Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 25 от общо 25
  1. #21
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.
    И при мен преди седмица беше така нямаше паша армията голяма и се наблюдаваше абсолютно същото подхраних ги малко и всичко се регулира.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Благодаря за отговорите

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    15.12.2014
    Мнения
    6
    Привет!
    Неотдавна в три кошера (ЛР) не намерих майки - нито старите маркирани, нито някакви нови.
    Не забелязвам в поведението на пчелите симптоми на осиротяване. По другите кошери няма никакво открито пило за проба. Ако изобщо са отгледали някакви свищеви майки, те трябва да са излюпени в началото на октомври и едва ли стават за нещо, освен за сплотяване на семействата през зимата.
    Как да разбера дали изобщо имат някакви майки и според вас, ако нямат такива, какви са шансовете им за успешно иззимуване?
    Между другото, имам една резервна стара майка с ок. 300 пчели, която едва ли би иззимувала без подсилване.
    Някакви идеи какво да правя?

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от MarinOFF Виж публикацията
    Привет!
    Неотдавна в три кошера (ЛР) не намерих майки - нито старите маркирани, нито някакви нови.
    Не забелязвам в поведението на пчелите симптоми на осиротяване. По другите кошери няма никакво открито пило за проба. Ако изобщо са отгледали някакви свищеви майки, те трябва да са излюпени в началото на октомври и едва ли стават за нещо, освен за сплотяване на семействата през зимата.
    Как да разбера дали изобщо имат някакви майки и според вас, ако нямат такива, какви са шансовете им за успешно иззимуване?
    Между другото, имам една резервна стара майка с ок. 300 пчели, която едва ли би иззимувала без подсилване.
    Някакви идеи какво да правя?
    Прави се щателен преглед за наличността на майки - без значение какви са. Ако няма такива, то тези семейства се обединяват с това което има майка.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    15.12.2014
    Мнения
    6
    Днес направих трети подробен преглед за последните две седмици. В единия кошер майка така и не намерих, но пък се натъкнах на малко яйца и прясно пило на две пити (все още не съм сигурен дали яйцата са оплодени). В другите два кошера след четирикратно претърсване не намерих нищо. На първо време сложих отгоре им по едно семейство с оплодена майка. Засега корпусите на семействата с майки и на евентуално осиротелите семейства са изолирани чрез силиконова мрежа за прозорци.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •