Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 168 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1676
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа

    Има ли готвачи или само за пчели ще говорим?

    Колеги,покрай разговорите за вината и храната,ми дойде идеята за тази тема,която липсва във форума.Сигурен съм,че има много чревоугодници сред нас и няма да е зле покрай рецептите за пчелите да споделим и такива като за нас.Живо ме интересува направата на пушилня,както и рецепти за опушване на различни продукти.Наздраве и приятен апетит на всички.Давайте и снимки.

  2. #2
    "Заека се накисва в марината направена от 10л вода и 1,1 кг сол, няколко листенца дафин. лист, чер пипер10 зрънца.В тази марината престоява 24-48 ч., подсушява се преди да се опуши.Опушването става във варел или подобен съд на чието дъно има резгорени дървени въглища/жар и посипани с пилки от твърдо дърво(бук, дъб), зайчето се закача да виси в пушека на здрава пръчка, завързано с тел( има случаи да се подпалят пилките и ако е вързано с канап....става проблем)или на кука.Варела се затваря с подходящ капак за да не се губи пушека и така зайчето се опушва 2-3-4 ча. в зависимост от интензивноста на пушека.В подходящ съд се сгрява вода в която има сол, на 10 л вода-250 гр. сол.В тази саламура се вари зайчето около 15 мин,а след това се "проветрява" 1-2 ч.Така приготвения заец може да се съхранява в хладилник 5-6 дни или във Фризер...ако остане за прибиране...."

    Горното е цитат от мнение на Илчо Илиев от Кубрат в заешкия форум, относно опушването на заешко. За съжаление няма снимки, но може да ти е полезно.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,покрай разговорите за вината и храната,ми дойде идеята за тази тема,която липсва във форума.Сигурен съм,че има много чревоугодници сред нас и няма да е зле покрай рецептите за пчелите да споделим и такива като за нас.Живо ме интересува направата на пушилня,както и рецепти за опушване на различни продукти.Наздраве и приятен апетит на всички.Давайте и снимки.
    Мани а козя пъстърма как правите че и иде време

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Дядото гледа зайци и точно от там ще почна,но мен ме интересуват тънкости в опушването.Чел съм,че определени "пилки" дето им викаш,придават различен вкус,като например черупки от лешници.Саламурите и те са много важни.Нека обаче не забиваме само в тази посока.Нека всички споделят хубавите ястия и мръвки които приготвят.Например хубави пържолки от бонфиле,овъргаляни в подправки и сол,оставени зимата да узреят няколко дена и ето ти прекрасно мезе за виното без нито един шибан консервант или оцветител.Ако ги съхраняваш в хладилник изкарват няколко месеца.Предполагам,че всички ще се зарадваме да прочетем хубави местни рецепти от Български продукти.Говоря за всичко - мезета,салати,туршии, десерт , напитки и т.н..Ето например - някой правил ли е боб на гърне?Аз много искам да опитам и да видя как се прави,защото е срамота най-консумираната храна в миналото да се явява ЛУКС в момента по заведенията.Споделяйте всичко,аз съм градско чадо със земеделски наклонности и от мен няма да изскочи заек,но жена ми поне умее да готви.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Ако някой има интерес, мога да дам изпитани рецепти за домашен хляб.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Давай бе колега,що питаш като срамежлива мома.Аз също си приготвям домашен хляб,но не мога да си хвана квас.Ако някой знае за кваса да каже,ще помогне много.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    За квасът ще дам линк тези дни, а сега една рецепта за обикновен бял хлебец:
    400 мл. вода
    2 1/2 ч.л. сол
    3 с.л мед (или 2 с.л. захар)
    4 с.л. олио
    700 гр.бяло брашно
    8 гр. прясна мая (предварително разтворена в малко вода)
    Добавям 4 парчета сух домат, които са нарязани на ситно.
    За около 2 часа втасва и пак се меси. После още час и половина втасване и накрая печене
    Ако имате търпение, оставяте хлябът да престои 4 часа завит в кърпа, за да се изпари влагата. А ако не можете да чакате - гласите една буца сиренце и пускате следващата доза тесто

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз пък вместо сол,слагам самардала в същото количество.Който му харесва вкуса на самардалата,много ще му допадне.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Павка ей ти пушилня, доказала се сред риболовците за повече от 3 години активно пушене..
    http://www.filstar.com/bg/%D0%90%D0%...BD%D1%8F/2677/
    http://www.filstar.com/bg/%D0%90%D0%...BD%D1%8F/2678/

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Виж ти,от къде изскочи заека.Само че,габаритите ми се виждат малки за планираните мезета.Иначе триците може да ги пробвам.

 

 
Страница 1 от 168 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •