Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 28 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 275

Тема: РАПИЦА

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132

    Post РАПИЦА

    Опасна ли е рапицата за пчелите?

    Във вчерашния брой на в. Пчеларски в-к прочетох една абсурдна според мен статия на Петър Ванчев. Ще цитирам малко:" И ако пчеларите искат пчелите им, а и те самите да оцелеят, трябва да се надигнат в своя защита - да се борят за ограничаването на засетите площи с рапица. Трябва да се предприеме всенародна подписка и да се внесе в Народното събрание"

    Отново хората знаем по-добре от пчелите кое е по-доброто за тях. Един добър и опитен пчелар трябва да знае, че медът от рапица се вади всеки 7-10 дни. Какви са тези пълни глупости да протестираме, че ни сеят медоносни растения. Ако може да сеят още повече.

  2. #2
    Колега само да вметна , че хората са много скиптично настроени към меда от рапица , да не казвам , че почти не го купуват.
    Рапицата започна да измества слънчогледа което лично мен много ме дразни, понеже няма смисъл да вадя рапичен мед който трябва да обеждавам хората , че е мед , а не мас, вместо да си вадя в пъти повече слънчогледов който всички са опитвали познават и копуват без много да се чудят.
    Поздрави!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Интересното е,че във вече отминалата година,прекупвачите на мед,даваха по-висока цена на рапичния мед спрямо букета.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Интересното е,че във вече отминалата година,прекупвачите на мед,даваха по-висока цена на рапичния мед спрямо букета.
    Ако може само да ви запитам , прекупвачите ви от Силистра ли бяха или от друго място?
    В Добрич специално прекупвач е Виги Мед по една случайност тоя тип е собственик и на Птицефермата във с.Дончево където ми е и Пчелина.Цената на която прекупва меда е просто смешна за под 1т. слънчогледов цена 3,40.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Като че ли тази статия е поредната бг простотия. Рапицата е много добър медонос и добър стимулатор за пролетно развитие. медът от рапица е много по полезен от този на слънчогледа и в европа е много търсен. ако не се лъжа наскоро четох статия или мохе да е било и репортаж за това че французите са изкупили доста големи количества от бг.
    Единствения недостатък е че арендаторите пръскат с забранени химикали и това се отразява на пчелите.
    Дано да се сеят и по големи площи.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    "Въпрос на вкус, казало кучето и се лизнало под опашката"
    Много си е хубав меда, аз имам познат, който вече 20 кг за лично ползване си е купил. И аз го харесвам. Просто е наложено грешно мнение на повечето клиенти, че меда ако не е течен, значи е захаросан и съдържа захар. Глупости.

  7. #7
    И на мен вкуса на рапичния мед много ми харесва. Няма как рапицата сама по себе си да е вредна за пчелите, освен ако не е генно модифицирана, но и за това едва ли има точни и надежни изследвания. Вредни са многото химически препарати с които се пръска рапицата и не спазването на приетите правила за тази дейност от страна на много земеделци.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    рапицовият мед не е добър за пчелите за зимуване.трябва да се вади докато не е кристализирал в килийките-после вадене няма.както пишат и други колеги пръскането е голям бич за пчелите .един от арендаторите при нас тая година пръска с някакъв нов препарат-мисля израелски и нямахме никакъв проблев -е бяхме затворили кошерите за 3-4 часа.така че и тук има начин .полза от рапицата има и за пчелите и за нас .пролет минаваме по тънко с храненето и мед вадим и ройчета има.така че -нека сеят

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    искам да уточня защо гласувах че рапицата е опасна за пчелите-кошер зазимен с по голямо съдържание на рапица си е истинки проблем.тук е големият проблем на рапицата . останете със здраве

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Това,че рапичния мед е опасен за зимуването на пчелите,не го прави опасен за хората.Във Франция например,където културата за консумация на мед е на много по-високо ниво от нашата,цената на мед от рапица е с 50%по-висока от билковия.
    Рапицата е първият медонос през годината и изваждането му от питите е задължително и съвсем не представлява трудност,стига да се спазват нужните правила.Има достатъчно време и паши след това,за да си позволим да оставим точно този за зимуване.

 

 
Страница 1 от 28 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •