Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 121 ПърваПърва ... 513141516172565115 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 1210
  1. #141
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И това ще стане. Чакай първо да си донастроя технологията в следващите няколко варки, а след това ще направя и контролни изследвания.

    Иначе това с високото ХМФ поначало си беше съмнително. Все пак меда е киселинен, и освен това пчелите го държат на топло месеци наред, и въпреки това ХМФ-то си остава на едно поносимо ниво 1-2mg/kg.

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И това ще стане. Чакай първо да си донастроя технологията в следващите няколко варки, а след това ще направя и контролни изследвания.
    Междинните изследвания ще помогнат за донастройката.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #143
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Много хора са вярвали, че меда им има високо ХМФ, защото това се пласира.
    Матеев...не ти ли загря телефона от фирми еднодневки?
    Аз няма да се учудя, ако ми намерят антибиотици, Живак, Злато и Астатий (най-редкия елемент).
    Ако намерят антибиотици мога да си отворя фармацевтична компания.
    Чувате ли как Байер трепери

    Шегата настрана...БРАВО...
    Сега остава да дадеш и най-добрата рецепта време/цена.

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    ИЗВОДИ:

    1. Опасноста от генериране на ХМФ по време на инвертирането е СИЛНО ПРЕУВЕЛИЧЕНА !!!
    2. Спокойно можете да слагате киселина, за да докарате PH до 4.5 с цел максимално ефективно действие на ензима ИНВЕРТАЗА, независимо дали е изкуствен (купешки) или естествен (с добавяне на мед).
    3. Спокойно можете да повишавате температурата до препоръчваните нива (55 градуса по Целзий) с цел процеса на инвертирането да протече максимално бързо.
    Когато се прави инвертиране с използване на мед температурата небива да надвишава 38-42 градуса, защото там процесите са на белтъчно ниво(инвертаза от мед) и може да се пресече, докато при синтетичният ензим е различно, там 60 градуса са си идеални.

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Определено параметрите не са такива, каквито се препоръчват, пък и времето е по-малко, така че напълно обяснимо е, че се е инвертирала само 50% от захарозата. Така направения сироп след вземането на пробата беше прехвърлен във втори съд с водна риза и терморегулатор, но без бъркалка, и в този съд изкара още 24 часа при температура 40 градуса.
    Мисля, че това изречение ти отговаря на всичките изненади. ХМФ се генерира при нагряване на фруктоза с катализатор киселинност. Тъй като в сиропа макар и загрят и с киселина нямаш реално фруктоза затова и логично ХМФ е ниско. Както се вижда дори и след "инвертирането" имаш само 15% фруктоза което пак обяснява липсата на ХМФ.
    Второто изречение обаче е опасно - вече инвертиран сироп държиш 24 часа на 40 градуса а в този сироп има фруктоза и при над 35 градуса ще вдигнеш ХМФ вече по-осезателно. Не знам струва ли си всичките усилия това инвертиране ако ще е само 50%.
    Провери едно друго много съмнително твърдение на Софиянеца, че само с добавянето на фруктоза става инвертиране защото аз много го търсих този метод но никъде не намерих нищо подобно.

    П.С.
    Искрен е прав (не само заради пресичането) но и защото при инвертаза от мед, вече в меда като първоначална суровина има фруктоза и е логично ХМФ да се вдигне повече.

    П.С. 2
    Всъщност ти получаваш 15% фруктоза и 15% глюкоза а в меда има 40% фруктоза и 40% глюкоза, така че процента на инвертиране спрямо меда е около 37%. И аз имам една молба вземи от инвертирания сироп на Судзукер Api Invert и дай за анализ да видим реално колко инвертиран е той и струва ли си парите.
    Този пост е редактиран от m_pchelari; 28.08.2014 в 22:05.
    Винаги може по-добре.

  6. #146
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    П.С.
    Искрен е прав (не само заради пресичането) но и защото при инвертаза от мед, вече в меда като първоначална суровина има фруктоза и е логично ХМФ да се вдигне повече.

    П.С. 2
    Всъщност ти получаваш 15% фруктоза и 15% глюкоза а в меда има 40% фруктоза и 40% глюкоза, така че процента на инвертиране спрямо меда е около 37%. И аз имам една молба вземи от инвертирания сироп на Судзукер Api Invert и дай за анализ да видим реално колко инвертиран е той и струва ли си парите.
    Дали при инвертиране с мед ще се вдигне ХМФ при увеличаване на температурата, нямам си и на идея.
    Обаче един пчелар, който от няколко години инвертира посредствум ензима инвертаза, ми сподели, че е пращал Апи Инверт за изследване и при него нивата били около 76%, докато при самоделният(неговият) от ензим - 92%.

  7. #147
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Да се върнем обаче на другата голяма заблуда, наложена ни от същия този химик Sofiqnec - получаването на висок процент на ХМФ, ако инвертираме на високи температури или пък ако използваме киселини, за да намалим PH до 4.5. Повярвахме му и изписахме повече от 10 страници с обсъждания какви други алтернативни методи да предприемем. Истината обаче най-накрая изплува, и тя говори че всичко това е СИЛНО ПРЕУВЕЛИЧЕНО.
    Цялата тази паника около ХМФ тръгва от едно изследване на един учен как заради наличието му във изосуита, семействата имат повишена смъртност ( естествено българските пчеларски вестници не пропуснха многократно да отразят тази СЕНЦАЗИОННА новина, за разлика от статията на г-н Цонев). Същия този учен наскоро "доказа" че неоникотиноидите са виновникa за CCD.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #148
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Довечера ще имаме и вторите проби - просто почакайте още малко.

    Искам да дам още една информация за тези, които решат да си правят в къщи някакво оборудване за инвертиране. Та освен съдове с бъркалки и нагреватели вероятно ще ви дотрябва и помпа, за да прехвърляте сиропа между съдовете, бидоните, тубите и т.н. Трябва обаче да знаете, че за гъст сироп трудно ще намерите подходяща помпа. Освен това помпата трябва да е сертифицирана за хранителната промишленост, и освен това е много удобно ако е реверсивна - тоест да може да помпи и в двете посоки. Аз пак си направих проучването, закупих и изтествах, така че вече смело мога да ви препоръчам точната помпа за нашите цели.

    Става въпрос за помпите на италианската фирма Rover и по-точно за модела NOVAX. Има 3 разновидности:
    - Rover NOVAX 20M - 1700 L/h
    - Rover NOVAX 25M - 2500 L/h
    - Rover NOVAX 30M - 5000 L/h

    Изтествал съм средната, а сега си купувам още една средна и една голяма. Ето няколко линка на фирми в България, които предлагат точно този модел. Внимавайте в цените - различните фирми имат различни цени:
    http://www.vinar.bg/index.php?page=m...d=22&sparid=24
    http://www.dionislab.bg/%D0%BA%D0%B0...BC%D0%BF%D0%B8
    http://www.onlinemashini.bg/cat/108/...-vinarski-izbi
    http://www.tminox.com/products/detail/10/150.html
    Аз съм купувал от първия и от втория линк, като фирмата от първия линк ги има на склад всичките модели.

  9. #149
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В млечната промишленост също се използват помпи за гъсти течности
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #150
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нова информация по въпроса:

    Тази сутрин се престраших да забъркам сироп с гъстотата на Апиинверта - 70% или съотношение захар-вода 7:3. Захарта се разтвори доста по-трудно - буквално в един момент изглеждаше че машината върти само захар. Отне може би половин час докато се формира някакъв гъст хомогенен разтвор. Премерих PH и се оказа, че е паднало от самосебе си до 5.0. Това е и новата информация - явно гъстите захарни сиропи от самосебе си се сдобиват с PH, подходящо за слагане на инвертаза в тях. Никаква друга киселина не е необходима.

    За всеки случай добавих и 2 пакетчета лимонтозу, за да изпълня този път предписанията на 100%, пък и заради мита за "полезната щипка лимонтозу". Разтвора стана с идеалното PH - 4.5. Настроих и температурата на препоръчваното ниво - 55 градуса по Целзий. Ами това е. Този път вече наистина бъркам варка така, както трябва да бъде съгласно инструкциите на инвертазата. Понеделник пак ще дам изследвания, и техните резултати ще са ключови. Ако са успешни, значи сам съм си произвел АПИИНВЕРТ на много по-ниска цена от оригинала, и с много по-качествен продукт (захар, а не нишесте например).

    Дайте акъл какво друго да добавя - нещо като витамини, минерали, може би хапче СУПРАДИН или някой друг минерало-витаминен комплекс? Въобще какво е полезно за пчелите?

 

 
Страница 15 от 121 ПърваПърва ... 513141516172565115 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •