Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 28 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 275

Тема: РАПИЦА

  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Завършил съм СПТУ по СС. Достатъчно наясно съм с агротехниката и с пръсканията. И ако обозначават минимума, максимума къде е? Той толкова ли е маловажен, че го няма в 1000- дата?
    И аз съм завършил текезарско училище, но по онуй време. В днешно време нямам информация да има СС култура, която да не се третира с химия. Говоря за хиляди декари, а не за няколко стотин квадрата заден двор. В тоя ред на мисли, всичко в магазина, имащо начало от полето е с "химия", "е"-тата са башка. Аз не съм имал проблеми с рапицата в пчеларската си практика. Да, освен, че пощръкляват от нея пчелите, но това започва преди начало на пръскане.

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    След 5-6 години, ще се "сблъскам" накрая и аз с рапицата. Блок около1000 дка. на 7-800 ст. метра от пчелина. То до напролет има много време ама....
    Днес прочетох цялата тема и не съм много наясно да се радвам или не. Теоретично долу-горе съм наясно, но..., друго си е око да види, ръка да пипне. Успокоява ме, че имам приятел, работещ при арендатора и ще имам достоверна информация за пръсканията. И все пак, да видим, как ще иззимим, как ще се развие рапицата, пък и човек е смъртен....
    Излишно умуване. Оказа се междинна култура...

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Излишно умуване. Оказа се междинна култура...
    Щях да те питам и за тази опция, ама нали ...

  4. #234
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Незнам какво се има предвд като междинна култура.
    2 неща мога да кажа,от личен опит.
    Ако искаш да извадиш мед от тази рапица, трябва да подхраниш в края на февруари и да имат налична храна през целия март,4 пакета ще стигнат да ги развиеш до рапицата.
    Ако не искаш/или не успееш да ги развиеш до цъфтежа за медосбор,може да ги пуснеш за прашец само.
    НО и в 2-та варианта ще трябва да разширяваш/делиш/отнемаш пчела,защото ще се задръстят. След рапицата ако нямаш някаква паша да ангажираш летящата пчела е другият проблем.
    Имаш време до тогава,така че се подготви.

  5. #235
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    850
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Незнам какво се има предвд като междинна култура.
    Например-зелено торене.

  6. #236
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Например-зелено торене.
    Точно така. Другия месец, ще я напръскат с хербицид и след това основна обработка на почвата.

  7. #237
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Точно така. Другия месец, ще я напръскат с хербицид и след това основна обработка на почвата.
    Все е нещо. През това време ще разцъфне частично и ще вкарат някой грам пръшец.
    Земеделците имат задължения, които са принудени стриктно да изпълняват, че сателитната система "Коперник" ги следи изкъсо и улови ли ги в мушенгия, ще се разделят със солиден финансов ресурс под формата на субсидия.

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    850
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Все е нещо. През това време ще разцъфне частично и ще вкарат някой грам пръшец.
    Земеделците имат задължения, които са принудени стриктно да изпълняват, че сателитната система "Коперник" ги следи изкъсо и улови ли ги в мушенгия, ще се разделят със солиден финансов ресурс под формата на субсидия.
    Подозирам,че междинките,с цел торене,не са цъфтящи.Едно време сееха спанак......

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Подозирам,че междинките,с цел торене,не са цъфтящи.Едно време сееха спанак......
    Не съм запознат детайлно, но преди няколко години потривах ръце наблюдавайки една рапица, покрай пътя, в близост до пчелина. Говорих с арендатора, защото ми направи впечатление, че е рядка. Та той ми обясни тогава за това, че я ползват, за да подобри почвените показатели и че ще бъде "дискована", а парцела подготвен за пролетна култура.
    Преди да я унищожат, успяват да разцъфнат някои цветове.

  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Подозирам,че междинките,с цел торене,не са цъфтящи.Едно време сееха спанак......
    Едно време,... едно време стърнищата бяха пълни с овце, пролет пшеницата също се препасваше, получаваше се естествено торене, спазваше се сеитбообръщение. Сега на една и съща площ, години наред се сее една и съща култура( ГМО),много изкуствени торове, много химия. Добивите се вдигнаха в пъти,... само че и кокошките се чудят на царевицата( примерно).

 

 
Страница 24 от 28 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •