Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 100 от 121 ПърваПърва ... 50909899100101102110 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 991 до 1,000 от общо 1210
  1. #991
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    За какво замръзване на сироп в кошера въобще може да се говори?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #992
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    За какво замръзване на сироп в кошера въобще може да се говори?
    А, какво ще кажете? За втори път НИ забива в земята, а не е пчелар.

  3. #993
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А, какво ще кажете? За втори път НИ забива в земята, а не е пчелар.
    Ще ни забие я, след като се изказваме лаконично, а лаиците не могат да схванат, че не само в леда има кристали.

  4. #994
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    За трета година си правя инвертирания сироп, първата го правих 70% и част от него кристализираше, втората го направих 65% и пак имаше кристализация, но никога не замръзваше контролното шишенце във фризера, тази година го направих 60%, не знам дали ще кристализира, но контролното шишенце замръзна до половината във фризера???
    А-а-а-а-а-а... да бе, светна ми. Още в 2014 Матеев разказваше, че държал по цяла зима шише с инвертиран сироп във фризера, но не помня да е споменавал, че течността е замръзвала. Т.е. и поставен такъв в хранилката на кошера през зимата няма да замръзне, не би следвало. Ама според Цеко излиза, че трябва да е 70%. Между другото, какво като замръзне в хранилката, нали ще дойде момент, когато температурите ще се вдигнат. Успоредно с това съм забелязал, че през зимата в големите студове докато едно семейство не започне да произвежда пило, което се случва рядко непосредствено след коледа, то трудно се качва в хранилката, където по принцип правя зимно подхраване, а слабите семейства в големите студове въобще не се качват. Когато тръгне пилото се качват масово силни и слаби.

  5. #995
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    За какво замръзване на сироп в кошера въобще може да се говори?
    Чудно... Ти отварял ли си при минус 20 градуса капак на кошер да видиш в какъв лед е хранилката заради конденза от дишането на пчелите? Аз съм отварял и то многократно.

  6. #996
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Чудно... Ти отварял ли си при минус 20 градуса капак на кошер да видиш в какъв лед е хранилката заради конденза от дишането на пчелите? Аз съм отварял и то многократно.
    Спойкойно бе градски, той е инджинерин, а не пчелар! Не му се връзвай! Чопли информация, като провокира пчеларите, ама не му се отдава.

  7. #997
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Бъркането е необходимо, за да се разместват молекулите на инвертазата между молекулите на захарта. Една молекула инвертаза инвертира около 20 000 молекули захар, и за да се случи това, трябва някой от време на време да я премества насам-натам.

    Ако захарния сироп стои на едно място, няма кой да размества молекулите инвертаза. Ако просто го въртиш с някаква перка, пак няма кой да размества молекулите, защото сиропа се завърта в машината, но не се размества поради липса на турболенции. За да има истинско разбъркване, на или на бъркалката трябва да има хоризонтални наклонени ребра в различни посоки, или на страничните стени трябва да има вертикални ребра. Целта е ДА ИМА ТУРБОЛЕНЦИИ.

    Относно режима СТАРТ/СТОП - може да се използва, и аз точно така съм го направил, като логиката на въртене е следната:

    1. ...
    2. След пълното разтваряне на захарта се преминава в режим СТАРТ/СТОП, като в началото паузите са къси (напр. по 1 минута) и постепенно нарастват, като достигат до половин час в края на цикъла. Самото време на въртене не се променя и аз съм го заложил да е 10 минути, но си мисля, че може да се намали и на 5 минути.

    ...
    Непрекъснатото бъркане с мотор пък е абсолютно ненужно и само прави излишен разход на енергия. Най-добър е СТАРТ/СТОП решим с постепенно увеличаване на времето на покой.
    Хм... Може ли малко да вметна едно допълнение?

    "За да има истинско разбъркване, на или на бъркалката трябва да има хоризонтални наклонени ребра в различни посоки, или на страничните стени трябва да има вертикални ребра. Целта е ДА ИМА ТУРБОЛЕНЦИИ."
    Има и трети начин не толкова сложен за изпълнение. Номерът се състои в това да имаме налични две срещуположно движещи се бъркалки, които да се въртят едновременно без СТАРТ/СТОП, така както се въртят срещуположно бъркалките на обикновения домашен кухненски миксер, при който имаме турболенция между перките заради срещането на два насрещни потока течност. И ако въртенето на тези перки е едновременно, бихме получили още по-бързо ивертиране, отколкото на принципа СТАРТ/СТОП.

    Сетих се и за още един вариант за създаване на турболенции. Звукови вълни, насочени към разтвора, ултразвук или пък мощност от субуфери. Но ако е със субуфери няма да може да се стои в помещението. Ултразвукът може да направи микровибрации и колкото повече честотата му е по-висока за единица време, толкова повече ще имаме създадени микротурболенции. Предполагам, че ултразвукът ще създава такива вибрации, които ще бъдат трудно забележими с просто око. А и разходът на ток съответно трябва да е по-малък с ултразвук, отколкото ползването на двигател, редуктор и бъркалка.

  8. #998
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Хм... Може ли малко да вметна едно допълнение?

    "За да има истинско разбъркване, на или на бъркалката трябва да има хоризонтални наклонени ребра в различни посоки, или на страничните стени трябва да има вертикални ребра. Целта е ДА ИМА ТУРБОЛЕНЦИИ."
    Има и трети начин не толкова сложен за изпълнение. Номерът се състои в това да имаме налични две срещуположно движещи се бъркалки, които да се въртят едновременно без СТАРТ/СТОП, така както се въртят срещуположно бъркалките на обикновения домашен кухненски миксер, при който имаме турболенция между перките заради срещането на два насрещни потока течност. И ако въртенето на тези перки е едновременно, бихме получили още по-бързо ивертиране, отколкото на принципа СТАРТ/СТОП.

    Сетих се и за още един вариант за създаване на турболенции. Звукови вълни, насочени към разтвора, ултразвук или пък мощност от субуфери. Но ако е със субуфери няма да може да се стои в помещението. Ултразвукът може да направи микровибрации и колкото повече честотата му е по-висока за единица време, толкова повече ще имаме създадени микротурболенции. Предполагам, че ултразвукът ще създава такива вибрации, които ще бъдат трудно забележими с просто око. А и разходът на ток съответно трябва да е по-малък с ултразвук, отколкото ползването на двигател, редуктор и бъркалка.
    Колега аз инвертирам с пералня Роса и вътре става луда торболенция,към момента съм доволен от сиропа който правя.

  9. #999
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Колега аз инвертирам с пералня Роса и вътре става луда торболенция,към момента съм доволен от сиропа който правя.
    Апропо... Точно за това си мислех тази сутрин. Старите български перални, на които мястото на перката се намира близо до периферията на цилиндъра, и при които непрекъснато се получава освен въртеливо движение на флуида и преместването му от долната част на цилиндъра в горната, са следващия начин да се предизвика активна турболенция. Но всичко това е свързано отново с двигател и разход на ток.

  10. #1000
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Чудно... Ти отварял ли си при минус 20 градуса капак на кошер да видиш в какъв лед е хранилката заради конденза от дишането на пчелите? Аз съм отварял и то многократно.
    А от какво се състои конденза - от захарен сироп или гола вода?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 100 от 121 ПърваПърва ... 50909899100101102110 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •