Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6

Тема: Фарар

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43

    Фарар

    Здравейте колеги,въпроса ми е следния.Имам 10 ДБ наследени от дядо ми.Как мога догодина да направя отводки от 5 ДБ и съответно да ги заселя във Фарар кошери?Искам да увелича семействата примерно от 5 ДБ да направя 10 Фарара.Технически изпълнимо ли е и как?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Изпълнимо е ! Аз нямам опит в подобни неща но един познат направи подобна процедура ето как: Тъй като магазинните рамки на ДБ стават за плодникови на Фарар мого рано пролетта сложи магазини (с изградени пити) и ги засили със захарен сироп мисля че и стартовит им дава ама не съм сигурен ... майката се качи да снася в магазина след като се понапълни кошера с пчели извади магазинните пити (както тези с пилото така и с сиропа който са складирали и ги сложи във фарара ... в ДБ остана майката и плодника както си е (тя беше снасяла както в магазинните така и в плодниковите пити) стръска известно количество пчели във фарара, остави ги да си изведат сами майка от откритото пило и само ги хранеше ... в твоя случай доколкото разбирам искаш да направиш след това и отводка от отводката затова можеш на първата отводка да им сложиш готова оплодена майка (за да не губиш време в чакане) и яко хранене ... кошера ще се развие достатъчно за да можеш да го разделиш на две след около месец и половина (предполагам)

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Здравейте! Имам един кошер фарар - 8 рамков и искам да ме посъветвате как да постъпя със заселването му с пчели. Разполагам с едно семейство в 12 рамков ДБ, от който смятам да преместя във фарара, но колко пити с пило незная. Поръчала съм си 2 майки и смятам с разделянето на ДБ-я направо да предам и майките. Дали да не организирам фарара като двумайчин - да разделя двете майки с ХР? До сега, при разделяне на ДБ 12 рамков съм делила точно на половина - по 6 рамки в стария и в новия кошер. Сега във фарара 4 пити ли да сложа, пред вид че е за 8 рамки? Моля, за съвет! Решението трябва да взема до четвъртък! Ако трябват още подробности ще обяснявам!
    Районът ми е южен централен (уточнявам, защото темата "фарар" е обвързана във форума със северен централен).
    Този пост е редактиран от Nevena*K; 12.08.2014 в 12:42. Причина: Допълнение

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Здравейте! Имам един кошер фарар - 8 рамков и искам да ме посъветвате как да постъпя със заселването му с пчели. Разполагам с едно семейство в 12 рамков ДБ, от който смятам да преместя във фарара, но колко пити с пило незная. Поръчала съм си 2 майки и смятам с разделянето на ДБ-я направо да предам и майките. Дали да не организирам фарара като двумайчин - да разделя двете майки с ХР? До сега, при разделяне на ДБ 12 рамков съм делила точно на половина - по 6 рамки в стария и в новия кошер. Сега във фарара 4 пити ли да сложа, пред вид че е за 8 рамки? Моля, за съвет! Решението трябва да взема до четвъртък! Ако трябват още подробности ще обяснявам!
    Районът ми е южен централен (уточнявам, защото темата "фарар" е обвързана във форума със северен централен).
    Защо две майки !6р сложи рамките .Във 12р-ДБ кошер който ,ще разделяш рамките магазин ни ли са или ДБ рамки
    Милен Михов

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Защо две майки !6р сложи рамките .Във 12р-ДБ кошер който ,ще разделяш рамките магазин ни ли са или ДБ рамки
    Поръчала съм две майки, защото едната я имах пред вид за една отводка без майка, който формирах на 08.08.2014 година, а другата за заселването на фарара. На тази отводка от 08.08 смятам да извадя питата със заложените маточници и да им придам майка, за да не стане много късно за развитието и пронасянето на майка, която ще си произведат. А рамките на ДБ кошера са плодникови, но понеже не съм го отваряла след връщането на центрофугираните пити от магазина може да се окаже, че майката се е качвала и горе?!? Незная. Ще го проверя днес.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    По това време на годината едва ли ,ще се е качвала горе в магазина
    Милен Михов

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •