Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 99
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Книгата за пръв път се появи пак там в DOX.BG през 2009г. и със същата липса на страници.
    Аз тогава съм я свалил и съм записал страницата

    Ето данните....

    СТРАНИЦА ЗА ДОСТЪП*

    Споделено от: iwan4o@abv.bg
    Споделена папка : / Пчеларската ферма на Венер 14.11.2009 14:14 1.0 KB


    Незнам колко е актуална пощата, нито на кого е. Някой може да реши и да я пробва.

    Моля, ако това е не позволена информация модераторите да ме търкат.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колеги.
    За изминалите дни получих няколко запитвания на лични и по мел относно технологията на ВЕНЕР и предполагам, че е свързано с написаното от мен по темата за рошфусовия корпус.
    Първо искам да изясня, че Рошфусовата технология е предложена от американеца Herman Rauchfuss и има общо с Венер до толкова, че той масово я е използвал и леко я е модифицирал(като предлага да се отстрани старата майка), което пък до някъде обезсмисля самата технология.

    Що се отнася, до системата на Венер - съжалявам, че ще разочаровам колеги, но моя опит да работя по тази система не се увенча с успех и за сега съм я изоставил.

    За моите условия:
    1. Наличие на ройливи майки.
    2. Наличие на ранна паша (рапица, която е почти месец).
    3. Либса на евтина захар (за бързо запълване на полукорпуса, след като го изпразня след рапицата)
    Пчеларстването ми по технологията на Венер се оказа не удачно, (не казвам, че е невъзможно), - Но след като отпадна нейното основно предимство с малко работа, доста мед! - (при мен се оказа, че работата е много, а ползата малко).

    Поради това в движение се наложи да се преустройвам и сега работя и мисля че ще работя по система доста близка до ПЕЛЕТОВАТА СИСТЕМА и нямаща нищо общо с Венер.


    Освен това от някои сръбски, македонски или хърватски сайтове(съжалявам, че не помня точно от къде) имам информацията, че след смъртта на Венер, синът му(който го наследява) се е отказал от използването на тази система

    Иначе книгата е много хубаво написана, добре обяснено и изглежда логично.
    Мисля, че колегите пчелари с по-малко опит не трябва да се хвърлят изцяло на тази система, а най-добре първо да я пробват с няколко кошера и да решат за себе си.


    valaz написа:
    При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.


    yuri написа
    Ама е имал захар.
    Би било добре колега, който е работил успешно по тази система да сподели какво и как.
    Пък и да поспорим (през тези няколко зимни месеца му е времето).



    ПС.
    Относно появилата се информация, че в пчелните семейства има по 1-2 пити и с доста пило, искам да заявя, че вчера 17 Декември между 14 и 15 чеса при температура 14°C и променливо слънчево време направих проверка в 6 бр. от най-силните си семейства.
    В нито едно нямаше пило или яйца, но кълбото е доста рехаво.
    Аз съм от Хасково, сравнително доста на юг и би могло да се предполага, че при мен е доста по-топло.
    Пило няма колеги – НЯМА!

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Колегата "погреба" Иван Венер

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    За първи път чувам, че Иван Венер не е между живите!
    А що се отнася до неговата технология - работете си по нея. Тази година няма да има рапица!

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Системата на Венер е леко видоизменена системата на подсилване чрез налитане само ,че при Венер става от горния кошер на долния вместо от съседен.При следващата паша пък се повтаря процедурата като летящите отиват в средните 3 корпуса и така до завършване на пашите,като се отварят или затварят съответните предни или задни входове на снелгровата преграда.По същество нищо ново под слънцето.Разликата единствено е в това,че се комбинира метода чрез многокорпусната система с налитанията и пакетното пчеларство и отделно използване на 2 или повече снелгрови ограничители/дъски/ и към финала използване на пчелогонка.Наистина всичките 3 междинни корпуси се запълват с летящи пчели от горното и долното семейство,но за да ги има никъде не се споменава за ВЕЛИКОТО подхранванне което се извършва във фермата на Венер/не можах да разбера колко тона сироп влиза в пч.семейства,къде са цистерните,дано да греша/Остават много въпросителни след внимателно прочитане на книгата и гледане на филмите.В тайна за нас обикновените пчелари ще остане видът на стимулантите предназначени както за увеличаване на яйцеснасянето, така за активизиране на летящите пчели/дали е биостимулатор или на химическа основа/.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Основната идея при Венеровата система е – докато отгоре имаме полукорпус пълен с пити с мед(медена шапка), в плодника почти всички пити са пълни с пило и то до горната летвичка(т. е питите са без меден венец и целите пълни с пило).


    Ето това е Венер!

    И при това положение този плодник с 10 пити е напълно достатъчен за да се развие силно семейство, защото майката има достатъчно килийки, където да снася.
    Когато в този плодник питите са с меден венец, и майката няма достатъчно място да яйцеснася и поради това сме принудени да слагаме 2ри корпус - за какъв Венер вече можем да говорим?

    Всичко останало(включително и есенното стимулиращо подхранване с пити от долу и рошфусов корпус и др.), са техники които Венер е взаимствал.
    Те са известни и описани в литературата много преди Венер и той ги е използвал за да си изгради системата, а не е техен откривател.
    И ако някой ги среща за пръв път при Венер, просто да вземе и да прочете по-стари (от преди Венер) книги.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Колегата "погреба" Иван Венер
    И не само го погребаха,но и........отивам да изгоря книгата и "обещавам" никога да не споделям начина си на работа камо ли да пиша,за да не изгоря и аз.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Основната идея при Венеровата система е – докато отгоре имаме полукорпус пълен с пити с мед(медена шапка), в плодника почти всички пити са пълни с пило и то до горната летвичка(т. е питите са без меден венец и целите пълни с пило).

    Еми то по принцип това се случва като ограничиш майката само на един корпус, със или без полукорпус. Ограничавайки с ХР майката в прекалено тясно за възможностите й пространство (1 ЛР корпус), това "избутва" меда над ХР.

    Иначе, ДА - в плодника меда (венеца) няма място , независимо дали са 10 ДБ, 1 или 2 ЛР корпуса или повече фарарови корпуси.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Моля не бъркайте филма за Венер с книгата на Венер.

    Прочетете първо книгата „Пчеларска ферма Венер Техника и технология на работа” и наблегнете на следните заглавни страници.
    ПЛОДНИКОВ КОРПУС НА ЛР КОШЕР........61
    ИСТОРИЯ........62
    ДЕБЛОКИРАНЕ НА ПИЛОТО И „ВИСОКИ РАМКИ" В ПЛОДНИКА........64
    АВТОМАТИЧНО ПОДХРАНВАНЕ........67
    АВТОМАТИЧНО ЕСЕННО ПОДХРАНВАНЕ........67
    АВТОМАТИЧНО ПРОЛЕТНО ПОДХРАНВАНЕ........70
    РОЛЯТА НА ХАНЕМАНОВАТА РЕШЕТКА В ПЛОДНИКА........75

    С колегата scutellator няма за какво да споря – просто мога да му покажа на пролет или той да ми покаже..

    И като казвам, че при мен не работи НЯМАМ предвид, че ВЪОБЩЕ НИКЪДЕ не работи, нито че Венер е излъгал, или пък че книгата е лоша.
    Просто при мен не се получава, по начина по който Венер казва, че трябва да се получи!!

    Много бих се радвал, обаче, ако се намери поне един колега, ако не с името, то поне с ника си, да излезе и да каже – ето при мен работи!!
    И да опише
    – това правя при рапицата
    – това при акацията
    – това правя при липата и при слънчогледа.

    Ако се появи такъв колега бих се радвал и да му прочета мненията и да поспоря с него.
    До тогава за мен дискусията по тази тема е приключила.
    Благодаря.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Венер е намерил някаква технология с която да работи и я обяснил точно и ясно в книгата си. Като четеш книгата си мислиш, че това е най лесната технология.
    Но нещата са доста различни и зависят от уменията на пчеларя, от това дали му се работи или не, и най вече от пашата и климатичните условия.
    А че магазина с мед над пилото - и задължително ХР между тях - РАБОТИ със сигурност. Плодника през целия активен период е пълен с пило от летва до летва, както твърди Венер. Махнеш ли го този магазин, пчелите веднага задръстват плодника с мед и ограничават майката. Лично съм го изпробвал.
    Не е нужно да се работи точно по написаното, макар че има колеги, които се опитват да го правят и непостигат нужните резултати, защото се съобразяват с датите описани в книгата, а не със собствените условия и състояние на семействата. Но има някои неща интересни от Венеровата технология, които ако пчеларя ги въведе в технологията на работата си, ще спечли.

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •