 24 часа, през които сиропа отстоява на висока температура, ДОБАВЯТ МНОГО МАЛКО ДОПЪЛНИТЕЛНО ИНВЕРТИРАНЕ.

    Създава се впечатление, че бързото инвертиране става не благодарение на температурата, а благодарение НА БЪРКАНЕТО. Това е близко до ума. Инвертазата представлява нещо като катализатор. Тя не се хаби в процеса на инвертиране. Единичната молекула инвертаза инвертира атомите захароза около нея и с това действието и приключва. И ако никой не разбърка сиропа, за да я премести тази молекула на друго място, тя повече няма да свърши полезна работа. Та бъркането му е майката .......

    Мисля да проверя това мое разсъждение посредством поредния експеримент и поредните изследвания. Просто изчакайте още няколко дена.......

  5. #205
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не знам как е с твоята инвертаза, но моята си иска както температура, така и киселинност. Чета инструкцията буква по буква и изпълнявам, без да се замислям много-много за неща, които не ги разбирам.
    Тази инструкция на кутията ли е? Би ли могъл да я снимаш и публикуваш? Понеже аз си взех по-малко количество и не ми изпратиха никаква инструкция от Аналитика ООД.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Захарен сироп N5, при какви условия е приготвен(време, температура)?

  6. #206
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Искам да добавя и още един извод, който се налага от самосебе си при гледане на изследванията, а именно:

    Първите 24 часа, през които сиропа СЕ БЪРКА, инвертират основното количество захароза. Вторите 24 часа, през които сиропа отстоява на висока температура, ДОБАВЯТ МНОГО МАЛКО ДОПЪЛНИТЕЛНО ИНВЕРТИРАНЕ.

    Създава се впечатление, че бързото инвертиране става не благодарение на температурата, а благодарение НА БЪРКАНЕТО. Това е близко до ума. Инвертазата представлява нещо като катализатор. Тя не се хаби в процеса на инвертиране. Единичната молекула инвертаза инвертира атомите захароза около нея и с това действието и приключва. И ако никой не разбърка сиропа, за да я премести тази молекула на друго място, тя повече няма да свърши полезна работа. Та бъркането му е майката .......

    Мисля да проверя това мое разсъждение посредством поредния експеримент и поредните изследвания. Просто изчакайте още няколко дена.......
    В такъв случай, не е ли по-добре да се изчака захарта да се разтвори/усвои от водата на 100%(разтвора да е достигнал максималната зададена температура), и след това да се добави инвертазата при продължаващо бъркане и поддържане на температурата, и от този момент да бъдат засечени 24 часа. Така ще може процеса на инвертиране да се усъществи най-пълноценно.

  7. #207
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Абе един лаишки въпрос - ако им сипя нощем сиропа ще го консумират ли или ще чакат да съмне?
    Да. Дори точно тогава е препоръчително.

    Пчелите имат инфрачервено зрение, което им позволява да виждат и работят много добре вътре в тъмният кошер. Сиропа се сипва предимно в безберитбени(липса на паша) периоди и точно тогава съществува опасност от нападения между отделните пчелни семейства. Като им се сипе някакво не голямо количество сироп(дневната им доза от 500-600 милимитра) привечер или по тъмно, то те ще са го изкунсумирали(пренесли от хранилката и складирали в пчелните пити) до сутринта. Така се намалява риска от нападения, понеже пчелите нощем не летят извън кошера(не и масово), точно и затова подхранванията с течна храня по традиционният(не механизиран) начин се извършват предимно привечер.

  8. #208
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Да. Дори точно тогава е препоръчително.
    А, аз да ти задам един неЛАИШКИ въпрос: Да не би най-после да си се решил да станеш ПЧЕЛАР, че изпадаш в такава конкретика(сега му е времето да храниш, да трупат запаси за зимата)?!?
    Няма да класифицирам твоите неПОЗНАВИЯ в областта на пчеларството, и имайки предвид наклонностите ти за широко-обхватни познания, ще те открехна на някой неща от/за пчеларството:
    Пчелите имат инфрачервено зрение, което им позволява да виждат и работят много добре вътре в тъмният кошер. Сиропа се сипва предимно в безберитбени(липса на паша) периоди и точно тогава съществува опасност от нападения между отделните пчелни семейства. Като им се сипе някакво не голямо количество сироп(дневната им доза от 500-600 милимитра) привечер или по тъмно, то те ще са го изкунсумирали(пренесли от хранилката и складирали в пчелните пити) до сутринта. Така се намалява риска от нападения, понеже пчелите нощем не летят извън кошера(не и масово), точно и затова подхранванията с течна храня по традиционният(не механизиран) начин се извършват предимно привечер.
    Или пък в по-голямо каличество наведнъж 5литра през 5-6 дена ако нямаш възможност за по-чести хранения.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Благодаря на Искрен за изчерпателния отговор! Не, пчелар не смятам за сега да ставам. Въпроса ми е свързан автоматизацията на процеса на подхранване. Важно беше да знам кога трябва да се пълнят хранилките.
    За сега от всички обсъждания се оформиха две концепции - централизирана система с тръбна разводка, помпи, клапани и дозатори. Втората е с индивидуална вместимост за всеки кошер - 5-10 литра, с клапан и дозатор работещи пи възможност без захранване или само с микросоларен панел на кошера.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #210
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Тази инструкция на кутията ли е? Би ли могъл да я снимаш и публикуваш? Понеже аз си взех по-малко количество и не ми изпратиха никаква инструкция от Аналитика ООД.

    Захарен сироп N5, при какви условия е приготвен(време, температура)?
    Ето какво ми пратиха от Аналитика ООД: Инвертаза.pdf

    Пробите с номера 4 и 5 са двете проби, които ги правих с най-висока температура - 55 градуса по Целзий. Едната (номер 4) е на 48-часов сироп, взета от най-левия казан, а другата (номер 5) е на 24 часов сироп от друга варка със същите параметри, взета от средния казан. И двете проби са взети в понеделник сутринта, но са занесени в лабораторията някъде по обяд. Изследвани са чак във вторник, което означава, че пак в бутилките е имало допълнително инвертиране, докато са стоели в лабораторията.

    Ясно осъзнавам, че това бавене в лабораторията изкривява резултатите, защото инвертазата продължава да си работи и в бутилките с пробите. Нищо обаче не мога да направя по въпроса. Лабораторията си има стотици други по-важни в момента изследвания, и трябва да сме доволни от факта, че все пак се съгласяват да ми свършат работа. Мисля че това забавяне не е кой-знае колко голям проблем, защото то влияе на съотношението на захарите, но не на ХМФ-то.

 

 
Страница 21 от 121 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •