Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910
Резултати от 91 до 99 от общо 99
  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Споко бе човек!
    На Венеровата система все още само се каня, но няколко пъти съм му чел книгата и гледал филма. И аз споделям мнението на Ангел Йосифов, че се започва с медената шапка. И друго противно на твоето мнение е, че има значение колко е висок полукорпуса. Ти си споделил твоите познания и опит при работа със снелгрова дъска, ХР, рошфусов корпус, помощно семейство и т.н. и Венер ползва тези техники, но основното в неговата технология и това което той внедрява е полукорпуса. Всичко останало е техники за работа с корпусен кошер известни и преди него.
    Моля те за малко търпение и по-спокон тон.

  2. #92
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    ..........Между другото като ви следя писанията разбирам, че искате с два прочетени реда и хоп - готово. Да ме прощавате. Аз съм от 33 години пчелар. Не ме интересува какво правите. Не ме интересува че интернета ви бил от 4 години - пост и глупости не ме интересуват. Прочетох от началото и реших да дам точи указания какво да прави първия дето е писал и да не се чуди. Щом обаче никой не споменава Любен Радоев, значи толкова сте я закъсали, че не знам от къде да започна. Но така е в милата ни родина. Вместо благодарности - ругатни. .......... И не пиша за да се заяждаме, а да ви помогна........... Венер е от Сърбия, а там са светлинни години преди нас в пчелрството. Прочети какво съм ти писал по-горе и действай, а не дрънкай.
    Шапка ти свалям - имаш повече пчеларски стаж, отколкото аз години и още не те боли кръста от толкова сложни и времеемки операции !!!!! Изкренно ти се възхищавам. Аз отдавна се отказах да се правя на хамалин с пчелите - бяха ми нужни само един цял следобед и да конфигурирам по-малко от 10 кошера по подобен начин докато мързела ми да вземе превес над разума. Надигнах глава, погледнах назад какво съм свършил, погледнах и напред, и осъзнах че ще ми тябват още 6 човека като мен за да могат да се обслужват поне 100 кошера, със интензитета с който съм свикнал да работя.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хааха, Хер, отново си в топ форма!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #94
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Този път бъркаш. Възхищението ми е съвсем искрено. Голяма част от моето и след моето поколение българи едвам гледат от мързел, докато по-голямата част от старите хора ги гледам как продължават да работят със волска упоритост, като вълни разбиващи се в скалист бряг. Аз дори нямам 30 години и отдавна вече ме болят ставите, само мога да си представям какво ли е да си на 80, да си прегърбен на две и въпреки това да по цял ден да не се спираш. Нужна е голяма воля за това.
    За съжаление, на тоя свят освен с мускули, трябва да се работи и с акъл.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Амчи болят те щото твойте кротушки не те жилят. Па ний с нашите злобарки... нямаме грижи, те пълнят, ний клякаме и ставаме с по два Лр корпуса
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #96
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Честита Коледа. Двумайчино е семейство, което е с две майки, разделени с цял корпус (или два, три - според силата на пашана) с ханеманови решетки. НО ТОВА МОЖЕ ДА СТАНЕ САМО ПО ВРЕМЕ НА ПАШИ. Подреждането е както следва от долу на горе: ДЪНО, ПЛОДНИК С МАЙКА, ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА, МАГАЗИНИ (КОРПУСИ -1,2 или3), ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА, ВТОРО СЕМЕЙСТВО - горното. На двата плодника се отварят входовете, за да не се дразнят пчелите от миризмата на другата майка и най-вече да излизат търтетите. Така е само по време на пашите. Това е ДВУМАЙЧИНО СЕМЕЙСТВО, т.е. пчелите работят в общи магазини - ОБЩО СЕМЕЙСТВО С ДВЕ МАЙКИ ИЗОЛИРАНИ ПОМЕЖДУ СИ С ХАНЕМАНОВИ РЕШЕТКИ. След пашата ханемановите решетки се заменят с плътна преграда (снелгрова дъска или плътен чувал). Кошерът става двусемеен - две семейства отделни. зАБЕЛЕЖКА: РАБОТЕТЕ САМО С МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ. Те могат да са и с рамки на ДДБ. Ако си як да вдигаш е без проблем. ДДБ става въпрос за плодниците. Многокорпусен е кошер, който се цепи от дъното и корпусите да се въртят. Той може да е с ЛР рамки, Фарар или ДДБ-тови.

  7. #97
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech Виж публикацията
    Може и да има и 8 рамкови,но аз съм ходил на стационарния му пчелин и бяха около 600-700бр само 10рамкови.
    Колега,като си ходил на стационарния пчелин на Венер,забеляза ли ,че неговите кошери нямат дъждобранни летви ?Интересува ме ,как точно лягат ,корпус върху корпус при Венеровата система ? Не е ли остаряла направата на кошери с корпуси ,с дъждобранни летви!

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ми колега, той сърбинът ги е мислил и си ги е направил както на него си му е удобно. Ти ги прави как на теб ти е удобно. Някои профита не слагат и прилетна дъска, праскат една дупка на корпуса и готово. Или па направо на палета летви и мятат нагоре корпусите, кой как си реши и пчелата да се оправя. Ако имаш предвид первазите има цяла тема у форума по тоз въпрос.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #99
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Колко е размера на полукорпуса? Аз си мисля да пробвам с 12 см. Рамките стават 11 см. Отгоре тънка летва. Така остава 9 см за основа. Една ДБ основа e 26 см. Като се среже на три е 8.7 см. Избрах 12 см за да може от два полукорпуса да се направи един корпус. Мисля да ги направя така:
    1) Както се прави ЛР (243 мм високи) корпус, но се правят канали за рамките от двете страни (горе и долу).
    2) Лепи се и като изсъхне се срязва на две на циркуляра. Оставил съм 3 мм повече заради сряза на диска.
    3) Вижда ми се така ще е по-бързо отколкото поотделно всеки полукорпус по 12 см (т.е. две в едно).

 

 
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •