Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 154
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Срещу други животни (мечки, гледани) кучето е най добрия вариант (лошото е че ако терена е непристъпен зимата ще е трудно храненето му/им) .... на мен вилата ми е почти в гората и какви ли не твари обикалят, но в радиус на 300 метра от къщата нищо не е припарило а кучето ми беше най обикновено помиарче от един селскостопански склад ... така че това е решението защото убийството на мечката е най-малкото незаконно след като не е стръвница и не представлява заплаха за хората а с пиратките ще я прогониш веднъж но ще се върне ..... за кучетата разбира се трябва да се вземат мерки да не нападнат те хора (разни дървари, гъбари, билкари и тем подобни случайни минувачи)

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    И аз така мисля. Това че толкова лесно се е уплашила и е избягала ме навежда на мисълта че кучето е най-удачният вариант за защита.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	index.jpg
Прегледи:      336
Размер:	144.8 KB
ID:	1811Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	index.png
Прегледи:      339
Размер:	420.0 KB
ID:	1812Със сигурност знам,че преди 3-4 години,от района на Рудозем са упоени и разселени няколко мечки,в района на Беклемето.Незнам точно какъв е видът на мечките,но става въпрос за "Румънки"така им викат.Колкото до това дали може да счупи циментов кол,бъдете сигурни в това.Преди около 28г ликвидирахме мечка от същия вид,която често чупеше по 2-3 цим. колове на заставата.А коловете тежаха 105-110кг.Може би има следи от нокти и зъби по кошера и рамките.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Зуница, има опасност на другия ден колегата да завари тъщата с булото да вади рамки,а мечката на центрофугата....нали ги знаете жените как се сприятеляват.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Единствено електропастира върши работа.Имал съм три нападения на мечка!Един път нападне ли тя се връща докато не унищожи целия пчелин.Малките мечки са най- опасни.Полага ти се обезщетение от държавата ,защото мечката е защитен вид.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    село Пейовци, община Габрово
    Здравейте, нов съм във форума, но съм пчелар от 11 години. Искам да използвам темата на колегата, защото и моят пчелин бе нападнат от мечка. Днес реших да подхраня пчелните семейства и отивайки на пчелина заварих 3 броя кошери разпръснати до неузнаваемост. Оказа се че единият кошер е само преобърнат, като мечката не е успяла да го отвори, но другите два са напълно унищожени. Пилото изядено, както и меда. На две от питите ясно се вижда мечата лапа отпечатана във восъка. Подадох жалба в общината и утре ще дойде комисия да видят щетите и да кажат наистина ли е мечка. Моля за съвети как да защитя пчелина си, защото съм сигурен че мечката ще се върне. Скоро говорих с комшия пчелар, който е поставил електропастир, но мечката отново му е нападала кошерите му. Благодаря предварително на отзовалите се на молбата ми.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Абе това животно от силен гръм (примерно мощна пиратка) не се ли плаши?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Преди години мечка нападаше пчелина на колега.Той реши проблема като си премести пчелина.За съжаление у нас да се бориш да запазиш имуществота си е невъзможно.Воюваш освен със злосторника и с целия държавен апарат.
    Не можеш да се застраховаш от нападение на мечка.Застрахователите биха приели такава клауза само, ако пчелина ти е в Африка и е сигурно, че не е избягала мечка от някой цирк.Не можеш сам да се защитиш от мечката защото е защитена от държавата и ако я срещнеш е разрешено само да я гъделичкаш , но не много да не вземе да се гътне от смях, че тогава си за затвор.Ако не ти се ще да си съсипваш времето, имуществото и нервите , решението на колегата ми се струва най-доброто.В наше село кошерите са в дворовете.Не ,че мечката не влиза и в тях , но това е веднъж на десетина години и обикновено търси мръвка.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #19
    Решението е висока платформа на метални колони, по които мечката да не може да се катери. Иначе както и Ангел е писал, това е много силно и изобретателно животно и като научи къде е меда, трудно ще се откаже.

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    При нас кошерите също са в двора на къщата, но това не притеснява мечката, напротив дори става все по дръзка. Всяка вечер пчелина се охранява. Случва се вечер да дойде и да ръмжи в храстите хвърлят се пиратки и това не я приеснява, пак си стои там и продължава да ръмжи, но не се показва от храстите. Друго интересно е че мечката се доближава на няколко метра от пчелина съсем безшумно. Изумително е как такова огромно животно успява да се придвижи по земя покрита със съчки толкова безшумно. При нас също идва комисия, но нищо не се случи. Т.е. никакви мерки не се предприемат за прогонване на мечката. Едиственно казват че могат да платят някакво обезщетение за щетите. Сега изграждаме електопасир 6kV на 3 нива. Дано това успее да я спре.

 

 
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •