Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 103 от 121 ПърваПърва ... 35393101102103104105113 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,021 до 1,030 от общо 1210
  1. #1021
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз съм с котвообразна бъркалка. На практика, при бързо въртяща се бъркалка, си се получава достатъчно добро разбъркване и без стар-стоп режим.
    Идеята на старт-стоп режима е единствено да се пести енергия. Просто процеса не изисква постоянно бъркане. Матеев го обясни много точно.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #1022
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Идеята на старт-стоп режима е единствено да се пести енергия. Просто процеса не изисква постоянно бъркане. Матеев го обясни много точно.
    Старт-стоп режим е убийствен за повечето машини и цената на малкото спестена енергия не може да компенсира повишената амортизация на машината.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #1023
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не мога да си представя как кисна по цял ден във форум по химия и участвам активно в него само само да им продам мед.
    Какво удоволствие му прави на Инжинера за мен е непонятно.

  4. #1024
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Старт-стоп режим е убийствен за повечето машини и цената на малкото спестена енергия не може да компенсира повишената амортизация на машината.
    Напълно съм съгласен! Може би периодичното подаване на порции въздух от дюзи на дъното на съда биха вършили същата работа - да размесват разтвора.
    Рости, къде видя химия бе човек? Всичко си е чиста физика.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #1025
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Колега smsi-h расъжденията ти са комплексни, но изключително погрешни. Нямам нерви от телефона да пиша дълги постове, но ако не забравя като се добера до компа ще ти опиша колко грешки имаш в последния пост.
    Друмев и Инженера ако много ви се сере не го правете тук моля. Благодаря.
    Интересно ми е, какви са грешките в разсъжденията ми. Ще съм ти благодарен ако споделиш!

  6. #1026
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Значи, какво се получава? 65% е добрия вариант. Т.е., в случай, че поставим в хранилката 65% инвертиран сироп за зимно подхранване, няма да е проблем това, че част от него може и да замръзне. И това в случай, че семейството е слабо и не се качи в хранилката, ако е силно пчелите се качват и вдигат температурата в частта в която се намират и нямаме замръзване; разбира се отмятам твърде ниските, от порядъка на минус 20 градуса температури - тогава и силните няма да се качат.
    Големият проблем е, какво правим с излишната влага, която пчелите трябва да изпарят, но пък температурните условия не са подходящи за това, особено за дървен кошер. Както забелязахте питанката ми беше с подтекста за температурните разлики на семействата при дървен и полистиролов кошер.

    Полистироловия, теоретично, ще има добър температурен режим и може би без проблем ще изпари влагата, а в дървения... Хм... Дървения кошер направо си е казус за разрешаване. Можем да вдигнем температурата на гнездото, ако външно облечем кошера със стиропор, но заслужава ли си ивестицията?

    Плюс това, с подхранване с 65% ИС подбуждаме семейството, при условие, че не знаем, как ще се отнесе времето в близкия месец. Нямаме наличие на прашец, който е необходим на пчелите за преработката на сиропа и трябва да го внасяме изкуствено, и то в случай, че го вдигнат, а моите наблюдения са, че пчелите, когато им сложа прашец в хранилката през зимата не му обръщат внимание, но пък досега не съм го месил в падхранката, която съм правил. Майката започва снасяне и температурата в гнездото се вдига, по стените на кошера започва упорит конденз и т.н. Ами ако температурите рязко паднат?

    Едно време, като бях млад пчелар имах удивителен случай. Беше началото на януари 2002 или 2003-та, не помня точно. Температурите бяха подходящи, дневните стигаха 15 и лешника при нас цъфна. За няколко дена пчелите бяха буквално като настървени върху него. След няколко дни пак застудя и цветоовете на лешника залиняха, т.е. цветовете изсъхнаха. След седмица времето пак се отвори и тъй като бях млад пчелар с малко кошери и ме сърбяха ръцете започнах прегледи. Чудо на чудесата... При силните семейства имах пило на пет рамки, като голяма част от него вече беше запечатано. Абе природа...

    Наистина интересно. Когато пдохраним с твърда храна, знаем, че веднъж започнем ли, и пчелите вдигнат ли я, майките започват да снасят и не трябва да прекъсваме храненията, т.е. в семейството винаги трябва да има наличие на храна. Теоретично същото ще се получи и с инвертиран сироп. Но твърдата храна няма влага, инвертирания сироп има. А пък на пчелите им трябва допълнително влага, за да поемат подхранката, трябва им даже за меда от рамките, за да го усвоят. С една дума, няма ли да е по-добре, вместо с твърда храна, да похранваме през зимата директно с инвертииран сироп?
    Добрах се до компютъра и карам поред.
    Инверта няма да стои в хранилката през зимата защото пчелите го свалят с много бързи темпове. Ако докараме семейството до състояние да не взима инверта от хранилката то то е тотално задръстено и няма никаква нужда вече от инверт в хранилката. Ако сиропа е налят в доста студено време той ще стои там до първия топъл ден и веднага ще бъде свален долу така, че проблем със замръзване няма. Няма и смисъл да имаме сироп в хранилката цяла зима, защото това означава тотално задръстено семейство което ще изпита проблем с пролетното развитие и от друга страна инверта в хранилката не може да изпълни ролята на питката върху рамките в студените периоди когато пчелите са в пряк контакт с питката.
    Разликата във влагата между нески инверт и меда изключително малка. Като се вземе предвид месечната консумация на семейството през зимата ( около 1кг на месец) става въпрос за смешно количество влага в повече. Ако някой не може да се справи да преразгледа изцяло начина си на зазимяване.
    Полистеролния кошер зимува с отворено дъно и неговие температурен режим до момента в който започне по-сериозното гледане на пило е почти същия като на един дървен с отворено дъно. Дори в дървения затоплянето от слънчевите лъчи става по бързо заради по лошата изолация. Нещата се променят коренно чак след 15 февруари когато полистеролния не допуска топлината не пчелите да напуска кошера, но това вече си е почти пролет и не може да се третира като зимно подхранване. Тогава тръгва яко и влагата и в двата вида кошери.
    Това че можеш да подбудиш пчелите да гледат пило с подаване на инверт е пълна заблуда. Първо пчелите се подбуждат от захароза която отсъства в инверта. Второ повишаване количеството на пилото става по комплекс от причини, а не просто с подаване на течна храна. Трябва увеличаване на деня, температурна възможност за гледане на повече пило (поразпускане на кълбото)и най-важното условие - принос на прашец.
    Последния абзац е напълно погрешен както вече стана ясно. Подхранването с купешки питки през феруари с цел подбуда винаги ми е било много смешно. Масово явление е и всички полудават да слагат питки ама никой не смее да извади някоя рамка и да види какъв е ефекта. Който не вярва да провери, февруари наближава. Февруарското подхранване е важно заради изтънелите венци или липса на такива по това време. Кълбото е яко забило в таванката а времето си е студено и на всичко от горе има и пило за обгрижване. Питката дава храна в досег с кълбото и ако я взимат (няма венец) е безумие да не дадеш следваща.

    За да не оставя грешно впечатление, споделям че съм твърдо ЗА инверта през зимата и това е единственото време през което моите пчели си хапват такъв деликатес

  7. #1027
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За да не оставя грешно впечатление, споделям че съм твърдо ЗА инверта през зимата и това е единственото време през което моите пчели си хапват такъв деликатес
    Тъкмо щях да забивам зеления палец и изскочи това. Деликатес ли- друг път. Истината е в сметката : инверт-1-2 лв, мед 4- и нагоре.

  8. #1028
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В случая не става въпрос за пари, а за начин на зазимяване който изградих с годините и ми допада.

  9. #1029
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    В случая не става въпрос за пари, а за начин на зазимяване който изградих с годините и ми допада.
    Е, щом парите не играят, защо не ги зазимяваш с мед като мен. Знам отговора : защото добре си правиш сметката.

  10. #1030
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Когато има възможност ги зазимявам с мед. Инверта е спасителен пояс за който се хващам ако имам нужда. Става дума за допълване на запасите, а не за зазимяване на инверт, той обикновено е максимум 20% от запаса и то само в някои семейства.

 

 
Страница 103 от 121 ПърваПърва ... 35393101102103104105113 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •