Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 20 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 193
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Записах си. Благодаря.

    Не е задължително заявките да са в темата. Ако искате личните ви данни да не стават публични, правете заявки посредством Лично Съобщение или ползвайте ЧАТ функцията на форума (долу в дясно на екрана).

  2. #12
    Господин Матеев,отдавна съм във форума следя всичко с интерес.Доживях и тук в България да се предлагат качествени майки от други раси или породи.Живот и здраве за догодина ще поръчаме сигурно към 40 броя.Но нека да запролетим и да уточним расите или породите

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Матеев, мислил ли си да предложиш изолиран оплоден пункт за клиенти? Имам предвид подходящо място (на 5-10 км няма други пчели) с бащини семейства. Клиента заплаща и си носи нуклеус с неоплодена майка, която остава в пункта 15-20 дена. То не е ясно дали това няма да е по-скъпо от инструментално оплождане, nо пък майката е съгласно селекцията наа клиента. Дали не може скапаната ни държава да подкрепи финансово един такъв пункт? Не знам дали се предлага такава услуга в БГ сега. Ако я предлага някой от "елитните" майкопроизводители -- мерси, ще пропусна.

    Трябва да се гледа да не се внесат външни търтеи от клиента с нуклеуса. Или пък той да си носи само майката и да си я вземе оплодена (ако не я изяде нещо).

    Това не е за тази тема. Моля модераторите да го прехварлят където е подходящо.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 15.10.2014 в 08:13. Причина: type error

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Трябва оплодния пункт да е в центъра на кръг с радиус поне 10 километра, но това прави площ 314 000 декара. В тази площ не трябва да има гори. Не трябва да има дори и единични дървета, защото може да се засели в тях някой див рой.

    Осъзнаваш ли каква МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА е в България да се създаде такава зона, в която да е гарантирано, че ще летят само твои търтеи. Дори и да купиш толкова земя, пак е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА не само заради парите, а защото всяко едно дребно парченце земя има по 40 наследника, половината от които са в чужбина. С издирването на всички няма да се справи дори и ЦРУ.

    Ако въобще човек иска да прави някаква форма на КОНТРОЛИРАНА СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ в България, единственият възможен вариант е ИЗКУСТВЕНОТО ОСЕМЕНЯВАНЕ. Един апарат за изкуствено осеменяване не е кой-знае колко скъп - може да си го позволи всеки един пчелар с над 100-200 кошера.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    До колкото помня имаше един подходящ остров в Черно море. В планините над определена надморска височина растителността става оскъдна, където самостоятелното оцеляване на пчелни семейства е невъзможно. Предполагам местности подобни на "Седемте рилски езера" или Бузлуджа биха свършили работа ( между другото навремето са се ползвали такива оплодни пунктове, които с минимални усилия също могат отново да се пуснат в употреба)

    В чужбина и към момента има няколко островни оплодни пункта, които предлагат обществени услуги. Нужно е семействата да бъдат изследвани от ветеринарите, т.е. лаборатория че са свободни от болести и всеки нуклеус да е снабден със парче решетка за търтеи ( ХР, само че с размер за търтеите)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Връх Бузлуджа твърдо не става. Моят пчелин е на 8 километра от него по права линия, а на един от колегите е на 6 километра. Село Шипка е на 5 километра, а има и още едно село, което е на 4 километра, и в което сигурно има пчелини.

    Същата е ситуацията и със Седемте Рилски Езера.

    Аз съм склонен да твърдя, че в България НЯМА нито един регион, подходящ за създаването на изолиран оплоден пункт. Това води до две много важни заключения:
    1. Написаните километри в Закона за пчеларството са ПЪЛНА ГЛУПОСТ
    2. Всички лицензирани майкопроизводители без изключение са с НЕЗАКОННИ ПЧЕЛИНИ

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Цената на обикновенните българските майки (Македоника) ще е такава, каквато е пазарната цена догодина. Цената на изкуствено-осеменените майки е 30 лв., като при тях клиента може да избира породата на майката - Карника, Бъкфаст, Италианка или Кипърка.
    Г-н Матеев, не нарушавате ли законите в България - по точно ЗАКОНА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО чл.18

    Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
    Просто ми е интересно, всички знаем, че закона не е добър и не ни харесва, но за съжаление това е действащия в момента закон и трябва да го спазваме ВСИЧКИ!!!

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Никъде в закона няма тълкование на думичката МЕСТНИ. При това положение можем да направим тълкование, че МЕСТНИ означава ЕВРОПЕЙСКИ, тъй като България е член на Европейския съюз, и като такъв е подписала споразумението за свободна търговия на стоки и услуги вътре в съюза.

    Ако някой проверяващ се опита да ми направи акт и да ме глоби, на него ще му се наложи да посочи кой член и коя алинея съм нарушил от някой закон или наредба. И естествено ще му се наложи да посочи къде в закона има тълкование на понятието МЕСТНИ. Ако това не го направи, ще му съдера гъза от съдебни дела както срещу него лично, така и срещу институцията, която той представлява. Аз мога да си позволя разходите по тези дела, които ще се измерват в хиляди левове, но той дали ще може да си ги позволи? И дали няма да го уволнят само заради медийния скандал, който ще бъде предизвикан със замесено неговото име.

    В момента в България има един единствен доцент от Пловдив (не си му спомням името ), който се опитва да даде НЕЗАКОННО ТЪЛКОВАНИЕ на това що е МЕСТНА ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас. Публикациите му са само в западни списания и са написани на развален Английски език, в който дори терминологията не е вярна, включая и на думичката МЕСТНИ. Ха-ха........ Учените от цял свят се смеят и падат под масата. Учените в България - също ........ ха-ха.........

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Дано да е така, да нямате проблеми, защото рядко някой си позволява официално да предложи "Карника, Бъкфаст, Италианка или Кипърка". Не че не се внасят постоянно какви ли не майки, но всичко е "под сурдинка", както всъщност повечето неща у нас!!! Желая Ви успех!!!

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Никъде в закона няма тълкование на думичката МЕСТНИ. При това положение можем да направим тълкование, че МЕСТНИ означава ЕВРОПЕЙСКИ, тъй като България е член на Европейския съюз, и като такъв е подписала споразумението за свободна търговия на стоки и услуги вътре в съюза.

    Ако някой проверяващ се опита да ми направи акт и да ме глоби, на него ще му се наложи да посочи кой член и коя алинея съм нарушил от някой закон или наредба. И естествено ще му се наложи да посочи къде в закона има тълкование на понятието МЕСТНИ. Ако това не го направи, ще му съдера гъза от съдебни дела както срещу него лично, така и срещу институцията, която той представлява. Аз мога да си позволя разходите по тези дела, които ще се измерват в хиляди левове, но той дали ще може да си ги позволи? И дали няма да го уволнят само заради медийния скандал, който ще бъде предизвикан със замесено неговото име.

    В момента в България има един единствен доцент от Пловдив (не си му спомням името ), който се опитва да даде НЕЗАКОННО ТЪЛКОВАНИЕ на това що е МЕСТНА ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас. Публикациите му са само в западни списания и са написани на развален Английски език, в който дори терминологията не е вярна, включая и на думичката МЕСТНИ. Ха-ха........ Учените от цял свят се смеят и падат под масата. Учените в България - също ........ ха-ха.........
    Те не са МЕСТНИ , а ЛОКАЛНИ <- за триене
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 2 от 20 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •