Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 44
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2014
    Мнения
    45

    Wink НЯКОЙ ПРАВИЛ ЛИ Е СЕПТЕМВРИЙСКА ОТВОДКА

    интересно ми е дали някой е правил отвотка през септември

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Да-успешно.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от brusa Виж публикацията
    интересно ми е дали някой е правил отвотка през септември
    Преди около 10 дена хванахме рояк вярно мн.малко пчели има едвам покрива 2 рамки ще видим ще изкара ли зимата.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Да, преди две седмици - 4бр. ЛР . На по 5 рамки люпещо се пило + 5-6 стръскани рамки с млада пчела + оплодена майка + пити с прашец и мед. Вчера ги прегледах, като майките са приети на 100%. Изглеждат доста добре на пчела така, че ще прескочат зимата. Иначе съм зазимявал и на по 5-6 рамки са презимували успешно.
    Keep Walking...

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Да, преди две седмици - 4бр. ЛР . На по 5 рамки люпещо се пило + 5-6 стръскани рамки с млада пчела + оплодена майка + пити с прашец и мед. Вчера ги прегледах, като майките са приети на 100%. Изглеждат доста добре на пчела така, че ще прескочат зимата. Иначе съм зазимявал и на по 5-6 рамки са презимували успешно.
    Може да е със съвсем малко пчели и пак да оцелее. Имах една отводка от 2013 и се развиваше слабо. Есента слабо покриваше 3-4 ЛР. Оставих я за проба. Зимата слагах канди над рамките и имаше много малко пчели. Март 2014 един друг кошер нямаше майка и аз я присъединх към него. Отводката имаше буквално 2-3 шепи пчели заедно с майката. Цялото кълбо беше между две рамки само. Мислех си: "тази майка е слаба, миналата година снасяше лошо, зимувала е зле, трябва при първа възможност да я сменя."

    Ами този кошер стана един от най-силните! Може да са я сменили пчелите без да разбера. Но още като ги сложих март в новия кошер всичко тръгна добре. Според мене и три рамки с пчели да са, ако имат всичко успяват да зимуват.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 14.09.2014 в 19:41.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2014
    Мнения
    45
    Ако направя отводка сега със 2 рамки с пило и една с еднодневно пило може ли да приживей зимата и ако няма търтеи какво ще стане с неоплодената майка

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Ако нямаш "ресурса" да ги направиш сега, направи ги пролетта. Нищо не губиш. Според мен вероятността да НЕоцелеят е по-голяма. Аз лично не бих го направил.
    Keep Walking...

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Рискът с неоплодената майка е голям - може да не успее да се върне; може да бъде хапната от някой пчелояд и т.н. По-добре да си намериш от някъде оплодена и донякъде да решиш грижите на отводката.
    Ако отводката има достатъчно храна и е настанена в хубав и топъл кошер - може и да изкара зимата.
    А налага ли се да създаваш отводка сега или имаш желание да експериментираш?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Може да е със съвсем малко пчели и пак да оцелее. Имах една отводка от 2013 и се развиваше слабо. Есента слабо покриваше 3-4 ЛР. Оставих я за проба. Зимата слагах канди над рамките и имаше много малко пчели. Март 2014 един друг кошер нямаше майка и аз я присъединх към него. Отводката имаше буквално 2-3 шепи пчели заедно с майката. Цялото кълбо беше между две рамки само. Мислех си: "тази майка е слаба, миналата година снасяше лошо, зимувала е зле, трябва при първа възможност да я сменя."

    Ами този кошер стана един от най-силните! Може да са я сменили пчелите без да разбера. Но още като ги сложих март в новия кошер всичко тръгна добре. Според мене и три рамки с пчели да са, ако имат всичко успяват да зимуват.
    През миналата година зимата две семейства ми загубиха майки. През пролетта на тази им предадох миналогодишни /юлски/ майки, които бяха презимували на по 5-6 рамки, заедно с пчелите. През тази година се представиха над средното ниво. Но спрямо това да зазимя нуклеус на 2-3 рамки съм силно резервиран.
    Keep Walking...

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Отводка под 4 памки пчели е 99.9% умряла ако не е на африкански климат.А септемврийски майки при толкова гладни пчелояди е малка вероятноста да се върне в кошера.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •