Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 31 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 307
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от plamen2009 Виж публикацията
    Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /
    Повечко пудра захар за да станат по твърди-горе долу 1кг мед(добре подгрят на водна баня) на 3,8кг-4кг пудра захар.Подгряването-втечняването на меда е мн важен момент,за да може да поеме повече пудра захар.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".
    Специално за витамин C съм правил много задълбочени проучвания по един друг повод. Вярно е че ставаше въпрос за хора и животни, но живота на земята по принцип почива на общи биологични принципи, което означава че може би и за пчелите ще е така. Все пак те са направени от същите клетки, от които са направени и всички други живи същества.

    Та специално за витамин C - неговата ежедневно приемана доза няма никакво значение за организма. Просто организма си взема колкото му трябва, и останалото го изхвърля. Има някаква минимална дозя, под която човек се разболява от СКОРБУТ, но оттам нагоре човек може да приема едва ли не неограничени количества витамин C. Минималната доза е на ниво 50-100 милиграма, но ежедневното поемане поне на 1000 милиграма е препоръчително не заради това, че е витамин, а защото се явява силен антиоксидант, и като такъв спомага за неутрализиране на свободните радикали, които са причина за много болести. Едно време маймуните, от които сме произлезли, ежедневно са консумирали по 10-15 хиляди милиграма витамин C (това са 10-15 грама). Явно организма е адаптиран към подобни "убийствени" дози. Нещо повече - правени са успешни опити за лечение на някои видове рак само с витамин C, като дневните дози са били в диапазона между 50 и 200 грама.

    Същото важи и за почти всички останали витамини, минерали, белтъци, протеини и микроелементи. Тъй като в природата съдържанието им е различно в различните видове храни, то организмите на всички живи същества са били ПРИНУДЕНИ да се АДАПТИРАТ към ШИРОК ДИАПАЗОН на приеманите ДОЗИ. Тоест организмите си вземат каквото и колкото им трябва, и останалото го неутрализират или изхвърлят. При това положение добавките, които трябва да се слагат в сиропа, трябва да съдържат някакви минимално-допустими дози, но не е беда ако тези дози се превишат 10 или 100 пъти. Също така не е беда ако някой компонент липсва - природата ни е адаптирала и към ЛИПСИТЕ на един или друг жизнено-важен компонент.

    Например ако няма Omega 3, организма ще изгражда клетките с Omega 6 или 9. Е не е баш същото, но факт е че организма ще оживее. Това е като да строиш къща с тухли-четворки. Ами ако няма тухли-четворки, ще използваме кирпич, но къщата пак ще я построим.

    Същото е и при пчелите - дори и никакви добавки да не слагаме в сиропа, пчелите ще си задействуват компенсаторните механизми и пак няма да умрат. Е няма да са в цветущо здраве, но няма и да умрат. Виж ако започнем да им слагаме това онова, от което учените казват че пчелите се нуждаят, ами със сигурност ще подобрим донякъде здравето на пчелите, но трябва ли наистина да изпадаме в другата крайност, при която да слагаме като добавки безкраен списък с всякаква химия само защото някой си пробвал, и пчелите му не са умрели?

    Все едно да накараме мъжете да не пият, да не пушат, да не ходят по жени, да са вегетарианци, да носят каски и бронежилетки и всичкото това за да живеят средно с 5 години повече.

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Също и за изцепките на някои пчелари, които казват "Ами аз им дадох на пчелите еди какво си, и те го изядоха с кеф и не умряха". Ами да, изяли са го, защото са били гладни, но дали е било с кеф само те си знаят.

    Дай на един прегладнял корабокрушенец в лодка насред морето умрял плъх и кана с пикня, и той ще изяде плъха и ще изпие пикнята лакомо и бързо. И извънземните, които го наблюдават, ще напишат в техните космически форуми: "Човечеството лакомо яде плъхове и пие с кеф пикня. Поучете се от нашия опит и правете същото." И след това ще подменят морската вода в океаните с пикня, и ще подменят всички видове животни само с плъхове. И после ще се хвалят в техните си форуми "Аз моето човечество си го отглеждам не заради бизнеса и парите, а заради любовта ми към него..... Давам му да яде любимите си храни и да пие любимите си сиропи......"

  4. #44
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".
    Да, пчелите могат да минат и без витамин C, защото се твърди, че могат сами да си го синтезират в малки количества.
    Ако си запознат как действа при човека чревната флора и при пчелите е подобно, но е на много нива и много по-силно за размера си.
    И аз много се чудех защо пишат, че няма да имат нужда от витамин C и се оказа, че оцеляват без него, но е много важен за тях.
    Изследванията са правени с въпроса дали оцеляват, а малко от тях са правени с въпроса дали има отражение.
    Витамин C е важен за синтеза на протеин и това може би е ключа за палатката.
    Резултатите са повече пило, увеличение на броя пчели, "по-дебели" пчели.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Прашеца е богат на витамини.Ясно е,че си ги доставят от там.Ясно е също,че пергата е богата на млечно кисели бактерии,те предизвикват ферментацията.Пресен прашец пчелите не консумират,трябва да ферментира в перга и чак след това е подходящ за усвояване от организма на пчелите.Според мен няма само един ключ за палатката,много са и колкото повече ги обсъждаме и съчетаваме правилно,толкова повече пчеларството ще ни носи приятни емоции.

    П.С. Ето например искаме питката да има биофлавоноиди - ползват лимон.А защо да не се ползва Цитросепт който представлява силен концентрат на биофлавоноиди?Решения много,когато задачата е правилно зададена и осмислена.

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Прашеца е богат на витамини.Ясно е,че си ги доставят от там.Ясно е също,че пергата е богата на млечно кисели бактерии,те предизвикват ферментацията.Пресен прашец пчелите не консумират,трябва да ферментира в перга и чак след това е подходящ за усвояване от организма на пчелите.Според мен няма само един ключ за палатката,много са и колкото повече ги обсъждаме и съчетаваме правилно,толкова повече пчеларството ще ни носи приятни емоции.

    П.С. Ето например искаме питката да има биофлавоноиди - ползват лимон.А защо да не се ползва Цитросепт който представлява силен концентрат на биофлавоноиди?Решения много,когато задачата е правилно зададена и осмислена.
    Прав си ключовете са много и вратите са много
    Давах на пчелите витамин C и B и ще видим резултата другата година.
    Имам едно много слабо семейство(явно има проблеми) и ако успее да презимува, то това за мен ще е едно доказателство, че има ефект от цялата работа.
    Доверявам се изследванията правени от хора знаещи и можещи много повече от мен.
    Може и да правя грешка, но аз съм доволен от постигнатото досега.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #47
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Някой опитвал ли е да замени меда в питките с инвертиран сироп?

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Също и за изцепките на някои пчелари, които казват "Ами аз им дадох на пчелите еди какво си, и те го изядоха с кеф и не умряха". Ами да, изяли са го, защото са били гладни, но дали е било с кеф само те си знаят.

    Дай на един прегладнял корабокрушенец в лодка насред морето умрял плъх и кана с пикня, и той ще изяде плъха и ще изпие пикнята лакомо и бързо. И извънземните, които го наблюдават, ще напишат в техните космически форуми: "Човечеството лакомо яде плъхове и пие с кеф пикня. Поучете се от нашия опит и правете същото." И след това ще подменят морската вода в океаните с пикня, и ще подменят всички видове животни само с плъхове. И после ще се хвалят в техните си форуми "Аз моето човечество си го отглеждам не заради бизнеса и парите, а заради любовта ми към него..... Давам му да яде любимите си храни и да пие любимите си сиропи......"
    Ядат не защото са гладни,а защото има захар.Нека някой махне захарта или нейните заместители от подхранките и да видим дали пчелите ще я погледнат та дори и да нямат капчица мед по рамките.

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от plamen2009 Виж публикацията
    Някой опитвал ли е да замени меда в питките с инвертиран сироп?
    Да, ти какво си мислиш, че е апифондата на немците - апи пудер(пудра захар) и апи инверт(инвертиран сироп)...

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Аз опитах , но съотношението между сиропа и захарта излезе 1:7 , 1:8 но питките пак се стичат,ако увелича още захарта питката става много ронлива и бързо изсъхва.

 

 
Страница 5 от 31 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •