Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 95
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    питам те защото и аз съм със същата покривна табла (абсолютно същата) и сега се чудя дали да си направя отвор на капака, за да се осъщесвява вентилация като комин в кошера или да използвам долна и горна прелка, както и мрежест отвор на дъното

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    питам те защото и аз съм със същата покривна табла (абсолютно същата) и сега се чудя дали да си направя отвор на капака, за да се осъщесвява вентилация като комин в кошера или да използвам долна и горна прелка, както и мрежест отвор на дъното
    Няма смисъл да режеш капака.За останалите неща става .Най-важното семейств. да са ти силни и да имат храна през зимата.Аз използвам отворите на двете прелки и две преградни дъски от двете страни.Онзи ден ги проверих и като гледам колко пчели зазимих почти толкова са и сега.Подмора е минимален.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    еми ясно, значи без отвор - ако имам проблеи с влагата ще кажа, то пък и не трябва да им се прави някакви супер вентилация предполагам да направят някакъв топлинен режим все пак

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    Колеги, някои говорят за найлон върху рамките. Как в ттози случай се борим с враг №1 - влагата в гнездото. Споделете.

  5. #15
    Nic 59
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от ogan
    Колеги, някои говорят за найлон върху рамките. Как в ттози случай се борим с враг №1 - влагата в гнездото. Споделете.
    Няма еднозначен отговор. Пролетта /при пило/ задържа прекомерно влагата и част от корпуса и крайните рамки са прогизнали. Когато вентилират при узраване на меда също пречи. Има и полза, спестява на "водоноските" работа в някои моменти. Сложи по дебел найлон за да не го гризат и опитай. При разширяване с корпус може да го подгънеш така че да има просвет няколко сантиметра отпред и охлаждането на долния корпус е по малко, като усвоят част от корпуса го махаш./найлона е м/у двата корпуса.

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    На запад найлона също го ползват, но там кошерите имат добра изолация.
    Конденз се получава там където топлия въздух се сблъсква със студена преграда. За да го предотвратиш, или температурата над покривката трябва да е като тази под нея (малка дупка в покривната табла/найлона), или температурата на покривната табла да е еднаква с тази на стените на кошера ( ако стените на кошера са по-студени - кондеза ще се образува там)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    А ако трите страни без предната се облекат с фибран , например, дали ще има ефект. Аз съм с 10 кошера 12 рамкови ДБ и нямя да иска много средства, а и време. И още един въпрос - М.Дикова казва, че при зазимяването заменя покривните табли с няколко слоя хартия. Някой практикува ли това и какъв е ефекта.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Здравейте , аз не открих точна рецепта за вентилиране на кошера , ако е описана тук -посочете ми .Понеже всеки си решава сам по негово усмотрение , не казвам че може да се сгреши ,но е възможно .Понеже гледам дъно с мрежа отдолу или частичен отвор с мрежа -трябва ли зимата да бъде закрито -затворено , както и прелките .На някой подкапачни дъски има отвор -той за вентилация ли е , или за вход към хранилка .Обяснете ми моля -веднъж за винаги да го запомня .Има ли моменти при които прелките при зазимяване да са затворени -през кой месец .
    Мед ям всякакъв .

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от ogan
    И още един въпрос - М.Дикова казва, че при зазимяването заменя покривните табли с няколко слоя хартия. Някой практикува ли това и какъв е ефекта.
    При мен ефектът беше мухлясали капаци.

    Това се получи, предполагам, защото капаците пропаднаха повече /поради липсващата покривна табла/, а съответно и венилационните отвори на капака, така че не вършеха работата си.
    Ако вентилационните отвори са нормално отворени, сигурно няма да се получи мухъла, който ми се получи на мен.

    Иначе - нормално иззимуваха, не си спомням нещо по-различно да е имало в сравнение със зимуване с покривна табла.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    На практика, те са си зимували с покривна табла.

    Ако решиш да го пробваш, освободи вентилационните отвори.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •