Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 31 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 307
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23

    Зимно подхранване със захаросан мед, храни от пазара или домашно приготвени питки?

    След изчитането на всички теми свързани с храненето на пчелите през зимно-пролетния период, сметнах за необходимо да пусна тази тема, тъй като прочетох много погрешни практики и искам да предизвикам дискусия за това.
    Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките. От тогава първото ми хранене е точно на 25.12.
    Смятам, че придаването на питки от захаросан мед е погрешно, особенно в големите пчелини. Основната причина е възможното заразяване на всички семейства с болести, при попадането на мед от заразено семейство – гъбични, гнилцови, дори и нозематоза. Това се отнася и до стимулиране с цветен прашец.
    Храните предлагани на пазара – две поредни години експериментирах с различни от тях. Резултатът бе забавяне на развитието и отслабване. Група семейства хранени със Сръбска храна с прашец имаха външни признаци на Нозематоза (не съм изследвал). Личните ми изводи са – храните съдържат вредни за пчелите съставки – нишесте, изосуит, висок % захароза, която изтощава семейтвата през зимния период, втвърдители с неизвестен произход и т.н.
    Логичното за мен следствие бе да се оборудвам с техника за инвертиране, мелачки и месачки и да установя собствена рецепта. Храната я разделям на 2 вида зимна и пролетна. Зимната използвам от 25.12. до края на февруари. Съдържанието е 35 % инвертиран сироп 70:30 + 15 % фруктоза на прах + 50% глюкоза на прах(декстроза). Резултат – храната е много пластична(като пластелин). В първата питка от 1 кг., добавям 5 ml. Nozevit +. Достатъчна е за 15-20 дни, но зависи и от външната температура.
    Втората доза е от 2 х 500 гр. – 500 гр + 2 мл Nozecid и 500 гр + 2 мл Ceranon.
    Давам ги едновременно и с това приключва зимното подхранване.
    Пролетната храна я приготвям от 35 % инвертиран сироп 70:30 + 25 % пудра захар на прах + 35% глюкоза на прах(декстроза) + 5% чист протеин.
    Отхвърлям употребата на растителни протеини, като соевия, поради много ниска усвояемост и сухото мляко, което предизвиква диария.
    Използвам 85% чист суроватъчен и яйчен протеин, като добавям по 25 гр. от двата в 1 кг.
    Преди използвах и Хидропрод, но вонята е нетърпима, въпреки, че е отлично балансиран с всички незаменими аминокиселини и е 100% усвояем.
    Витаминната добавка е Витамикс формула – 5 гр/кг и Апифит - 5 ml/кг
    От 2 години добавям и екстракт от трибулос терестис – 1 капсула за 2 кг.
    Тук може да прочетете изследването на колегата ми за въздействията на трибестана върху пчелното семейство:
    http://vemo-feedadditives.com/images...ski_pcheli.pdf

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките. От тогава първото ми хранене е точно на 25.12.
    Колега направо ме "разби" почти 20кг мед да са изяли....................до 12.01. Аз такова чудо не съм виждал. Като ти чета поста: есенно, зимно, ранно пролетно, пролетно и тн. сигурно и лятото ако нама паша за определено време сигирно пак храниш. То тва пчеларство само хранене.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Трибестана онова дето вдига самолета беше нали? Тука определено ще има дискусия!!!
    Значи ако са ти изяли 20 кила мед до 12.01 определено е намесена нозематозата. Аз от няколко поредни години зимно и ранно пролетно хранене не съм доволен. Или не уцелвам съставките или храненето ги скапва. Някъде прочетох, че даването на каквито и да е питки посред зима води до сериозно отслабване на кошера и съм склонен да му вярвам. Тази зима съм решил да не ги пипам поне до 25 февруари ако ще и някои да дадат фира от глад. Започвам от 1 март директно със сироп с добавки.
    Винаги може по-добре.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    Трибестана наистина прави чудеса. Прочети труда на доктора. Познавам го лично и допреди 2 години винаги съм се чудил как моят добив е максимум 45 кг от кошер, а той постига до 60-65(стационарно от ДБ)! Относно семействата - това бяха от топ 50, най силни и с млади майки. Никакви признаци на заболяване. Предполагам, че са отглеждали пило до късно и това е свършило запасите. От тогава - ранно хранене - и нямам проблеми.
    Пашата при нас е много обилна и започва от 10.04. и приключва 30 07. рапица, акация, липа, слънчоглед, ливади. Ако нямам минимум 2 корпуса с пчели в началото на Април, значи съм проспал зимата и закъснявам за сезона!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    При тая паша добивът ти е доста слаб.Това от предния пост ,че семействата са изяли толкова храна и аз не го вярвам досега не ми се е случвало според мен още на есен може да са окрадени от други семейства.Това кога се слагат питките всеки решава сам за себе си според развитието което иска да постигне за мен дата около 15.01 е нормална, ако са зазимени с млада майка и достатъчно зимни пчели до рапицата няма никакъв проблем да се подготвят семействата и питките са за стимулиране не за запасяване с храна.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Минев Виж публикацията
    Трибестана наистина прави чудеса. Прочети труда на доктора. Познавам го лично и допреди 2 години винаги съм се чудил как моят добив е максимум 45 кг от кошер, а той постига до 60-65(стационарно от ДБ)! Относно семействата - това бяха от топ 50, най силни и с млади майки. Никакви признаци на заболяване. Предполагам, че са отглеждали пило до късно и това е свършило запасите. От тогава - ранно хранене - и нямам проблеми.
    Пашата при нас е много обилна и започва от 10.04. и приключва 30 07. рапица, акация, липа, слънчоглед, ливади. Ако нямам минимум 2 корпуса с пчели в началото на Април, значи съм проспал зимата и закъснявам за сезона!
    Тогава зависи какво имаш предвид под зазимих ги с 20 кг. мед. Аз разбирам, че имат 20 кила на 1 ноември след като прилкючи пилото. Защото ако е 20 кила на 1 септември това е друго. Аз и сега имам пило и като ги отворя след 5 дена не знам дали и аз няма да викам - леле изяли са меда.
    Винаги може по-добре.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,за да не се обърка някой,нека да поясня,че става въпрос за екстракт от билката Бабини зъби или Трибулус терестрис.Трибестана е формулата за мъжка потентност,а съществуват и формули за фитнес - трибестфорс.Важното е какво е количеството на екстракта на въпросната билка и доколко добавените вещества във формулите биха били полезни за пчелите.Има и чист екстракт на Бабини зъби.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Е кажи как да разбираме това "Аз не продавам мед" . Пчелите да не ги отглеждаш само и единствено като домашни любимци.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Е кажи как да разбираме това "Аз не продавам мед" . Пчелите да не ги отглеждаш само и единствено като домашни любимци.
    Както го чуваш/четеш.
    Да си ме чул да казвам продавам мед или търся къде да го продам или нещо от сорта?!?!?
    Разхождам ги на каишка и им чеша коремчетата.
    Мед може да ми остане другата година, ако имам отклонение от сметките или много криви пити или много добра година.
    Но този мед нямам идея какво ще го правя, тъй като може вътре да има от витамините дето ги давам.
    Не искам да разнасям зарази между семействата си и нямам намерение да им го давам.
    Правя много отводки (за себе си) и меда не ми е основен интерес.
    Както има колеги с добив на прашец така има и такива като мен дето прашец не търсят и не пипат.

    П.С Дописах, че няколко пъти ми забива формата за публикуване.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Да, благодаря! Нямаше смисъл от сърказма ти. Просто попитах, защото и ние сме увеличавали ударно, че и отводки сме продавали. Но все пак когато човек каже "пчела", в съзнанието веднага му идва на ум думата "мед"

 

 
Страница 1 от 31 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •