Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 168 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 1676
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20130817_017.jpg
Прегледи:      302
Размер:	211.4 KB
ID:	2098Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20130817_018.jpg
Прегледи:      301
Размер:	168.3 KB
ID:	2099
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10288748_10201262639643004_3556168859439365038_n.jpg
Прегледи:      303
Размер:	65.9 KB
ID:	2100
    "Виж ти,от къде изскочи заека.".......... Не си питал, не съм ти казал....

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тъй,тъй,капелата ти ходи.Жената обаче що само се усмихва,а не се е нацапала и тя,ааа.Като стане виното и ако не ти се е спукала плочата от много огън,може да продължим с дискусиите,но не като сега на едно голо кафе само.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    .Ето например - някой правил ли е боб на гърне?Аз много искам да опитам и да видя как се прави,защото е срамота най-консумираната храна в миналото да се явява ЛУКС в момента по заведенията.Споделяйте всичко,аз съм градско чадо със земеделски наклонности и от мен няма да изскочи заек,но жена ми поне умее да готви.
    Когато правя боба в херметика ми идва зор да си изпия ракияята.Но в гърнето....нямам думи.Обикновено в гърне готвя предимно когато деня намалее и по рано човек влезе в къщи-демек от октомври до март.И не само боб със свинско краче става в гърнето а и...... имам си и едно 3 литрово гърне в което си квася кисело мляко от ебана крава.Абе дручко си е зимно време с гърнето....

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Хаха,ха колега,не знаех,че има такава категория крави.Хубаво,сега похвали се,ама нищо не написа по технологията за гърнето.Кажи първо от къде да си купя хубаво гърне,как да избера,какво да гледам и след това вече и схемата на манджата.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Преди време бях говорил с баба ми как са правели квас и после как са го съхранявали.... След подробно описание на цялата технология, следваха опити и хубави резултати... и след време случайно попаднах на ето това: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1951210 Тук подробно е описано това, което баба ми беше обяснила
    Ако сега ви трябва хмел - може да се вземе от някоя билкова аптека.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Нещата с готвенето при мъжете се получават, когато ти идват отвътре, импровизация и творчески процес демек...
    Павка, може и да знаеш, ама да си кажа - гърнето трябва да е гледжосано отвътре и отгоре капаче да си има. Боб не те знам откъде си взимаш, най-добре разбира се собствено производство Та така- пълниш гърнето 1/4 до 1/3 с боб, нарязваш морков, лук, чушка на ситно. Слагаш сол, пипер, чубрица, джоджен, босилек... на вкус. Щипка захар също. Домати-не, че бързо втасва после. Пълниш с вода и слагаш чаша олио. Затваряш и палиш печката отдолу. До гърнето слагаш чайник с вода, може и по-малък с греяна ракия... и туршийка да има за майстора! Бавен огън! Може и само жар да има отдолу и на нея пък да твориш други работи. Гърнето да къкри, отвреме навреме отваряш и контролираш процеса, като поизври, доливаш с вода от чайника! Туриш ли студена и гърнето остава без дъно. Трябва към инвентара задължително да имаш и дървена лъжица, ама да си е поела мазнината. Към края може да сложиш и люта чушка, ако са навити консуматорите. Преди сервиране в къщи задължително добавяме още чубричка. Консумира се с удоволствие и мярка. Някои слагат разни сланинки, бекончета, сушенички, пастърмички, аз не одобрявам! Боб, леща, грах в къщи са постно ядене. Излишно е да казвам че на черна печка с дърва вкусът е неповторим. А най-добре е на огън, на двора, гърнето да си поема от пушечето
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Според мен,точно когато човек започне да твори,разбира,че си е на мястото.Всичко останало е по принуда,без значение каква е дейността.Готвенето за мен определено е творчество,а не нужда,но за да твориш,трябва да ти е спокойно на главата и да правиш всичко с настроение.Въпреки,че съм градско чедо,изобщо не харесвам града и живота в него.Вече доста рядко,но все още, може да ти замирише на старите бабини манджи,когато минаваш по улиците.Преди целия град миришеше на вкусна храна,а сега не ти остава време да мислиш за миризмите,защото трябва да внимаваш много с кучешките лайна по тротоара.
    Та за гърнето не каза,га го избирам и като го чукам по дупето,трябва ли да звънти,щото да не изтече боба през шуплата,а?Отначало,като е ново, прави ли се някаква обработка,както на сача или няма нужда?Какъв обем е най подходящ?Със сача вече сме на ти и затова питам.Пусни някоя снимка ако ти се намира под ръка.

    Колега дистеди,благодаря за статията.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е па чукането по дупето е задължително! То това е проста физика, дет вика г-н Матеев, и там истината е само една! Едно време ревизорите на гарата обикаляха с едни дълги чукчета да пробват колоосите на жп състава, твойто гърне ако не звънти кат джанта на влак направо го даваш на стопанката да слага мушката вътре хаха. Гювеча и гърнето трябва да са гледжосани /абе грънчарски емайл/ отвътре и никаква обработка не им трябва. Само внимаваш да не ги подлагаш на резки температурни колебания и ако се пазят от удар са вечни. Снимки на гозби и на кухненски инвентар нямам, щот не съм си и помислял че ще се хваля с готвене, то това да не е като с пчелите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Е па чукането по дупето е задължително! То това е проста физика, дет вика г-н Матеев, и там истината е само една! Едно време ревизорите на гарата обикаляха с едни дълги чукчета да пробват колоосите на жп състава, твойто гърне ако не звънти кат джанта на влак направо го даваш на стопанката да слага мушката вътре хаха. Гювеча и гърнето трябва да са гледжосани /абе грънчарски емайл/ отвътре и никаква обработка не им трябва. Само внимаваш да не ги подлагаш на резки температурни колебания и ако се пазят от удар са вечни. Снимки на гозби и на кухненски инвентар нямам, щот не съм си и помислял че ще се хваля с готвене, то това да не е като с пчелите.
    хАХАХХАХАхахХАХхахаха
    Във Велико Търново май бяха останали майстори, че то си е умиращ занаят.
    Печенето на изделието си е 90% от майсторлъка и трябва хем да е твърдо хем да не е загоряло.
    А боба 24часа киснене във вода, че излизат екстрите
    jordanov хайде ся обясни как се пали черна печка
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    хАХАХХАХАхахХАХхахаха
    Във Велико Търново май бяха останали майстори, че то си е умиращ занаят.
    Печенето на изделието си е 90% от майсторлъка и трябва хем да е твърдо хем да не е загоряло.
    А боба 24часа киснене във вода, че излизат екстрите
    jordanov хайде ся обясни как се пали черна печка
    Ако е чукал циганка ще я пали за норматив.Аз много бързо паля парното зимно време.

 

 
Страница 2 от 168 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •