Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 121 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 1210
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз го разреждам с вода 1 към 1 и го взимат супер.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Попаднах на едно твърдение, че пределно допустимата норма за ХМФ в меда за пчелите е 3 mg/kg.
    3 mg на 100 г трябва да е, т. е. 30 mg/kg, макар че на практика, в гнездата може да има залежал мед на няколко години, който сигурно съдържа ХМФ много над тази норма.

    Колкото до начина, по който я приготвих тази гадост, в началото на юли налях в едно корито сварен гъст захарен сироп - ок. 3:1, без никакви захарни утайки, след като изстина до ок. 40°С, добавих пресен мед ок. 20% и малко ябълков оцет, според споменатите по-горе норми, оставих го да отлежава при стайна температура (ок. 28-33°С), за да се изпари излишната вода и с надеждата да се инвертира захарта, като от време на време го разбърквах. Нямам идея какво се е получило в крайна сметка като състав, но в момента сместа има гъстота почти като на узрял мед и е доста по-гъста от APIinvert, няма утаена захар, само някоя и друга мъртва пеперуда плува отгоре, а пчелите го пренасят бързо и охотно.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2012
    Мнения
    5
    А тази сладкарска инвертаза дали е подходяща?

    http://www.thecakedecoratingcompany....oducts_id=4998

    8,5 евро е цената с доставка до България.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Аз пък си купих готов инвертиран сироп Апиинверт. Излиза ми малко по-скъп, отколкото ако си го правя сам, но предполагам, че е качествен. Не знам само, защо препоръчват температура му на съхранение да не пада под 15 градуса?

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Предполагам, че тази препоръка е, за да не кристализира бързо инвертирания сироп.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Нищо му няма и на минусови Т. Нито кристализира, нито си губи хранителните качества.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Аз пък си купих готов инвертиран сироп Апиинверт. Излиза ми малко по-скъп, отколкото ако си го правя сам, но предполагам, че е качествен. Не знам само, защо препоръчват температура му на съхранение да не пада под 15 градуса?
    Кога смяташ да им го дадеш?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колегата най-вероятно ще им го дава напролет. Вече е късно за "Апиинверт".

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Някъде съм чел, че пренасянето на инверт. сироп не амортизира пчелите. Този сироп не поема влага в килийките и не прокисва, без да е бил запечатан. Затова налях на повечето семейства по една хранилка такъв сироп. При следващото посещение на пчелина мисля да махна хранилките и да поставя найлони над плодниците. Така през зимата мога да наглеждам пчелите през найлоните, без да ги безпокоя. Първото зимно подхранване мисля да бъде с питки, а не със сироп.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Някъде съм чел, че пренасянето на инверт. сироп не амортизира пчелите.
    Аз пък съм чел някъде, че от една еводия могат да се добият 90 кг мед на сезон. wink;

    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Не знам само, защо препоръчват температура му на съхранение да не пада под 15 градуса?
    Един дистрибутор ми обясни, че при по-ниска температура щял да се сгъсти?!?! Сложи 20 г в хладилника и ще разберем какво ще последва. Аз бих пробвал, но Апиинверт-ът ми не е тук и сега няма как да стане.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 2 от 121 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •