Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 25
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма го, но това е начина да се заобиколи изискването био восъчни основи да се купуват от био производител на такива, какъвто в България все още НЯМА.

    Така че всички Български БИО ПЧЕЛАРИ всъщност са такива само по документи, а не наистина. Изключение правят само тези, които наистина си имат восъчна преса, и наистина сами си леят основите.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2013
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Северозападен
    Изключение правят и тези като мен, които имат кошери Варе!

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Мислех да го спестя това и да не издавам тайната във форума, но след като вече тайната не е тайна, мога да я обясня. Повечето био пчелари правят така - казват на сертифициращия орган, че си имат собствена машинка за основи, дори купуват/правят някаква евтинийка, колкото да я покажат и това е. След това събират восъка си, обединяват се на групи, ако восъка е малко, и отиват при някой производител на восъчни основи да им ги направи, като все пак следят основите да са точно от техния си восък. Ами това е. Аз също съм участвувал в такава схема - правил съм основи на ишлеме и клиентите са стоели цяло денонощие да гледат как се правят и да се убедят, че се правят от техния си восък.
    Няма никаква схема, био сертифициращите фирми или поне една от тях, дават два варианта - човека сам да си лее основите било с пресе горещ восък или пък да го прави на дълги ленти които да се пресоват студено, вторият вариант е да си го занесе собственият восък и да му направят основи точно от неговият си восък, за което незнам дали им искат някакъв документ/писмо/или сертификат от фирмата която им е направила основите, но знам че точно тази био сертифицираща фирма препоръчва производителя на основи от Сливен. Незнам дали той е био сертифициран, дали правят някаква дезинфекция и почистване на поточната линия(може би го правят) - най-добре се обърнете към него, мисля че се казваше Петко Пенчев.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Не съм чувал за такова изискване био производител да има задължително машина за восъчни основи. А и лесно се доказва има си период от 3 години в който трябва да се подменят голяма част от основите по кошерите с такива с собствен восък ... Взимат се проби от восъка и т.н и т.н. Не знаех че е тайна ако е така мога да бъда извинен и коментара ми да бъде изтрит
    На мен ми казаха 1 година гратисен период, за да подмена основите....

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от Astralind Виж публикацията
    Изключение правят и тези като мен, които имат кошери Варе!
    Само лента ли правиш в горният край - без обтелване?

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2013
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Само лента ли правиш в горният край - без обтелване?
    Само намазвам летвичката восък в средата.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от Astralind Виж публикацията
    Само намазвам летвичката восък в средата.
    благодаря ти!

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Някой има ли представа бургаските восъчни основи могат ли да се използват за биологично пчеларство? В сайта на производителят пише че са подходящи, но не знам дали сертифициращите фирми за биологично пчеларство разрешават използването на такъв тип основи.

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Производител на био основи в България няма - повечето ходят до Сливен където им дават едно сертификатче че основите са произведени от собствения восък на пчеларя и това е...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    На мен ми казаха 1 година гратисен период, за да подмена основите....
    Знае ли някой как проверяват дали си ги сменил,проби ли вземат,интересува ме нормативната уредба.
    Този пост е редактиран от сашо 38; 12.04.2015 в 18:47.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •