Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 16 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 154
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Защо не. Колегата може би има предвид мишена. И аз преди 28г. една нощ бях с АК-47(с цял пълнител) в ръката, но ....много бързо бягах - като за световен рекорд.

  2. #102
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всички като деца сме стреляли с въздушни пушки по въртящи се бирени капачки, когато в града дойде цирк или панаир. Е получава се, но не всеки път и не със скорост 2 изстрела в секунда. При това разстоянието е само 1-2 метра, а капачките са с диаметър поне 2 сантиметра.

    Ако трябва да убием мечка с един изстрел, трябва да се целим в зона с диаметър не повече от 15-20 сантиметра. Попадения извън тази зона не се броят, защото мечката ще има предостатъчно време да ни докопа и нататък си знаете .... Та 20 сантиметра на 150 метра са 2 сантиметра на 15 метра или 2 милиметра на 1.50м. Тоест на стрелбището на цирка трябва да се уцелят не бирените капачки, а клечките за зъби, при това тези клечки трябва да се движат бързо и освен това времето за прицелване трябва да е половин секунда. Ха сега ми кажете има ли човек на земята, който да е в състояние за 4 секунди да направи 9 точни изстрела по бързо движещи се (и подскачащи) клечки за зъби, при това не се брои уцелването на цялата клечка, а само изстрел в една единствена червена точица по средата. Трябва да се отчете и факта, че ръцете треперят, потта се лее по лицето и замрежва погледа и може би в същото време се пикае и сере едновременно (извинявайте за нецензорните думи).

  3. #103
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Аз не съм специалист в областта, но нали си има разни там джиджайки - оптики, уреди за нощно виждане и може би разни други помощни приспособления...

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Г-н Матеев, при цялото ми уважение към теб, в случая се изказваш некомпетентно.
    И аз не съм най-големия спец, но все пак това (лова и ловната балистика) ми е хоби и имам известни познания в теорията и ПРАКТИКАТА.
    Първото понятие, което се пропуска тук е т.нар. СТОП ЕФЕКТ. Това най-общо казано е ефектът, който даден боеприпас (съответно калибър и оръжие) оказват при попадение в целта. СТОП ЕФЕКТА най-просто казано е функция на теглото на куршума и неговата скорост, както и какво се случва с проектила след попадението. Като добавим и хидро шокове, меки върхове и т.н. един изстрел дори извън най-смъртоносните области - глава, врат и сърце, могат да неутрализират дивеч с тегло 100-200-300 и нагоре килограми за доста повече от 10 секунди.
    Ловните оръжия имат разни класификации, но за случая можем да ги разделим на "бързи" и "бавно" повтарящи 2-ри и 3-ти изстрел.
    - Бавните (болтови карабини - презареждаш като "цирковите пушки" и гладкоцевните пушки) са по прецизни - едните използват оптики и на 100-200м вкарват кършумите в бирена капачка, а вторите се използват до 50м където мишената е голяяяяма.
    - Бързите също могат да бъдат с оптики и прецизни, но в повечето случаи се разчита с първия изстрел да "спънеш" дивеча, а с втория да го довършиш. При тези оръжия, често се използват т.нар. "бързомерци". Те дават възможност без прецизно мерене, да знаеш къде ще попадне кършума. Стреля се с двете очи и така не се губи от поглед общата картинка.
    - Ако бавните имат единица откат, бързите имат половин единица.

    Относно скоростта. За трениран стрелец (а се предполага, че само на такива дават пушки), дори и бавните стрелят бързо. Мога да дам линкове за много клипове.

    За моето оръжие - СЛР 95 (калибър 7,62х39) или иначе казано Калашник. Същия е като в казармата, само дето няма автоматична стрелба. Патроните са 6-7-8-9, защото пълнителте ми са ловни (леееко тунинговани - да не чуват КОС-аджиите). Отката е почти като на "циркова пушка". Има си бързомерец Бушнел без приближение с 4 скали и 2 цвята. Стоп ефекта му е отчайващо малък, но пък скоростта на срелба и цената на боеприпасите компенсират (0,5лв е патрона). За срелеца (аз демек) който се съмнява, да тръгва да тича по поляната на 100м от мене, пък аз ще пуцам ... да видим на кого пръв ще му "избие адреналина" ;-)

    За животните. 99% от животните бягат от човека, още преди да е стрелял. Мечката дето ще тръгне срещу тебе, е по вероятно да я срещнеш в кошарата, отколкото в пчелина.

    Накрая, ето я и моята "сопа":

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	slr2.jpg
Прегледи:      166
Размер:	133.3 KB
ID:	2390

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	slr1.jpg
Прегледи:      167
Размер:	114.0 KB
ID:	2391
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #105
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не ми се сърди. Нямам претенции да съм добър ловджия, въпреки че съм "въоръжен до зъби". Моят малък личен опит ми говори точно обратното на това, което казваш. Аз имам 2 пушки БЕНЕЛИ - едната е гладкоцевна, а другата - за подборен лов. Стрелял съм предимно с гладкоцевната, като съм използвал основно СУПЕР МАГНУМ патрони. При нея отката (ритането) е такова, щото ми се появяват звезди пред очите и минават поне 3-4 секунди докато отново успея да хвана целта на мушка. Именно затова и написах, че ако с първия изстрел не успея, едва ли ще имам време за втори. Иначе да си призная ме е страх именно от мечки и когато ходя на лов, винаги нося под мишницата си зареден ГЛОК с 15 партона в пълнителя и един в цевта. Знам че много малко щети ще нанеса с 9 мм, но за сметка на това наистина мога да изстрелям на сляпо 16 куршума само за 3-4 секунди и горещо се надявам именно на този стоп ефект, както и че някой куршум ще уцели мечката на кофти за нея място.

    Втората ми пушка вече е истинска карабина, също с автоматично зареждане като първата. Има си оптичен мерник заедно с всички екстри, включая и с лазер за бързо мерене. Патроните са по-големи от твоите - подобни са на тези от Манлихера. Далекобойноста им е 2 или 3 километра - не че ще уцеля нещо на такова разстояние. С тази пушка почти не съм стрелял, освен по сравнително близки мишени. Та когато писах първия си постинг, имах предвид точно тази пушка. И то не заради точността, а защото куршума е много мощен (с много висока кинетична енергия) и на майтап може да пробие череп на мечка или каквото там друго му се изпречи на пътя. Имам дори и трасиращи куршуми и нощем буквално ще виждам дали съм я уцелил или не. Автоматичното зареждане наистина може да ми позволи да стрелям по веднъж в секунда, па белким поне един куршум я уцели където трябва.

    Това с бързината на мечките наистина е вярно. Ако недай си боже попадна в такава ситуация, наистина секундите ще са решаващи. От личен опит знам, че в кризисни ситуации човек загубва акъла си. За разум въобще не може да се говори - тогава работят само инстинктите, а те обикновенно са лош съветник. Веднъж ми се запали една лека кола и аз една минута не можах да намеря пожарогасителя. Сигурно 5 пъти търчах между багажника и предната седалка, гледах под нея, гледах при резервната гума, гледах в калника при акумулатора - абе гледах навсякъде и въпреки това не го открих. После когато пожарникарите угасиха колата, видях че пожарогасителя си беше там, където винаги си е бил, и до ден днешен се чудя как не го видях, след като погледа ми поне 10 пъти е минал през него.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ни най-малко не се сърдя. Ама ако беше казал за Бенелитата вместо за стрелбищните "пушки", нямаше да се хабя да пиша толкова много.
    И все пак, сега пък личните ти наблюдения са заблуждаващи. Супермагнума си е като ритник от кон и то буквално в зъбите. Карабината сигурно е 30-06. Виждал съм прасенце 50-60 кила ударено с такива пушка и калибър - почти скъснао на две...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Има ловени форуми, Матеев, изглежда там не си регистриран. Регистрирай се и прочети, има доста полезна информация.

  8. #108
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Тук се е развихрила интересна ловна тема. Което всъщност е едно от моите хобита. Има какво да се пише по тези мнения който прочетох. Супер магмун патроните за гладкоцевно оръжие са сравнително едни от БАВНИТЕ патрони, тъй като проектила им е по тежък от обикновените. Да съгласен съм че по време на лов най важният изстрел е първият от там нататък за успех влияят доста фактори. И нека не се бъркаме че отката на самозарядната карабина е по малък от еднозарядната /болтовата/ карабина. Напротив точно обратното е. Относно тресиращите патрони те са забранени за употреба в БГ. При самозарядните /автоматичните/ карабини част от енергията се употребява за зареждане на следващия патрон поради която и причина и отката е по голям, което при еднозарядната /болтовата/ това го няма. От личен опит да споделя само че на купешки патрони за карабина вяра нямам, личен опит и разочерования, поради което сам си ги правя за да сведа до минимум неуспехите който съм имал с купешки патрони. Поздрави.
    П.С. - Просто споделям моето мнение.

    Относно мнение на колега и най вече никой да не го приема като негативно изказване или заяждане, /все пак това е форум в който споделяме и обменяме опит/ ЦИТАТ: "....... За 3-4 секунди ще изпразня и 9-те патрона в Калашника и всичките ще са в мишената с големина на мечка.(до 150м)....." На успех слагам 300 лева и разноски по стрелбището, но очаквам същото за мен при неуспех.

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Аsti, объркахме форумите, ама пишеш неверни неща! Отката на самозарядната е ПО-малък от: болтова, еднозарядна-киплауф, карабина. Част от отката отива за презареждане и от там се гаси, от възвратно бойната пружина!

  10. #110
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Аsti, объркахме форумите, ама пишеш неверни неща! Отката на самозарядната е ПО-малък от: болтова, еднозарядна-киплауф, карабина. Част от отката отива за презареждане и от там се гаси, от възвратно бойната пружина!
    Ясно, ще го запомня и ще го имам за напред в предвид.

 

 
Страница 11 от 16 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •