Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 121 ПърваПърва ... 891011122060110 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 1210
  1. #91
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Напълно съм съгласен с написаното.Както писах,сиропа го ползвам основно зимно-пролетно време,а сега подхранвам със захар.Наясно съм за амортизацията на зимните пчели.В момента се стремя да постигна добре охранени пчелички - премахване на акара и подхранване, плюс Ламонс.Благодаря за отговора.

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Подхранването да приключи преди отглеждането на зините пчели - така няма никакво значение дали сиропа е бил "инвертиран" ( аз съм скептик) или не.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Точно така разсъждавам и аз.

    Именно, според мен есенните пчели ще направят най-добрия инвертиран сироп за зимните си наследнички. Даже мисля че показателите ще са различни за всяко семейство. И ще е обогатен с каквото трябва.

    Инвертазната активност в меда е много различна и ако се разчита на инвертазата в меда рещултатите ще много различни за всяка партида. Например при сьхранение над 30 градуса инвертазата в меда изчезва за около 30 дена а при 20 градуса за 800 дена.

    http://www.airborne.co.nz/enzymes.shtml

    Виж в таблицата за инвертазата, как изчезва с градусите на сьхранение.
    Винаги може по-добре.

  3. #93
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много ценен линк. Благодаря.

    Само една малка забележка - инвертазата не изчезва за тези дни, които цитираш, а се намалява на половина. Тоест в таблиците има цитиран период на полуразпад - нещо като при радиоактивните материали. Инвертазата намалява по някаква сравнително бърза крива, но никога не изчезва на нула процента.

    От гледна точка на пчеларите е важно да знаят, че съхранението на стайна температура е достатъчно добър метод, който гарантира поне 1 година използваемост. Съхранението в мазето удвоява и дори утроява този срок.

  4. #94
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2014
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Благодаря , Колега!
    Исках да се убедя , че не бъркам разчитайки на инвертазата в меда като главно въздействаща , а не на киселинността му. 7,9 си е алкално , но това не пречи да се инвертира с тоя мед, нали? Избирам най-видимото. Моя мед е с киселинност около 6 и не очаквам работа от киселината в него.
    Всъщност, както сме почнали да смятаме, дали е вярна сметката 2 грама лимонтузо на килограм захар и температура 70 градуса за пълно инвертиране на сироп 1/1 за 12 часа? За ХМФ не говорим.
    Да сметката ти е вярна дори не е нужно да го държиш 12 часа на 70 С а само да го загрееш с киселината до 70 и да го оставиш да се охлади бавно.

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Sofiqnec Виж публикацията
    Да сметката ти е вярна дори не е нужно да го държиш 12 часа на 70 С а само да го загрееш с киселината до 70 и да го оставиш да се охлади бавно.
    Благодаря,колега Sofiqnec!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #96
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Малко разсъждения по темата, която според мене до момента се получи много добра. И така доколкото разбирам, има два основни проблема в купешките инвертирани сиропи:
    1. Доста са скъпи
    2. Не знаем по каква методика са получени и дали в тях има ХМФ и ако има, колко е то

    Логиката един пчелар сам да си прави инвертиран сироп вероятно е:
    1. Да стане по-евтино
    2. Да е сигурен какви точно продукти се слагат в сиропа и по възможност да няма ХМФ

    От темата обаче стана ясно, че:
    1. Домашно-приготвения сироп не е чак толкова евтин, ако се отчете цената на допълнителните компоненти, както и цената на труда по изготвянето му
    2. Домашно-приготвения сироп също има ХМФ, ако се прави по неправилния начин

    Като цяло за мене, пък и предполагам за всеки един пчелар, въпреки добрата тема остават отворени въпросите:
    1. Какво решение по дяволите да взема за себе си?
    2. Да купувам готов сироп или да си го правя?
    3. Ако ще го правя, по коя рецепта да е?


    За да е пълна темата и за да може тя да отговори на тези 3 въпроса, е необходима следната допълнителна информация:
    1. Какви инвертирани сиропи се предлагат на пазара, и каква е тяхната цена? Ако може и линк, откъдето да закупя образци.
    2. Какво е тяхното ХМФ? Аз лично се наемам да заплатя изследването на образците и да публикувам на форума резултатите.
    3. Ако сами ще си правим сироп, каква е неговата себестойност, и колко е неговото ХМФ. Тука аз ще се опитам другата седмица да пробвам всяка една рецепта от тази тема, и също да изпратя изследвания за ХМФ.

    С молба към всички за помощ по изясняване на неизвестните величини по тези 3 точки. Давайте линкове с цени както на готов сироп, така и на компоненти за домашно приготвяне. Най-накрая ще се опитам да сглобя една екселска сравнителна таблица на всички видове купешки сиропи, всички видове домашно-приготвени, както и изчисления на тяхната себестойност и изследвания на тяхното ХМФ.

    ПС: В Габрово има акредитирана лаборатория за изследване на пчелен мед, така че въпроса с изследванията ще се реши бързо и лесно. Освен ХМФ ще изследвам и съдържанието на захароза, фруктоза, глюкоза, както и киселинността на всеки един сироп - купешки или направен.

  7. #97
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Много добьр пост. Аз сьщо не сьм решил и за мен вьпроса стои отворен. Ако се храни през август за мен по-добро от обикновен подкиселен сироп с някои добавки няма. Ако обаче се налага спасителни подхранвания през семтември инвертиран сироп ще е по щадящо. След това което изчетох по темата най-безопасно и сигурно ми се вижда инвертиране с ензим инвертаза с по-голямо количество, но с по-малка киселинност и по-ниска температура на сиропа. Температурата и киселинността са основни генератори на ХМФ.

    Матеев защо не си порьчаш онези тестове за хмф, кьдето дадох линк. Така ще сравниш резултатите от лабораторията и тези с тестовете да видим дали са сходни. Не мисля че са скьпи, 200 лева за апаратчето и лентички за 50 теста. Имам пьлно рьководство за употреба, довечера ще го пусна.
    Винаги може по-добре.

  8. #98
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Още няколко отворени въпроси:
    Колко вреден е всъщост сироп съдържащ вредния ХМФ в реалния свят? В Природата почти всички растения отделят нектар и прашец съдържащ токсини(вредни и отровни). Мравките и пчелите също притежават отрова като форма на защита, но въпреки това има животни, чиято диета се формира предимно или изцяло от консумацията на мравки, пчели, оси или стършели, дори има и животни които се хранят със най-отровните змии и паяци на планетата!
    Има ли доказателства че инвертирания сироп е с нещо по-добър за пчелите от обикновенния? Доводът че пчелите няма нужда да го преработват, защото той е вече инвертиран, не доказва дали (и до колко) го преработват или не.

    Интерсното е царевичния сироп със високо съдържание на фруктоза (High Fructose Corn Syrup (HFCS)), наричан при нас изосуит и царевичния сироп(за който не съм сигурен дали е доказано че съдържа ХМФ) в САЩ струват почти 0,5$ за кг или към 0,25$ за паунд. Всеки може сам да сметне при тази цена дали пчеларите биха предпочели да ползват някоя супер пречистена и "безвредна" храна за пчели струваща 8 пъти повече, или пък за същите пари да сипят на пчелите 8 пъти повече от "малко вредния" изосуит. Според вас в кой от двата случая пчелите биха изглеждали в по-добро (здравословно) състояние?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #99
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    10
    Ако някой се наема да изследва Изосуит мога да му изпратя директно от производителя Амилум България. Цената е 1.46лв. за килограм.

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    За HFCS е доказано, дори при неправилно сьхранение нивата на хмф се вдигат много тьй като хмф-то е в резултат на фруктозата. Една от пьрвите теории на CCD е точно масовото използване на царевичния сироп в америка. После обаче го отхвьрлят, защото нали се сещаш какво ще стане ако се огласи, че фруктозния сироп е опасен. Именно на масовото използване на такьв сироп в какво ли не се радваме на такива цени на захарта. От които междудругото някои страни са сьсипани икономически.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 10 от 121 ПърваПърва ... 891011122060110 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •