Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 154
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Нашият пчелин е на 1 км от село Гъбене. Напълно възможно е мечката да е една и съща. От Пейовци до нашият пчелин това са 8 км. по права треактория.

    "Макар да изглеждат тромави и непохватни, мечките изминават 20-30 км на ден и обитават територии от 120 до над 240 квадратни километра. Развиват скорост до 45-60 км в час, за разлика от човек, който може да развие не повече от 30. Катерят се по дървета и скали с удивителна пъргавина и бързина."

    http://brownbearbg.info/arshive/282-Mechkite-u-nas-izbyagvat-horata-nalichieto-im-v-planinite-mozhe-da-podpomogne-ikonomikata.html

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Имаме и няколко кошера на село Пецовци което пък е на само на 4 км от Пейовци. Дано не се насочи и на там.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    село Пейовци, община Габрово
    Здравейте колеги, тази работа с мечите нападения много ме притеснява. Мисля, къде да преместя кошерите и ми хрумна една налудничева идея и искам да я споделя с вас, за да изкажете вашите мнения по въпроса. В двора на къщата има стара плевня, наполовина пълна със старо 15 годишно сено, та идеята ми е да изхвърля сеното и да настаня там пчелните семеиства, като ще премахна част от източната стена на плевнята, за да могат пчелите да летят свободно. Проблема е че целогодишно кошерите ще са на сянка, за лятото това не е голям проблем, но пролетните лъчи са много ценни за развитието на пчелните семейства, та въпроса ми е ще могат ли да се отглеждат така пчелни семейства? Преди около 2 години под тази плевня се настаниха язовци, но миналата година дойдоха лисици и изгониха язовците и сега те живеят там, надявам се че и тяхната миризма може да пооткаже мечките, а и за да стигне мечка до плевнята трябва да мине през две мрежести ограждения, и да се справи и със стените на самата плевня, което не е невъзможно но все пак защитата на кошерите ще е в пъти по-надеждна от сегашната 1,8 метрова оградна мрежа. Извинявам се че поста не е точно по темата, но произлиза точно от мечите нападения.

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз си мисля, че има по-лесен начин, но не съм много сигурен. Според разказите на моя колега, мечката е съборила оградата. Важна е думичката СЪБОРИЛА. Тоест мечката е достатъчно силно животно, щото да може с един удар на лапата да строши или събори дървен кол. Ще може ли обаче да строши или огъне метална тръба Фи 50 или 60 или бетонен кол, ако са здраво захванати в земята с бетон? Според мене - НЕ. И втория ключов въпрос - ще може ли с нокти да разкъса плетената мрежа? Отговора според мене също е НЕ.

    Следователно ако оградата се направи с бетонни/метални колове, здраво хванати в земята посредством бетон, за мечката ще е НЕВЪЗМОЖНО да я преодолее. Да, цената на оградата ще поскъпне, но нима преместването на цял един пчелин ще излезе по-евтино?

    Моята идея е в основата на всеки един кол да се изсипват 2-3 кофи с бетон, или още по-добре цялата основа на оградата да представлява бетонна ивица. Това второто съм го пробвал в имота, и причината бяха не мечките, а язовците. Ако не знаете, язовците могат да отворят дупка в мрежата на оградата с размери 30-40 сантиметра в диаметър, но не го правят посредством разкъсване на мрежата, а посредством СМАЧКВАНЕ. Впечатляващо е човек да види такава дупка и да си представи що за бронирано животно е направило това. За съжаление нямам снимки, иначе съм виждал няколко такива дупки. Проблема се разреши чак когато опънах ниска бетонна стеничка от край до край по долния ръб на оградата. Стеничката е вкопана в земята около една педя, широка е около 15 сантиметра и се издига над земята съвсем малко, колкото да захапе долния ръб на мрежата.

    Мисля си, че и с мечките подобно едно решение може да помогне. Здрави бетонни или железни колове и мини стеничка между тях, но такава, която да захапе долния ръб на мрежата. При това положение за мечката ще остане само възможността РАЗКЪСВАНЕ НА МРЕЖАТА, но това мисля че няма да може да го направи. Допълнително подсигуряване може да се направи с един или два реда бодлива тел в горния край на мрежата. Лапата на мечката е мека отдолу и бодливата тел ще я разрани.

    ПС: Между другото колегата не е нападан втори път и предполагам че част от мерките са му помогнали. А мерките са тези, които обсъждахме - пикаене в зоната около пчелина, оставени мръсни миризливи дрехи, разливане извън оградата на одеколон, шампоан и хвърляне/изливане наоколо на всякакви други миризливи неща от човешкия бит, за които се сетиш.

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Бетонни колове няма да я спрат понеже при нас точно два такива бяха счупени от мечката. Железни колове биха свършили по-добра работа, но пак не съм сигурен че това решение ще я спре.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Тази мечка не ли я направихте на суджуци!? Колега Станчо, мечката ще ти ми през тези заграждения, без проблеми!

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    Бетонни колове няма да я спрат понеже при нас точно два такива бяха счупени от мечката. Железни колове биха свършили по-добра работа, но пак не съм сигурен че това решение ще я спре.
    Мислили ли сте да навиете около кола бодлива тел. Целта е като го чупи да се изпонадраска. Дали това ще я откаже не знам. Остри камъни около нещо спират слоновете (а те са доста силни). Не трябва да се мъчим да надвием мечката със сила, а по друг начин. Мислех си и за дебели дървени колове и набити по тях заострени стоманени пирони. Острите камъни не ми се вярва да спрат мечката, но кой знае.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Нямаше бодлива тел по счупените колове, но мисля че това е добра идея. Изобщо всяко едно препядствие си е +. Относно камъните, предполагам че се използват да спират слонове като се използва тежестта им, която е в пъти повече от теглото на мечката.
    Всички тези препядствия може би биха спряли мечка при първо нападение, но при нас проблема е че трябва да спрем мечка която вече е опитала от меда в кошерите.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    Нямаше бодлива тел по счупените колове, но мисля че това е добра идея. Изобщо всяко едно препядствие си е +.
    Ето още нещо, но си помисли хубаво дали да го приложиш. Аз не бих го ползвал (или в краен случаи само). На пътя и дъска със стоманени пирони (стърчат 8-10мм) и може да я намажеш с една лъжица мед. Ако стъпи ще се убоде и беж да я няма. Да не са дълги пироните, за да се контузи по-малко. Целта е не да се осакати животното, а да се сплаши само. Един метър квадратен е предостататъчен. Денем трябва да се покрива (заради кражба от пчелите и да не скочи някой на него). Питай все пак горските дали това средство е разрешено. Може и без намазване с мед първо да се опита.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ха-ха........ха циментов кол,стоманен,че и с бодлива тел-нищо няма да се опре на баба меца.

 

 
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •