Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 121 ПърваПърва ... 917181920212969119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 1210
  1. #181
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Гъстотата ме интересува за да имам представа как би минавало по тръба, маркучи, клапани и всякаква арматура.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #182
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Споко - ще минава. Може да е по-бавно, но ще минава, дори и при минус 20 градуса. Също и в хранилките - аз си задавах въпроса дали ще се просмуква под малкия процеп на преградата, който е само 0.5 до 1.0 mm. Пробвах - ами просмуква се без проблеми.

    Има и една много добра новина - инвертирания сироп НЕ СЕ ВЗАХАРЯВА !!!. Това е много важен момент предвид всякаквите му там тръбички, маркучета, клапани, помпи и прочее компоненти. След като сиропа не се взахарява, няма никакъв шанс да се задръсти или повреди който и да било механичен компонент от дозиращата система. Не се втвърдява при много ниски температури. Не се вкисва при дълъг престой. Абе въобще - идеалната течност от гледна точка както на пчеларите, така и на автоматизацията.

  3. #183
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето видеоклип с работата на машината:


  4. #184
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Споко - ще минава. Може да е по-бавно, но ще минава, дори и при минус 20 градуса. Също и в хранилките - аз си задавах въпроса дали ще се просмуква под малкия процеп на преградата, който е само 0.5 до 1.0 mm. Пробвах - ами просмуква се без проблеми.

    Има и една много добра новина - инвертирания сироп НЕ СЕ ВЗАХАРЯВА !!!. Това е много важен момент предвид всякаквите му там тръбички, маркучета, клапани, помпи и прочее компоненти. След като сиропа не се взахарява, няма никакъв шанс да се задръсти или повреди който и да било механичен компонент от дозиращата система. Не се втвърдява при много ниски температури. Не се вкисва при дълъг престой. Абе въобще - идеалната течност от гледна точка както на пчеларите, така и на автоматизацията.
    Ето това вече е добра новина! И значително се упростява конструкцията. Няма да има нужда от обратно всмукване на остатъка по тръбопроводната мрежа, както и опасност от запичане на клапани.
    Браво! Контролерчето е станало много спретнато!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #185
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето ги 3-те машини, с които си приготвям сиропа. Най-дясната е без нагревател и нея я използвам за разтваряне на сироп 1:1, с който все още храня 2 пъти в седмицата. Средната машина е тази, с която правя инвертирания захарен сироп (по 1 варка на 24 часа), а най-лявата е тази, в която той отстоява още 24 часа на висока температура.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7437.JPG
Прегледи:      682
Размер:	255.8 KB
ID:	1927

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7438.jpg
Прегледи:      674
Размер:	344.7 KB
ID:	1928

  6. #186
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето го компютъра, който регулира температурата на средната и на лявата машина. Това е оригиналния компютър на Lyson и е много добър. Поддържа добре температурата и най-важното - не си забравя програмата при мигване на тока. Температурата в момента е 44 градуса, а настройката е да стане 55. Скороста на нагряване явно е много ниска - сутринта в 9:00 часа беше 20 градуса, а сега 13 часа след това е достигнала до 44 градуса. На практика 55 градуса ще ги достигне чак утре сутринта, когато вече ще му е време да прехвърлям сиропа във втория казан.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7434.jpg
Прегледи:      674
Размер:	196.8 KB
ID:	1930

  7. #187
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А това е таблото с промишления контролер Siemens Logo 0BA6, което табло аз сам си го измислих и сам си програмирах контролера. Както вече казах, оригиналния компютър на Lyson за управление на двигателя се оказа скапан. Програмата му беше кекаква, а освен това си я забравяше при мигване на тока, и машината оставаше спряна през цялата нощ. Просто бях принуден да направя нещо по въпроса и аз повиках НЕВОЛЯТА - ха-ха... запретнах ръкави, не спах две денонощия през уйкенда, и ето ти я готова надеждно работеща машина с ново перфектно управление на мотора.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7425.jpg
Прегледи:      666
Размер:	304.9 KB
ID:	1931

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7426.jpg
Прегледи:      661
Размер:	258.0 KB
ID:	1932

  8. #188
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето ги и 6-те еднотонни цистерни, в които складирам вече направения сироп. Сложени са на втория етаж на една новострояща се къща, която я строя от 10 години и не знам дали ще съм жив да я довърша. Идеята е сиропа да се източва по естествен гравитационен път в тубите и качетата на камиона или пикапа, намиращи се долу пред вратата.

    Вижда се как едната цистерна е почти пълна. Дефакто с утрешната варка ще я напълня догоре. В тази цистерна съм изливал всички експериментални варки до момента (4 броя). Когато се напълни догоре (утре) ще изчакам още няколко дена и след това ще взема проба от нея и ще я изследвам, за да проверя дали наистина в цистерната продължава процеса на инвертиране, и дали наистина ще успея да постигна 100%-ово съдържание само на фруктоза и гликоза. И естествено най-важното - какво ще е ХМФ-то, което ще предложа на пчелите да изядат.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7440.jpg
Прегледи:      670
Размер:	311.1 KB
ID:	1933

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7441.jpg
Прегледи:      660
Размер:	310.6 KB
ID:	1934

  9. #189
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето го и детайла, който ми се наложи да го струговам, за да направя преходник от PVC резбата на бидона към истинска метална резба, издържаща куплирането на други водопроводни кранове, тръби и компоненти. Проблема с тези цистерни е, че техния оригинален кран е от пластмаса с пластмасова ябълка, и както може да се очаква, тя се разбива след 10-15 завъртания. И за да не тече бидона, налага се да се сложи втори, вече истински кран с истинска метална ябълка. За да се случи това беше необходим преходник от едрата пластмасова резба към дребната двуцолова резба на металните водопроводните компоненти. Пак виках НЕВОЛЯТА - ха-ха - и пак смятах, чертах, търсих разумни алтернативи и най-накрая се получи добър детайл, сглобен от полипропиленова тръба и залепена на нея муфа, и всичкото това прекарано през струга, за да нареже верните вътрешни резби и от двете страни.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7441 - Copy.jpg
Прегледи:      697
Размер:	259.3 KB
ID:	1935

  10. #190
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Най-накрая се изпомпва в еднотонна цистерна и там отстоява поне още 1-2 седмици, докато му дойде времето да го налея в кошерите. При това отстояване на стайна температура се надявам инвертирането да приключи на 100%.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...ще изчакам още няколко дена и след това ще взема проба от нея и ще я изследвам, за да проверя дали наистина в цистерната продължава процеса на инвертиране, и дали наистина ще успея да постигна 100%-ово съдържание само на фруктоза и гликоза. И естествено най-важното - какво ще е ХМФ-то, което ще предложа на пчелите да изядат.
    Абсолютно 100% едва ли ще достигне някога.
    Човек който се занимава от доста време с приготвяне на инвертиран сироп по тази технология - 70:30, температура и синтетична инвертази ми сподел, че след 3-4 години "отлежаване" достига 98-99%.

 

 
Страница 19 от 121 ПърваПърва ... 917181920212969119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •