Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 31 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 307
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Г-н.Матеев .От цялата концепция за зимно пролетното подхранване не разбрах точно защо инвертиран сироп и каква е идеята за използването на инвертирания сироп точно по това време.
    Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е много по-евтин от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е по-евтин е от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.
    Да но точно в тоя период в които мислете да го използвате питките са за предпочитане .Защото в тоя период времето е много не постоянно и пчелите няма да имат възможност да се облажват точно когато имат най много нужда от него.Може и да не замръзва но е доста студен сиропа ,не обира излишната влага и ако няма добавки не стимулира семейството а точно тогава не е излишно и малко стимул да получат

  3. #123
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........

    Иначе кошерите ми са полистиренови, така че имам известно преимущество в топлинния режим спрямо дървените кошери. Хранилката ми също е от полистирен и е много по-топла от дървените. Всичко е премислено. Ако наистина все пак им стане студено на пчелите, ами да си стоят отдолу и да лапат запасите, с които така или иначе обилно ги набълбуках през есента.

    На практика аз нямам нужда от подхранване. Всичките ми семейства имат храна в изобилие и дори ще остане излишна. Слагам тези питки и сиропи с цел някакво стимулиране, но не съм много сигурен дали наистина ще започнат да ги ядат интензивно. Това всъщност е едно презапасяване, което ако не помогне, поне няма да попречи. Също така спазвам и един от базовите принципи на индустриалното пчеларство - ако ще се прави нещо, то трябва да е едновременно по всички кошери, независимо че са на различен етап на развитие.

    Имам още един довод, който няма да го разберете и не очаквам да го разберете, но това за мене е много важно. Доводът е, че този съвет са ми го дали два различни пчеларя, като и двата имат над 500 кошера. А моето решение си го взех както вече казах на принципа "ако не помогне, поне няма да попречи". Та на датата аз ще си им сложа сиропа дори и ако отдолу има все още недоизядени питки (принцип на индустриалното пчеларство - не се втелявай много и прави всичко по един и същи начин). А след това при следващите прегледи количеството изяден сироп ще ми се явява КРИТЕРИЙ за развитието на семейството.

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........
    От къде взимаш, такава захар и на каква цена?

  5. #125
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........

    Иначе кошерите ми са полистиренови, така че имам известно преимущество в топлинния режим спрямо дървените кошери. Хранилката ми също е от полистирен и е много по-топла от дървените. Всичко е премислено. Ако наистина все пак им стане студено на пчелите, ами да си стоят отдолу и да лапат запасите, с които така или иначе обилно ги набълбуках през есента.

    На практика аз нямам нужда от подхранване. Всичките ми семейства имат храна в изобилие и дори ще остане излишна. Слагам тези питки и сиропи с цел някакво стимулиране, но не съм много сигурен дали наистина ще започнат да ги ядат интензивно. Това всъщност е едно презапасяване, което ако не помогне, поне няма да попречи. Също така спазвам и един от базовите принципи на индустриалното пчеларство - ако ще се прави нещо, то трябва да е едновременно по всички кошери, независимо че са на различен етап на развитие.
    Аз да питам Какви витамини си намислил?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #126
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    35
    Пчеларски район
    Сърнена Средна гора
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е много по-евтин от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.
    Г-н Матев вие сте "мн.пластичен човек" и умеете да се нагаждате според условията!Направете го и този път и риемете условията!Докато няма трайно и устойчиво затопляне инвертирания сироп е неуместен!Познавам предимсвата на полистиролните кошери от отпит!

  7. #127
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    От къде взимаш, такава захар и на каква цена?
    Дай ми още ден два да получа оферти от всички запитани места. Засега основен кандидат се явява Хърватска, а цената очаквам да е под 1 лев. Иначе засега вече имам оферта от Гърция, но там цената е по-висока.

  8. #128
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от bari Виж публикацията
    Г-н Матев вие сте "мн.пластичен човек" и умеете да се нагаждате според условията!Направете го и този път и риемете условията!Докато няма трайно и устойчиво затопляне инвертирания сироп е неуместен!Познавам предимсвата на полистиролните кошери от отпит!
    Почакай малко - аз ви разказах само един план и вие вече ме направихте на нищо. Не си мисли че съм глупак и че ям доматите с коловете. Естествено е, че ще се адаптирам към метеорологичната обстановка и няма да им дам сироп на -20 градуса или при прогноза за -20 градуса. Аз разработвам в момента план и на базата на този план извършвам предварителна подготовка, като например закупуването на ТИР със захар и започване на постепенното му инвертиране с темпо от по 400 килограма на денонощие. Трябва да я имам готовноста на планираната от мене дата (това по план), а ако времето не позволи, ами естествено е че ще има отлагане.

  9. #129
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Аз да питам Какви витамини си намислил?
    Тука вече ме хвана - все още не знам от какви точно витаминни и минерални комплекси се нуждаят пчелите. Засега работя по въпроса (чета книжки и ровя из интернет). Имам обаче вече едно постижение. Намерих в интернет и изтеглих една глобална база данни с хранителните съставки на над 8000 различни храни. При това говорим не само за съдържание на калории, протеини, мазнини и въглехидрати, а и на стотици други съставки (витамини, минерали и микроелементи). Ако разбера и от какво точно се нуждаят пчелите, ще мога да им изчисля една много точна и много добре балансирана диета с точните съставки и количества на това, което ще го слагам в сиропа.

    https://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=24912

  10. #130
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тука вече ме хвана - все още не знам от какви точно витаминни и минерални комплекси се нуждаят пчелите. Засега работя по въпроса (чета книжки и ровя из интернет). Имам обаче вече едно постижение. Намерих в интернет и изтеглих една глобална база данни с хранителните съставки на над 8000 различни храни. При това говорим не само за съдържание на калории, протеини, мазнини и въглехидрати, а и на стотици други съставки (витамини, минерали и микроелементи). Ако разбера и от какво точно се нуждаят пчелите, ще мога да им изчисля една много точна и много добре балансирана диета с точните съставки и количества на това, което ще го слагам в сиропа.

    https://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=24912
    С витамините се оправих, но информацията за минералите е много малко и все от разни недостоверни източници. Ако стигнеш до нещо добро го препрати в моята посока.
    Сигурно и ти си стигнал до извода, че готовите добавки на пазара стават само за продаване, но не и за пчели . В някаква добавка бях видял толкова много Натриев Хлорид(готварстка сол), че пчелите ми ще ослепеят и няма да виждат пашата.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 13 от 31 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •