Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 25
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.
    Без майка няма да ги бъде,това да не е същия кошер които нападаше?

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Без майка няма да ги бъде,това да не е същия кошер които нападаше?
    Това не е кошер, стара майка я бях оставил запасна ако се наложи, но се разви да изкара зимата и я оставих. Мисля, че старата я няма от месец и е имало и млада майка, днес се е опитала да се оплоди и не се е прибрала.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.
    Вероятноста е на100%,та остави го и февруари го обедини ,като към него ​обединиш някое заслабнало семейство което ти се вижда,че няма да изпролети.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Да такава ми е идеята. Трябваше да ги обединя есента, но понеже нямам слабо семейство реших да ги оставя зимата и пролетта да ги обединя към някое заслабнало. То така или иначе сега е неподходящо за обединяване.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ...............обединя към някое заслабнало......
    Заслабналото с майката обедини към него,вероятността да стартира след това ,е по-голяма,приемственоста на майката и останалата и/свита/е на 100%.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Да ама няма как защото е в оплодно сандъче и няма как да добавя корпус към него.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Здравейте колеги,

    Искам да ви попитам, има ли някакъв риск млада, току-що оплодена и завърнала се преди няколко дни в кошера майка, да бъда убита от пчелите, ако в кошера се придаде пита със зряло пило, между което тук-таме се виждат открити личинки ? А има ли риск да бъде убита майката ако не е оплодена ?
    И друго, знае ли някой какъв е срока в който пчелите чакат майка да се завърне от оплождане в кошера, и сигурен признак за наличие на майка ли е активното поведение на пчелите при паша и градеж на питите ?
    Благодаря.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от tendo Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Искам да ви попитам, има ли някакъв риск млада, току-що оплодена и завърнала се преди няколко дни в кошера майка, да бъда убита от пчелите, ако в кошера се придаде пита със зряло пило, между което тук-таме се виждат открити личинки ? А има ли риск да бъде убита майката ако не е оплодена ?
    И друго, знае ли някой какъв е срока в който пчелите чакат майка да се завърне от оплождане в кошера, и сигурен признак за наличие на майка ли е активното поведение на пчелите при паша и градеж на питите ?
    Благодаря.
    Наличието на открито пило не е причина пчелите да убият вече приета майка. Може да предадеш пита или пити с пило без пчелите колкото пчелите ще може да топлят през нощта.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.
    Времето е нестабилно,нектаропотока секва,пашата е малко.Това се случва при силните семейства,пестят си запасите за пилото.За това ги изхвърлят, или простудено пило от честото отваряне,а може да е от прекаленото разширение на кошера.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •