Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград

    Изчезнала майка

    Здравейте,
    вчера отворих един РД кошер отводка на един корпус с млада майка, която добре осеменяваше преди месец. Сега гледам, че няма нито едно яйце. Няма нито нектар, нито мед нито прашец. Има само малко прясно запечатано пило и два маточника. Защо така? Къде е изчезнала младата майка? Мога ли да разчитам, че ще излезе нормална майка от тези два маточника? Пчелите са спокойни и не дават признаци на липсваща майка.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград
    И сега какво да ги правя тези маточници по това време на годината? Дайте съвет какво бихте направили вие. Аз за сега подхранвам отводката с мед и вода 1/1 и се чудя дали да не направя два нуклеуса по на един РД корпус с тези два маточника и да ги храня, за да изкарат зимата, а на пролет, ако са живи да ги развия като семейства. Дайте съвети от вашия опит.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от nnakov Виж публикацията
    И сега какво да ги правя тези маточници по това време на годината? Дайте съвет какво бихте направили вие. Аз за сега подхранвам отводката с мед и вода 1/1 и се чудя дали да не направя два нуклеуса по на един РД корпус с тези два маточника и да ги храня, за да изкарат зимата, а на пролет, ако са живи да ги развия като семейства. Дайте съвети от вашия опит.
    Купи си готова оплодена майка и я придай.Преди това унищожи маточниците или направи друго с тях.Ако я приемат
    и почне да снася подхранвай яко.Има още време да ги зазимиш както трябва.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Остави маточниците да излязат майките,ако се осеменят подхранвай до 15 септември и след това събери заедно отводките,майките ще се разберат сами.Втори вариант е с тези отводки да подсилиш по слаби семейства.Моето виждане е, всяка работеща майка добре дошла в този момент.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград
    Благодаря ви колеги! А има ли начин да разбера на каква възраст са маточниците, за да знам кога ще се излюпят?

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от nnakov Виж публикацията
    Благодаря ви колеги! А има ли начин да разбера на каква възраст са маточниците, за да знам кога ще се излюпят?
    На 9-я ден от снасяне в маточната чашка,маточника се запечатва,а на 16-я майката се излюпва.На пръв поглед е доста трудно да се определи кога ще се излюпи майката,трябва да си голям майстор да разбереш.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Имам абсолюно същия случай; две отводки с майки от самосмяна, май месец. Сега на 26.07.14и двете с няколко маточника!? Няма майка запечатано пило само, ще чакам да се излюпат и оплодят.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград
    Един стар пчелар от Софийските квартали ми разказваше преди години, че като вадел меда събирал пчелите от магазините, тъй като те и без това не се побирали всичките обратно в кошера след махане на магазините. Ако тези събрани пчели се изсипят в нов корпус и им се придаде маточник или майка те го приемат винаги. Така спасяваме и излишните пчели и излишните маточници. Нямам опит в това, но май си струва да се опита с някой от маточниците. А дали ще се подготвят за зимуване не знам. Ако маточникът е в 9-10 ден, това означава, че даже и да се излюпи и оплоди майката, то първото й поколение пчели ще се излюпи в началото на септември...
    Май че ще опитам и ще ви пиша за резултата. Стискайте палци. Благодаря ви за съветите. Успех!

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2014
    Мнения
    7
    Аз съм в същата ситуация но при мен пчелата станала на тартовка.Онзи ден на 26.07 поставих пресно пило от редовно семейство и чакам да заложи маточник.Ще видим какво ще стане и ще пиша.Доста стари пчелари ми казаха ,че е късно вече но аз няма какво да загубя.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •