Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 31 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 307
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Та започнах да си задавам въпроса дали с толкова много грижи за пчелите наистина им помагаме, или всъщност им пречим?
    Ето това е голямата дилема, да се прецени кога човешката намеса спира да помага на пчелите и започва да пречи .... а относно храненето през зимата - мнения съм събирал от доста пчелари и нямаше двама които да кажат едно и също .... всеки луд с номера си пък на всички пчелите им презимуват .... така че добре в темата да се опише какво НЕ трябва да се прави вместо да се изгражда точен шаблон за действие

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ако човек има време и желание ,да погледа 2-3 кошера как работят пчелите,и след това погледне разспределението вътре може да се ориентира от какво се нуждаят пчелите или от какво не се нуждаят.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.
    Аз мисля, че всеки тук пише след даден опит не просто самоволни съчинения.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29
    Аз практикувам така и друкпът съм го споделял.На пчелина в балканския район пашата свърщва по-рано и пчелите са гладни с недостатъчно запаси и давам захарен сироп от началото на август до края на месеца .После инвертиран сироп до края на септември.На този пчелин слагам питки без протеин ЗАДЪЛЖИТЕЛНО около коледа и така до края на февруари и там решавам дали да мина на течна храна.Полския пчелин е почити винаги добре запасен с достатъчно медови запаси.Там около коледа също слагам питка наречена от доста колеги спокойствие.Наблюдението ми е,че невземат питките веднага а след известен период от време тоест медовите венци там са големи и нямат нужда от тази храна която им подавам в момента.Но тази година пчелните семейства са доста силни и трябва да се внимава с медовите запаси и времето е топло,за да няма изненади.Иначе използвам готова храна,немска много съм доволен.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.
    И аз имах познат, мой ученик. Който започна да храни декмври, независимо от моите възражения. След 3 години, откри, че това е грешка.Тестото поема влагата, стича се и задушава пчелите! Имам отводки на 3-4 пити с около 4-5 кг мед и ги подхранвам февруари и пак са Живи!

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Тестото поема влагата, стича се и задушава пчелите!
    Зависи каква е питката! Българските, всичките не са подходящи за зимно хранене. Аз бягам надалеч от меки питки, които като ги оставиш малко на слънце стават на чорба. Правилната консистенция е питката да може да се реже като пластелин на филийки при температура около 25-30 градуса и да си запазва формата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от plamen2009 Виж публикацията
    Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /
    http://alfa.kachi-snimka.info/vij.ph...413611840a.jpg

    Изтеглено от тук

    http://scientificbeekeeping.com/poll...ement-formula/

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".

  10. #40
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    не мога да копирам таблицата за да я преведа

 

 
Страница 4 от 31 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •