Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 115 от 115 ПърваПърва ... 1565105113114115
Резултати от 1,141 до 1,145 от общо 1145
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    ...като гледам наплива за пчелари, бакшиши и майстори не много голям?
    В момента наплива за всякъде, където се работи, не е много голям поради недостиг на човешки единици, желаещи и можещи да работят. Има наплив за чиновници на държавна заплата, там пък места няма.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2016
    Тази есен си направих няколко експеримента зa инвертиране на сироп с лимонена киселина.
    Има различни рецепти включително и тук, според които при еднократно загряване и бавно охлаждане се инвертира на 100%.
    Първи опит:
    1кг. Захар, 0.5. вода 2грама лимонена киселина. Сиропа след загряване до 95С го оставих да се охлажда бавно. Лабораторният анализ показа 7.71% инвертирана захар.

Втори опит:
    1кг. Захар, 1л. вода 2грама лимонена киселина. Сиропа го държах загрят до 95C в продължение на 80 минути. Лабораторният анализ показа 49% инвертирана захар.

Трети опит:
    1кг. Захар, 0.5. вода 2грама лимонена киселина. Сиропа го държах загрят до 95C в продължение на 150 минути. Имаше силен аромат на карамелизирана захар(индикация за наличие на HMF) за разлика от другите 2 опита.
    Лабораторният анализ показа 69% инвертирана захар и ХМФ 60.

Използвал съм уред за бавно готвене и не съм разбърквал сиропа. Вероятно ако го бях разбърквал резултатите щяха да са по добри.
    ХМФ анализ направих само на последната проба.

VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Цитат Първоначално публикувано от KostadinNK Виж публикацията
    Тази есен си направих няколко експеримента зa инвертиране на сироп с лимонена киселина......ХМФ 60....
    А защо реши да проверяваш общоизвестното?
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2016
    Кое е общоизветсно?
    Това че по международни стандарти 80 в меда от топли страни се счита за нормално?
    Явно че тези стойности не са толкова отровни за пчелите щом още не са измрели там.
    Границите за Португалия били: 18.00–94.00
    Бразилия: 1.50–115.20
    Влияние оказва и това че медът се съхранява в метални контейнери.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5884753/
    Codex Alimentarius Standard commission has set the maximum limit for HMF in honey at 40 mg/kg (with a higher limit of 80 mg/kg for honeys originating from tropical regions) to ensure that the product has not undergone extensive heating during processing and is safe for consumption [6].

VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Цитат Първоначално публикувано от KostadinNK Виж публикацията
    Кое е общоизветсно?
    Това че по международни стандарти 80 в меда от топли страни се счита за нормално?
    Явно че тези стойности не са толкова отровни за пчелите щом още не са измрели там....
    Общоизвестното е, че ХМФ в меда /или в захарите/ се увеличава при дълго съхранение на топло /година и повече/ или при нагряване. Това се случва с меда в процеса на обработка и дистрибуция, а не в кошера. Тоест, пчелите не ядат мед с високо ХМФ в естествени условия, такъв мед ядат хората след поредица от обработки и съхранение. Друго общоизвестно е, че пчелите са по-чувствителни от хората към високи дози ХМФ. Този въпрос е само частично засегнат в цитираната публикация /няколко реда/. Всичко това го има по-напред в темата. Аз имам стар инвертиран сироп, оставен с цел наблюдение, видимо нищо му няма, но вече не смея да го дам на пчелите - не съм го съхранявал на студено. Това е и една от причините да си направя голяма хладилна камера на 4 градуса.

Страница 115 от 115 ПърваПърва ... 1565105113114115

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

• Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •