Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 138
  1. #91
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Американския гнилец е лесен. Него го има доста отдавна и досега са открити всички възможни методи за справяне с него. Дори и американците вече масово се не виждат смисъл и се отказват от антибиотиците, при положение че гнилец при тях може да дойде буквално отвсякъде.

    Когато МКБ дойде, той ще се разпространи на територията на цялата страна много бързо. Дори и всеки пчелар да си трае, няма смисъл - ще се превърне в обществена тайна. Пък и да не си трае - с какво това ще допринесе за ограничаването му? Най-много да спечени няколко месеца на останалите пчелари в страната.

    Проблемът е че държавата не изплаща обезщетения - за какво някой да си прави труда да ходи по институции и да се жалва че пчелите му умират (да му изгорят кошерите и да пие една студена вода)?

    Какво стана със синия език? Ами целия проблем дошъл от това че парите за обезщетения били окрадени, затова всички ветеринарни лекари на територията на цялата страна си траеха, щото няма как обявят наличие на болестта в техния регион, първо защото така са били инструктирани и второ не могат да го докажат (лабораториите също са били инструктирани да намират някаква друга причина за смъртта). От там нататък няма никакви превантивни мерки против разпространението на болестта, и ветеринарните служби се задействаха да симулират дейност чак когато в съседните държави избухнаха стачки на животновъди че от България идва вълна на син език. А всичко това е можело да се спре в зародиш с убиването на две овце близо до гръцката граница и напръскването със самолет против комари в Ивайловградско.

    Предполагам, нещо подобно се е случило и в Италия.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Кривня, Русенско

    Основното и занимание е производство на пчелни майки.
    Пчелите и са "Бъкфаст", или поне такива са слуховете.

    Въпросната жена е българка (мохамеданка), която е работила в Италия във ферма за производство на майки. Не е имала кошери и съответно не е носила такива и купища инвентар от там.
    Донесла е само опита и уменията които е научила там.
    Така, че няма страшно, засега.
    Информацията ми е от неин познат, който е убеден в думите си.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Скутелатор, щом съм те засегнал, за мен е чест да ти се извиня пред целия Форум! Много рядко се съмнявам в думите ти и ти добре знаеш какъв респект изпитвам към теб. За мен обаче е неприемливо да коментираме български граждани, които се занимават с пчели и които не участват във Форума. Това първо. Второ - аз ще съм последния човек във Форума, който ще се съгласи сами за себе си да говорим като за някаква долна ръка хора, унтерменш едва ли не. Казвал съм ти и друг път - на теб силата ти е в говоренето по същество, затова и исках да кажеш какво се случва в евространите с МКБ, а не да пълним темата с общи приказки и как ще гризем дървото. Иначе мнозина знаем /или се досещаме/ как се работи на Запад от нас - ако се хване на границата се изгаря, ако е във вътрешността се кротува, умува, може и при комшиите да иде или някой Регламент да бутнат, ама си пазят хората /данъкоплатци и избиратели/. Прав си, напролет ще видим докъде е стигнал и тук си мисля че няма смисъл да търсим кой е виновен. Плодове влизат от всички страни и по всякакъв начин. Рояци също могат да дойдат, нали един колега разказа как са намирали в контейнер от далечна чужбина? При нас тайна няма да се пази. Правителството ще действа или по варианта "син език" /самотек, пари няма, оправяйте се/ или по варианта "1-4 блок на Козлодуй" /ний сме най-правоверни, ще вземем жестоки мерки, Европа ще ни даде пари някога/. Та така, все си мисля, че със сериозни организационни мерки от нас и заедно с нашите мелези няма да се дадем лесно на бръмбарчето. За кумафоса наистина е гадно, ама пък щом службата го изисква...

    За АГ - също мисля че е лесен. В мои кошери не съм виждал, но съм виждал в кошери на няколко метра от моите. Ами изгорихме ги в дупката, колегата си получи обезщетението и си пчеларства с оцелелите и новосъздадените след това семейства. Почти съм убеден, че яките семейства не им пука от АГ, вероятно ще се организират и срещу МКБ. Тук вече да му мислят цепачите и отводкаджиите. За разведряване на атмосферата - пускал съм го в темата за статиите, но ето как един разумен човек и с мъничко късмет се оправя с АГ. Това е преди повече от сто години.

    http://postimg.org/image/yxy7d3ich/
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Почти съм убеден, че яките семейства не им пука от АГ, вероятно ще се организират и срещу МКБ. Тук вече да му мислят цепачите и отводкаджиите.
    Интересно как се оправят с него африканските пчели? Днес гледах как моите гонят осите и не ги препускат да влязат в кошера. С мравките е същото. Значи пчелите знаят да се пазят от познатите им врагове. МКБ е непознат за тях (европейските) и те не му обръщат внимание. Ако чрез селекция им се помогне ще е супер. Да действат майсторите в тази работа (кръстосване с афринаканските пчели).

    Бях чувал, че колорадския бръмбар не е опасен в родината си, защото го ядат някои птици. Тука се шири на воля и не участва в никоя хранителна верига и няма естествени врагове. Сигурно така ще е и с МКБ. Внасянето на нов елемент в една еко-система е опасна работа. Друг пример е внасянето на зайци в Австралия.

  5. #95
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Колорадския бръмбър има естествен враг и тук: фазаните, но тях почти ги няма освн във ловните стопанства!

  6. #96
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    23
    Дано и тук някое птиченце осъзнае че става за йедене, само да не е пак в ловно стопанство.

  7. #97

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Генчев, това го четохме на първа страница в темата, а някои и преди това. Извинен си
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #99
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29
    Съжалявам минавам в нелегалност

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ааа не! Ъглите отдавна са заети. Връщай се на ринга!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •