Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 31 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 307
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш.
    И с какво смяташ, че Матеев е по компетентен? Че има 2000 кошера? Не. Матеев има парите за да си ги позволи. Извинявай Матеев - това е само пример. Скутелаторче, в момента обиди хиляди пчелари. С какво тези пчелари са по - ТЪПИ?

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Тук ще трябва да подкрепя скутелатора. Ако майките умираха от глад, то май месец миналата година трябваше да съм загубил едни стотина майки. В кошерите имаше около 7-8 рамки пило и не повече от 200-300 мл сироп. Ама наистина, а в някои и толкова нямаше.
    Винаги може по-добре.

  3. #113
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Майката е последния индивид в семейството, който ще умре от глад. При липса на храна в семейството, първо се жертват яйцата и прясното пило, след това запечтаното, пчелите и в крайния стадий може да се открие една шепичка пчели, между които и майката. При семействата загинали от гладна смърт през зимата, майката винаги присъства в центъра на загиналото кълбо пчели.

    Единственото обяснение за загуба на майката (освен физическо нараняване) може да бъде болест ( противно на всеобщото схващане майките не са безсмъртни) или натравяне с акарициди (или комбинация от двете). Всякакви други антропоморфични обяснения за съдбата на майките, са неуместни.

    Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.


    и от мен имаш един голям плюс

  4. #114
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И с какво смяташ, че Матеев е по компетентен? Че има 2000 кошера? Не. Матеев има парите за да си ги позволи. Извинявай Матеев - това е само пример. Скутелаторче, в момента обиди хиляди пчелари. С какво тези пчелари са по - ТЪПИ?
    Ти четеш постингите като дявола евангелието .......

    Ще ти кажа какво е предимството на човек с 2000 кошера и защо той има шанс по-бързо и по-лесно да научи много повече неща от пчеларите с по 10-20 кошера. Ами това е така благодарение на ТЕОРИЯТА НА ВЕРОЯТНОСТИТЕ !!! Нека да приемем, че нещо се случва с вероятност 1 на 100. Ами при пчелар с 10 кошера трябва да минат 10 години, за да му се случи това нещо поне веднъж. И той ще се бие в гърдите и ще се кълне на форума, че те това "НЕ Е ВЯРНО, ЗАЩОТО ПРИ МЕНЕ НЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО". И ще е прав за себе си. Да ама при мене с 2000 кошера това същото уж невъзможно нещо ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО, при това ПОВЕЧЕ ОТ 20 ПЪТИ !!! Та искам да кажа, че много от нещата, които стари дългогодишни пчелари не са ги виждали и не са ги чували и никога няма да ги видят или чуят, аз ВЕЧЕ ГИ ЗНАМ, виждал съм ги МНОГОКРАТНО, търсил съм РАЗРЕШЕНИЕ на проблема, намирал съм го или съм търпял загуби и т.н. А кажи ми сега кой има по-голям опит по това "нещо с вероятност 1:100" - новобранеца Матеев с 2000 кошера или 40-годишния пчелар с 10 кошера?

    И под думичката НЕЩО разбирай един дълък списък от събития или случки, за които много пчелари дори не са и сънували, а аз вече го знам и мога и съм врял и кипял в него. Става въпрос за бизнес, маркетинг, взаимоотношения с хора, служители, клиенти, доставчици, и т.н и т.н. включая и вече започнаха да се натрупват и чисто ПЧЕЛАРСКИ ПРОБЛЕМИ, по които за този кратък двугодишен срок съм врял и кипял и съм НАТРУПАЛ ОПИТ, който много пчелари с 10 кошера НИКОГА НЯМА ДА ИМАТ ШАНСА ДА ГО НАТРУПАТ.

    Например кълвачите - някои пчелари никога не са имали щети, а при мене списъка вече започна да набъбва.
    Кражбите - някои пчелари никога не са им крадили нищо, а при мене списъка започна да набъбва. Дори и не си правя труда да пиша за всичко във форума.
    Инвертирания сироп, начините на правене на отводки, управлението на пчелари-работници, организацията на транспортните средства, информационната обезпеченост, видовете майки, пчелната полулация, задръстване на майките, манипулации и ротирания на корпуси, силни и слаби семейства, доставката на суровини и оборудване, вност от Китай, износ на дребно, изследвания на сироп и мед, силни и слаби паши, транспорт на кошери и отводки между пчелините и т.н и т.н. - осъзнаваш ли колко много неща вече са ми минали през главата във всичките им вариации и разновидности? Сблъскването с всичките тези проблеми и разрешаването им се нарича ПЧЕЛАРСКИ ОПИТ, и той зависи не от годините пчеларстване, а от количеството проблеми, с които човек се сблъсква и разрешава. А това количество е голямо именно защото кошерите и пчелините ми са много.

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ти четеш постингите като дявола евангелието .......

    Ще ти кажа какво е предимството на човек с 2000 кошера и защо той има шанс по-бързо и по-лесно да научи много повече неща от пчеларите с по 10-20 кошера. Ами това е така благодарение на ТЕОРИЯТА НА ВЕРОЯТНОСТИТЕ !!! Нека да приемем, че нещо се случва с вероятност 1 на 100. Ами при пчелар с 10 кошера трябва да минат 10 години, за да му се случи това нещо поне веднъж. И той ще се бие в гърдите и ще се кълне на форума, че те това "НЕ Е ВЯРНО, ЗАЩОТО ПРИ МЕНЕ НЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО". И ще е прав за себе си. Да ама при мене с 2000 кошера това същото уж невъзможно нещо ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО, при това ПОВЕЧЕ ОТ 20 ПЪТИ !!! Та искам да кажа, че много от нещата, които стари дългогодишни пчелари не са ги виждали и не са ги чували и никога няма да ги видят или чуят, аз ВЕЧЕ ГИ ЗНАМ, виждал съм ги МНОГОКРАТНО, търсил съм РАЗРЕШЕНИЕ на проблема, намирал съм го или съм търпял загуби и т.н. А кажи ми сега кой има по-голям опит по това "нещо с вероятност 1:100" - новобранеца Матеев с 2000 кошера или 40-годишния пчелар с 10 кошера?

    И под думичката НЕЩО разбирай един дълък списък от събития или случки, за които много пчелари дори не са и сънували, а аз вече го знам и мога и съм врял и кипял в него. Става въпрос за бизнес, маркетинг, взаимоотношения с хора, служители, клиенти, доставчици, и т.н и т.н. включая и вече започнаха да се натрупват и чисто ПЧЕЛАРСКИ ПРОБЛЕМИ, по които за този кратък двугодишен срок съм врял и кипял и съм НАТРУПАЛ ОПИТ, който много пчелари с 10 кошера НИКОГА НЯМА ДА ИМАТ ШАНСА ДА ГО НАТРУПАТ.

    Например кълвачите - някои пчелари никога не са имали щети, а при мене списъка вече започна да набъбва.
    Кражбите - някои пчелари никога не са им крадили нищо, а при мене списъка започна да набъбва. Дори и не си правя труда да пиша за всичко във форума.
    Инвертирания сироп, начините на правене на отводки, управлението на пчелари-работници, организацията на транспортните средства, информационната обезпеченост, видовете майки, пчелната полулация, задръстване на майките, манипулации и ротирания на корпуси, силни и слаби семейства, доставката на суровини и оборудване, вност от Китай, износ на дребно, изследвания на сироп и мед, силни и слаби паши, транспорт на кошери и отводки между пчелините и т.н и т.н. - осъзнаваш ли колко много неща вече са ми минали през главата във всичките им вариации и разновидности? Сблъскването с всичките тези проблеми и разрешаването им се нарича ПЧЕЛАРСКИ ОПИТ, и той зависи не от годините пчеларстване, а от количеството проблеми, с които човек се сблъсква и разрешава. А това количество е голямо именно защото кошерите и пчелините ми са много.
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Извинявай Матеев - това е само пример.
    Мисля, че тук съм го казал с две думи, а за това което казваш по - горе не съм се съмнявал и за миг, защото си е пълна истина. А това да кажеш, че тези хорица с 10 кошера не разбират от пчели си е малко тъпо. Сам казваш, че те са по - голямата маса от пчеларите в БГ. Всички сме започнали от 10, че и по - малко.

  6. #116
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    .......Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.
    Водя се по съветите на пчелари, на които вече им вярвам, защото са доказали своята компетенция по даден въпрос. Водя се по съветите на пчелари, които и в момента гледат много кошери - 500 и нагоре. Техния опит е много по-важен и меродаввен от опита на 40 годишни пчелари, но с 10-20 кошера. Водя се по моите си лични концепции за неща, които вече съм ги изтествал и вече знам къде е истината, дори и тя да противоречи на всеобщото мнение във форума. Водя се от ЛОГИКАТА и МАТЕМАТИКАТА. Водя се от ДОКАЗАНИТЕ НАУЧНИ ИСТИНИ на известни световни пчелари. Вярвам на способноста си да вземам ПРЕОБЛАДАВАЩО ВЕРНИ РЕШЕНИЯ в условията на НЕДОСТИГ НА ИНФОРМАЦИЯ или дори още по лошо, което вилнее в пчеларския занаят - в условията на ПРОТИВОРЕЧИВА ИНФОРМАЦИЯ. Цял живот това съм го правил и в момента в пчеларството не откривам нищо ново по въпроса. Отново МИТОВЕ, отново противоречива информация и дори ДЕЗИНФОРМАЦИЯ от хора, които искат да се чувстват значими. В тази среда се опитвам да вирея и до момента успявам да се справям бих казал сравнително добре.

    Solaris60 се опитва да докаже, че в основата на всичко това стоят много пари, но за съжаление ще се наложи да го разочаровам. В основата на всичко това стои МНОГО ТРУД, МНОГО ЗНАНИЯ И ОПИТ, МНОГО ЕНТУСИАЗЪМ, МНОГО СЕБЕОТРИЦАНИЕ, генериране на МНОГО НОВИ ИДЕИ, вземане на ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ и волята тези решения да бъдат ПРИЛОЖЕНИ НА ПРАКТИКА.

    Много тотомилионери с много пари СЕ ПРОВАЛИХА. Много пишман пчелари с големи субсидии СЕ ПРОВАЛИХА. Тоест искам да кажа, че парите НЕ СА ПЪРВОПРИЧИНАТА. Те са само средство, което е хубаво да го имаш, но не са задължителен компонент. Без тях нещата пак стават, но по-бавно. Калпав пчелар ще се провали и с много пари, а един качествен пчелар ще започне с малко и за няколко години ще направи стотици и дори хиляди кошери. Примери бол както за калпави пчелари, така и за качествени такива.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Опита си е опит.Да ,това което хората постигнаха за столетие ,ние го постигнахме за десет години.Да ,ама не съм сигурен.Матеев ,да са ти живи и здрави там 4-5 човека ,които ти гледат пчелите.Ако те не биват ,жалко за всички теории.

  8. #118
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    ..... А това да кажеш, че тези хорица с 10 кошера не разбират от пчели си е малко тъпо. Сам казваш, че те са по - голямата маса от пчеларите в БГ. Всички сме започнали от 10, че и по - малко.
    Това аз не съм го казвал - ти си го измисли и не знам защо разсъждаваш така. Тези с по 10 кошера си имат голям пчеларски опит, но той се свежда само до техния си модел кошери (ДБ, ЛР или ФАРАР), само до тяхната си лична технология на пчеларстване и само до тяхното си лично количество събития и проблеми, които са им се случвали през тези 40 години. Например повечето от работниците ми пчелари наистина са с 20-30 годишен опит, но бяха абсолютно боси по въпросите с майкопроизводството. На практика аз ги учих, защото аз съм човека, който обича да чете книги и форуми. По въпросите с различните пчеларски операции обикновенно те влизат в конфликт един с друг и пак идват да питат мене, а аз питам форума. Дето се казва всички се учим взаимно и не виждам нищо лошо в това. Всеки казва какво знае, какъв опит има, после сядаме, обсъждаме, ако трябва звъним на някого и питаме и така лека полека започнахме да изграждаме собствена си технология, която се различава от техните лични технологии, защото е съобразена с друг тип кошери, други майки, други паши, други цели и т.н.

  9. #119
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

    Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
    1. Питки без прашец
    2. Питки с прашец
    3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
    4. Обикновен захарен сироп (50%).

    Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

    1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
    2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
    3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
    4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
    5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

    Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

    Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

    Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

    Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.
    .
    Г-н.Матеев .От цялата концепция за зимно пролетното подхранване не разбрах точно защо инвертиран сироп и каква е идеята за използването на инвертирания сироп точно по това време.
    Милен Михов

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    не трябва да се водиш по съветите на тези със 10.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това аз не съм го казвал - ти си го измисли
    За това ставаше дума.

 

 
Страница 12 от 31 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •