Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 32 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 315
  1. #261
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    m_pchelari, зависи колко кошера са ти в това положение, но това което може да предприемеше да разпечаташ една от пълните с мед пити, да я сложиш зад преградната дъска или да я отдалечиш на няколко сантиметра от другите и те ще си пренесат меда където е било пилото доскоро, а може и една от питите с малък венец също да я разпечаташ и извадиш от центъра. Вариант е и с твърдахрана, а също и с инвертиран сироп, въпреки че там си има рискове, но търговците специално на апи инверта са ми казвали, че може да се дава за дозапасяване и през ноември в зависимост от времето(температурата) - но колко вярно е това твърдение или е по-скоро реклама, аз не мога да бъда на 100% сигурен.

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Изгледах клипа и за съжаление дори и със слушалки не можах да чуя какво говориш. Въпреки че не се вижда добре ми се стори че положението не е точно така както го беше нарисувал. Имаш пити на 2/3 а това е много важно. На твое място бих редил така. 2 с венец по средата: 2 на 2/3 от двете им страни и 2 цели най от вън от ляво и дясно после са прашеца една или две. Остана една с венец и една цяла или нещо такова според зависи. разпечатвам венеца и зад хранилката или преградна дъска според зависи може и разпечатване на част от другата останала и най-отвън ама от другата страна. По този начин сега ще ядът венеца, ще допълнят чрез прехвърляне незапечатаните килийки по другите пити и за зимата ще останат с чудесна подредба на 6 рамки. Кошера е силен, но ще се събере чудесно на 6 рамки като свие кълбото.

  3. #263
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ще изчакам до края на другата седмица за да видя дали сами ще предприемат преподреждане и тогава ще ги подредя точно както си го описал.
    Винаги може по-добре.

  4. #264
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ще изчакам до края на другата седмица за да видя дали сами ще предприемат преподреждане и тогава ще ги подредя точно както си го описал.
    Другата седмица ,ще стане късно дават го застудяване
    Милен Михов

  5. #265
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Ето как съм зазимявал, когато съм имал препълнени и полупразни пити, върху които последното пило се е излюпило.
    В кошер ДБ, ако нямам запазени пити с мед от главната паша, ги подреждах през една - една препълнена с мед - една полупразна, където е било последното пило - една пълна с мед и т.н.
    Пълните с мед пити ги разпечатвах отдолу, или ги надрасквах с вилица на една трета от височината, и пчелите си правеха добро кълбо, където те си поискат, но обикновено го правеха пред прелката.

    Основен недостатък на стандартната плодникова рамка ДБ, е че е ниска, и че височината й не стига за едновременно отглеждане на последното пило и за натрупване на запасите за зимата. Това създава огромни проблеми на пчелите, и много работа за пчеларите.
    Този недостатък се компенсира с подреждането на гнездото при зазимяване, запазване на пълни пити с мед в склад, с подхранване, с поставяне на магазин пълен с мед под или над корпуса, с поставяне на пълна с мед пита над кълбото, с поставяне на питки и т.н. кой каквото си практикува.

    При много продължително и студено време пчелите се движат само нагоре, обикновено пред прелката. Студът не им влияе, но ако не им стигне храната над пчелното кълбо, загиват, независимо че в задната част на питите има много мед. Тогава могат да умрат отделни междурамия, но семейството може и да оцелее, независимо че кълбото се разделя.

    При променливо време през зимата пчелите се движат нагоре и назад към задната стена на кошера, когато над кълбото липсва мед, като постепено се отдалечават от прелката, и първото пило го разполагат в задната част на кошера. Това се получава само когато има периоди през които пчелите могат да разпуснат за кратко пчелното кълбо.

    Само че никой не може да ни каже, какво ще е времето през зимата.

    Поздрави и успех на всички!

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Току що преброих акара от последното третиране от клипа. Още 430 акара, добре че нямаше повече пило. Кошера е изчистен, общо над 2000 акара след 5 третирания.
    Винаги може по-добре.

  7. #267
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Току що преброих акара от последното третиране от клипа. Още 430 акара, добре че нямаше повече пило. Кошера е изчистен, общо над 2000 акара след 5 третирания.
    Изгледах клипчето но не разбрах какво и колко сложи в пушалка. Каква е рецептата, че сега имам проблем с акара и от 10 кошера ДБ един е избягал и втори в който пчелите са останали една шепа а бях най силните ми кошери. Вчера ги опушвах с Варостан Р като накапах лентичките и като постояха час ги запалих защипани за една пръчка вкарвах през прелката но видях доста зор(за първи път опушвам, досега само лентички съм слагал) Общо взето не съм много сигурен дали ги опуших както трябва защото ми се налагаше лентичките да ги паля по няколко пъти тъй като стана късно а и лентичките не бяха хубаво изъхнали след накапването.

  8. #268
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от rikolinik Виж публикацията
    Изгледах клипчето но не разбрах какво и колко сложи в пушалка. Каква е рецептата, че сега имам проблем с акара и от 10 кошера ДБ един е избягал и втори в който пчелите са останали една шепа а бях най силните ми кошери. Вчера ги опушвах с Варостан Р като накапах лентичките и като постояха час ги запалих защипани за една пръчка вкарвах през прелката но видях доста зор(за първи път опушвам, досега само лентички съм слагал) Общо взето не съм много сигурен дали ги опуших както трябва защото ми се налагаше лентичките да ги паля по няколко пъти тъй като стана късно а и лентичките не бяха хубаво изъхнали след накапването.
    Колега варостоп ли си слагал или други ленти?Сигурно ли е че от акара са избягали,да не са нападнати кошерите.

  9. #269
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Колега варостоп ли си слагал или други ленти?Сигурно ли е че от акара са избягали,да не са нападнати кошерите.
    Ленти Варостоп. Иначе като са избягали пчелите кошера е почти ограбен защото не бях ходил 20 дни на пчелина като бях спокоен че съм ги зазимил и си мислех че няма какво да правя на тях. Груба грешка от моя страна защото са 4 км от вкъщи пет минути път. А защо си мисля че е акара ами защото беше(преди 20дни) на 11 рамки пълен с пчели и на 4-5 рамки с пило а и входа бях стеснил на около 2-3 см. така че не виждам логика толкова силно семейство със този малък вход да бъде унищожено от нападение. Иначе другото интересно което ми се случи вчера когато започнах да вадя останалите пити с мед. на една от последните рамки намерих майката която си щъкаше свободно и какво направих в бързината. Оставих кошера отворен за десетина минути без да го опушвам като целта ми беше да влезнат колкото се може повече пчели/грабителки и след това затворих плътно кошера като мисля да го оставя така затворен за 3-4 дни. Почти съм сигурен че няма да се получи нищо по това време но така ил иначе този кошер е изгубен и това ще един вид експеримент.
    Този пост е редактиран от rikolinik; 21.10.2014 в 12:58. Причина: корекция

  10. #270
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от rikolinik Виж публикацията
    Ленти Варостоп. Иначе като са избягали пчелите кошера е почти ограбен защото не бях ходил 20 дни на пчелина като бях спокоен че съм ги зазимил и си мислех че няма какво да правя на тях. Груба грешка от моя страна защото са 4 км от вкъщи пет минути път. А защо си мисля че е акара ами защото беше(преди 20дни) на 11 рамки пълен с пчели и на 4-5 рамки с пило а и входа бях стеснил на около 2-3 см. така че не виждам логика толкова силно семейство със този малък вход да бъде унищожено от нападение. Иначе другото интересно което ми се случи вчера когато започнах да вадя останалите пити с мед. на една от последните рамки намерих майката която си щъкаше свободно и какво направих в бързината. Оставих кошера отворен за десетина минути без да го опушвам като целта ми беше да влезнат колкото се може повече пчели/грабителки и след това затворих плътно кошера като мисля да го оставя така затворен за 3-4 дни. Почти съм сигурен че няма да се получи нищо по това време но така ил иначе този кошер е изгубен и това ще един вид експеримент.
    Кошера е бил силен би трябвало да може да се справи с акара.Вчера извадих лентите варостоп бях сложил по три на кошер.Имам и силни и по слаби кошери но всичките стоят не са избягали.

 

 
Страница 27 от 32 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •