Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.10.2014
    Мнения
    3

    Износ на мед

    Бих искал да попитам дали има някой който знае какви документи са необходими за износ в чужбина на мед и колко биха стрували всички необходими анализи и документи? Всъщност каквато и да е информация по темата ще ми бъде от полза. Благодаря предварително!

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от janni_7 Виж публикацията
    Бих искал да попитам дали има някой който знае какви документи са необходими за износ в чужбина на мед и колко биха стрували всички необходими анализи и документи? Всъщност каквато и да е информация по темата ще ми бъде от полза. Благодаря предварително!
    И защо във всички теми - ще го видят и в една?

  3. #3
    Здравейте, аз също се интересувам от същата информация. Имам колега, който ме моли да му изпратя няколко стотин килограма хубав мед в тенекии в арабският свят и нямам представа какви документи трябва да подготвя при експедицията. Също нямам представа как да проверя качеството на продукта преди експедиция, така , че да не закупя лошо качество мед. Ще съм благодарен ако някой ми помогне с разяснения.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Нямам личен опит в износ на мед, но бих те посъветвал да се обърнеш към спедиторска фирма. Предполагам, че ще могат да ти дадат някаква информация по въпроса.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Питай в БАБХ.Преди две години ходих да питам и от там ми казаха че трябва да имаш помещение за склад по някъв точка10 от закона ако не се бъркам.Все едно отваряш хранителен магазин.Сега не знам дали е така.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има една страшна думичка, и тя се нарича HACCP. Точно тази думичка отключва продажбите на дребно в страната, както и експорта за всяка една страна по света.

    http://bg.wikipedia.org/wiki/HACCP

    За да се сертифицирате по HACCP са необходими около 1 милион лева инвестиции и после за в бъдеще непрекъснати проверки и непрекъсната корупция (гушене на пари и мед на един или друг проверяващ, за да благоволи да се подпише на поредната хартийка, а хартийките, съпровождащи HACCP, са хиляди).

    Цитирам:
    През 2002 г. с регламент 178 на ЕС въвеждането на HACCP системата е задължително и за малки предприятия за производство на храни. В България със Закона за храните фирмите се задължават да имат въведена системата HACCP или процедури в съответствие с нейните принципи.(чл.12,ал.1,т.3)

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    05.09.2013
    Мнения
    6
    Матеев сигурен ли си за размера на инвестицията?
    Би ли разеснил малко повече къде отиват тези 1 милион лева?

    Аз имам впечтление, че технологичните процеси необходими за създаването на "годен" мед за продажба , не възлизат на повече от 30 000 лева?
    Машините за преработка струват горе долу толкова (Не немски естественно).

    А, също и въпрос, как производителите на мед продават директно на крайният потрибител? Нима са със ситеми ХАССР ?

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сумата на инвестицията е много голяма, защото обикновенно се започва със строеж на ново хале. Почти е невъзможно една съществуваща сграда да бъде сертифицирана по GMP и HACCP. За да има HACCP, първо трябва да има GMP.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Good_ma...uring_practice

    Изискванията на GMP са много жестоки. Знам го защото ние също се мъчим да сертифицираме нашите производства в козметиката, и това беше свързано със събаряне на много вътрешни стени в сградата и построяване на нови, както и дострояване на външна пристройка, долепена до сградата. Инвестицията беше много повече от милион. Преди да започнем ремонта си повикахме западен консултант, който да одитира пригодноста ни за GMP. В направения от него отдит имаше списък от над 20 листа с точки, маркирани с червен цвят (задължителни) и още около 10 листа с жълт цвят(препоръчителни). Основното е да не се кръстосват пътищата на потоците от суровини и материали с потоците от производството, потоците от готова продукция и потоците от движение на хора. Имаше дори изисквания как да са направени съблекалните за хората (разделени на мъже и жени), къде да са тоалетните и баните и помещенията за почивка. Ха-ха - дори ни накараха да направим подземна пречиствателна станция на отпадните води.

    Просто няма как - ако искаш да изпълниш всички изисквания и да си нямаш проблеми за в бъдеще, най-добре е да се започне строителството на нов завод от гола поляна. Повечето преработвателни предприятия за мед точно така са постъпили. Алтернативата е да ползваш някакво голямо хале, да събориш всички вътрешни стени и да ги построиш отново, заедно с изцяло нова инфраструктура от подземни канализации и нови електрически и ВиК инсталации, както и нови въздуховоди за вентилация и т.н. и т.н. Всичките тези неща, независимо дали са направени по единия или по другия начин, струват средно около 300-400 EUR/кв.м. без машините и съоръженията. Сметни си квадратните метри и ще видиш цената на голата сграда. Добави си оборудването и ето ти крайна цена + 2 загубени години от живота ти.

    Миналата година за нуждите на пчеларството започнах със строителството на едно ново хале от 600 кв.м., но като видях какъв поток от пари се наливат в него, заболя ме главата и прекратих строежа. Сега си стои на етап гол навес и смятам да поизчакам да видя дали няма да се появи някоя програма за конкурентоспособност, че белким се включа в нея и държавата да даде някой друг лев. Във форума цитирам числото 1 милион, защото точно такива са моите разчети, необходими за довършването на халето и инфраструктурата на двора около него (рампи, асвалтирана площадка и подходи, подземни пречиствателни станции и т.н.). Още около 300-400 хиляди за оборудването и поне още толкова за оборотен капитал и като цяло сметката за едно ново медопреработвателно предприятие набъбва до около 2 милиончета.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    05.09.2013
    Мнения
    6
    Значи инвестицията е предимно в строеж на сградата, която да отговаря на стандартите за да си годен по НАССР...

    Добре, а тогава как един малък производител с пчелин от 100 кошера примерно , предлага на пазара директно на крайният потрибител? (Без НАССР серитфициране)
    Едва ли, има някой с подземна пречиствателна станция за отпадни води ( от малките производители).

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между другото се опитах да направя HACCP и GMP само на помещението на машината за восъчни основи. Бях готов да събарям и строя наново вътрешни стени. Бях готов и да заровя в земята някаква минипречиствателна станция. Започнах да движа документите и се сблъсках с един правен абсурд - сградата ми е стара, правена още по живково време, и в момента има статут на търпимост. Тоест имам право да я ползвам, но всякакъв един опит за някаква модификация ще е свързан с изискването за нов Акт 16, а опитите да препроектирам цялата сграда пак ще доведат до изискването да я съборя и построя отново, защото тя не отговаря на съвременните изисквания за конструкции, носещи греди, фундаменти, натоварване на покрива от сняг и вятър и т.н.

    С повечето промишлени сгради в България ситуацията е точно същата. Едно време при приватизацията много фирми си накупиха евтин производствен сграден фонд, но сега с новите изисквания за GMP на 99% от тях ще им се наложи да го съборят и построят отново.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •