Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 154
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Куче, и елекро пастир това са решенията. Кучетата трябва да сърцати! Преди години във весника на Котласки имаше статия, как пазели кошерите от мечки с забити в земята коси; снимката представляваше: кошери и между тях забит дървената дръжка с разтворена метална част. Все едно косача си почива и е забил косата. Дано добре да съм обяснил!

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Пиши после за ефекта от електропастира! Значи пиратките не я плашат. Защо не опиташ с фоерверките, които светят ярко и изхвърлят снопове искри нагоре? Няма животно, което да не се плаши от огън. Ама да не подпалиш пчелина ей!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    От няколко вечери се палят огньове в пчелина, в близост до местата от където се опитва да влезе и това изглежда има ефект, защото от 2-3 дена не се е виждала, но преполагам че си стой някъде наоколо и разучава.

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз лично бих наблегнал на подходите към пчелина. Мечките не са глупави да вървят през драките - те също ползват животинските пътеки. Бих се постарал тези пътеки колкото се може повече да наподобяват на човешко присъствие - миризма, звук, светлина нощем, плашила, безобидни капани (за да не нарушите закона). Нека мечката да я заболи, но не я убивайте. Пиратки, щракащи капани, но с тънка тел, за да може лесно да се освободи. Палещи се лампи, мигащи светодиоди, някаква титкаща електроника, дето се казва - дори и вървете да се изпикаете на пътеката. Миризма - не жалете миризмите - парфюми, дезодоранти, червен пипер, чесън и т.н. Куче - разходете си кучето из региона около пчелина - то само ще припикае ключовите подстъпи.

    За да се откаже мечката да идва в този регион, трябва да и се случи нещо запомнящо се. Или щракащ капан, от който много да я заболи, или например дупка, в която да падне. Хубаво е и взрив на пиратка, но трябва да е точно в носа и. Може и мощен прожектор с PIR датчик, който да блесне на 50 сантиметра от очите и. Въобще - опитайте се да я ШОКИРАТЕ.

    Признавам си, че теоретизирам, но ако при мене дойде мечка, точно тези методи бих ползвал.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    село Пейовци, община Габрово
    Здравейте, преди два дни дойде комисия от Велико Търново да констатира пораженията нанесени от мечката. Според отпечатъка на една от питите мечката е на около три години. Широчината на лапата е 14 сантиметра, дължина не може да се премери, защото е стъпила върху рамката. Обещетение ще има, но мерки срещу мечката не. И така вчера аз събрах натрошените кошери и рамки, почистих восъчните остатъци възстанових смачканото ограждение на пчелина поставих по оградата звънци и лопки, както и потните и миризливи дрехи с които работех. Преди да си тръгна се изпиках на едно дърво до пчелина. Надявам се да има някакъв ефект от това което направих. Иска ми се да вържа и куче до пчелина, но нямам, в завода в който работя има едно което е на около осем месеца и когато съм нощна смяна много лае, но не знам ако го вържа до пчелина дали ще свърши работа. Ако мечката нападне отново, ще преместя останалите кошери, ако има такива, на друго място, но още не мога да измисля къде.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Колега, в кой район се намира пчелина Ви? Да нямаме проблем с една и съща мечка

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Може и да звучи много налудничаво, но аз бих опитал със следния подход:
    Там, от където минава Баба Мецана оставям съд с мед, разбъркан с нещо, което предизвиква спазми и болки в стомаха (ветеринарите ще кажат какво). И така няколко пъти, докато мечката разбере, че яденето на мед предизвиква непоносими болки. Мечките са интелигентни и бързо се поддават на дресура. После действат рефлексите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На мой колега пчелар също вчера пчелина му беше нападнат от мечка. Започвам да си мисля, че тези нападения на мечки в цялата страна не са случайност. Има някаква причина и тя според мене е в това, че тази година много плодни дръвчета НЯМАТ ПЛОДОВЕ. Същото вероятно важи и за горските дръвчета, както и за малините, къпините и всичко, с което се хранят мечките. И ако са гладни, това ги кара да станат смели и да слизат от високопланинските региони по-надолу, по-близо до хората, в търсене на храна. Ако това е причината, в следващите дни и седмици нещата ще се влошават, и нападенията на мечки над пчелини ще зачестяват. Това ще продължи цялата есен, че дори и зимата (мечките не спят зимен сън, ако не са натрупали достатъчно мазнини). Нападенията ще са не само на пчелини, но и на всички други други места, съдържащи храна - например селски дворове, птицеферми, мандри и т.н.

    Решение на проблема няма, освен може би ако тези мечки не започнат да се хранят изкуствено с хранилки, разположени по-далече от пчелина. Въпросът е ще отпусне ли държавата пари на горските пазачи, за да започнат да хранят мечките с царевица например, или това трябва да го правят пчеларите за собствена сметка? Норматива за една мечка е 15 килограма царевица на ден.

    Малка справка - територията, която обитава една мечка, е от 50 до 100 кв. километра или това прави площ с размери от 7х7 до 10х10 километра. Когато обаче са гладни, те разширяват зоната до 30х30 км. В случая наблюдаваме точно това - мечките напускат местообитанията си и разширяват зоната, в която търсят храна. Причината може да бъде само една - недостиг на традиционната им храна и ГЛАД, а гладът е лош съветник. Ще зачестят и срещите на хора с мечки, а това може да доведе и до нападения над хора.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    село Пейовци, община Габрово
    Здравейте, моят пчелин е на село Пейовци, това е до село Гиргини. Вярно че къщата ми е последна и е близо до гората, но досега никога не е имало мечки слезли толкова близко до селото. Аз съм пчелар от 11 години, а преди мен дядо ми е бил пчелар по-вече от 30 години, като пчелите са отглеждани на едно и също място и до сега никога не са били нападани от мечка. Подкрепям мнението на колегата Mateev за лошата година на овощните дръвчета, къпините и др. служещи за храна на мечките. Аз имам съмнение че мечото нападение в селата Гъбене и Трънето е от същата мечка, която нападна и моят пчелин.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз също започвам да се притеснявам, защото нападнатия пчелин на колегата е на два километра от моя пчелин и от там, където аз всъщност живея. Аз живея на Етъра и част от кошерите ми са извън оградата без никаква защита. Все едно съм казал "Ела баба Мецо, изяж ме". Нападнатия пчелин на колегата е малко по-нагоре в посока кв. Ябълка. Тука на Етъра, пък и в Ябълка е сравнително гъсто населено - има стотици къщи, пръснати по поречието на Янтра. Мечка толкова ниско НИКОГА НЕ Е СЛИЗАЛА. Старите хора такова чудо не помнят.

    А сега си спомням, че преди 2-3 дена жена ми ми каза "Абе какво става - нашето куче никога не е лаело толкова дълго и толкова ожесточено?". Тогава това ми мина покрай ушите, но на другия ден колегата ми каза, че пчелина му е бил нападнат. Явно мечката вече се разхожда из нашия край, а за да лае кучето толкова ожесточено, вероятно меката е идвала и до моя имот. Ха-ха и вероятно кучето ме е спасило и мечката е отишла при колегата, който няма куче.

 

 
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •