Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 58
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не съм убеден. че огряването на прелката от слънчевите лъчи удължава работния ден. Разузнавачите излитат от кошера доста преди самата прелка да бъде огрята и ако се отделя нектар предизвикват масов летеж без значение дали прелката се огрява от слънцето. Тази година на акацията имах усилен летеж в 5.30 сутрин при положение че слънцето до 7.20 се криеше зад един склон източно от мен. Още утре можете да направите и няколко експеримента и самите вие.
    При видима липса на сериозен летеж към 7.00 часа сутрин затворете няколко прелки. Само след една минута ще се удивите колко много пчели се опитват да се върнат в кошера и на различните кошери техния брой е видимо различен и това е факт който още не съм изследвал от какво зависи.
    Пак по това време сутрин само, че в период на полубезпашие извадете рамка с не запечатен мед и я оставете за няколко минути в пчелина.
    И при двата експеримента ще се покаже доста ясно, че уж при липса на видим летеж разузнавачите шетат доста преди слънцето да огрее прелките. Единствения резон в това да се насочват прелките на юг/югоизток е зимния сезон когато наистина пчелите не излизат да се облитат без прелката да е огрята от слънцето ПРОВЕРЕНО. Руснака писал статията прибира кошерите зимно време в зимовник и за него това е нормално и той не оглежда нещата от тази позиция, а българите които ще пробват да си оставят кошерите на север през зимата ще разберат, че по-голяма глупост при зазимяване няма как да направиш.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Логиката пролет,лято кошера да е обърнат на североизток е вярна.Казвам го от опит,кошери огряни сутрин рано ,тръгват по рано да работят.А на скептиците ще кажа,пробвайте!

  3. #13
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Когато има нещо навън и пчелите са там. Когато няма и с прожектор да им осветяваш прелките е все тая. Оставете една пита с мед в безпашие рано сътрин или късно вечер и следете от къде ще огреят слънчевите лъчи прелката. Този опит не го правете в къщи или го оставете на професионалистите - това знаете къде го казват.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    30.12.2010 10:03
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	30122010(001).jpg
Прегледи:      303
Размер:	130.7 KB
ID:	1875Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	30122010.jpg
Прегледи:      306
Размер:	137.5 KB
ID:	1876

    Аз следя вятъра и това са наблюденията ми.
    На снимките се вижда тревата, но е лошо качеството.
    През деня топъл влажен въздух идва от морето, а вечер студен вятър от запад.
    Тревата е обвита с 5мм лед и сочи, че при замръзването вятъра е бил от запад.
    Ако кошерите бяха обърнати на изток, то щях да рина лед от рамките и да ям сладо-мед.
    Погледнете полезащитните пояси...те не са там защото са нямали къде да ги засадят.
    В Добруджата не съм убеден, че север е добра посока за прелката, но тук колегите да кажат.
    За мен изток означава на лед по прелката.

    Поздрави
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 23.08.2014 в 15:32. Причина: Грешка при качването

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Наблюденията ми за северната ориентация е,че през лятото,особенно в по горещи дни,летежът е в пъти по добър от тези с южна ориентация.Освен това вентилиращи пчели почти липсват,което освобождава повече пчели за събирателна дейност.Докато при южното изложение има не малко пчели които се грижат за оптимизиране на температурата.През не активния сезон,северната ориентация спират пилото по рано и по късно започва отглеждането на пило,но започнели отглеждането започва със взрив.Зазимяване със северна ориентация води до икономисване на мед и съхранение на пчелите за пролетното развитие.Трябва да се мисли и за задължително заветряне при северната ориентация.

  6. #16
    Преди зазимяване ако кошера се обърне на 180 градуса и се премести с 50 санта назад пак ще могат да си намерят отвора.През септември например

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Тази година останових, че прелката няма абсолютно никакво значение! Свършиха ми миналата година съндъците и настаних 4-ри отводки на някакво подобие на кошер (прави ги един който си няма понятие от кошер). Та тези съндъци имаха отвори-цепнатини-дупки, от всякъде. Само таван беше с ламарина. Презимуваха в тях и се развиха без проблем, дадоха мед и отводки! Още са в тях, сега на есен ще ги местя. Ако не забравя ще ви ги снимам! Бяха на 4-ри рамки, млади майки и около 8кг мед!

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    То е ясно, че накъдето и да ги обърнеш, те няма да умрат - все ще си летят и ще носят нещо в кошера. Въпросът е дали тези, които са на север, носят повече мед или не. Трябва да се направи сравнителен анализ с кошери, обърнати на различни страни, и след това точно да се измери кой колко мед е донесъл. Някой правил ли е такъв експеримент?

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    @Матеев
    Хрумна ми следната идея:
    Ако приемем, че лицевата страна на кошера е соларен панел, разположен на 90° спрямо хоризонта, спокойно може да се ползва някоя програма за соларния одит и да се определи продължителността на слънцегреенето към прелката през различните сезони за нашата географска ширина. Могат да се направят и графики даже.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Че то това може да се изчисли - малко ли одити съм правил до момента. Имам налична цялата информация за изчисленията, с изключение на контура на хоризонта за всеки един конкретен случай.

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •