Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 32 ПърваПърва ... 162425262728 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 315
  1. #251
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    То зависи колко пчели са останали в кошера, но ако го оставиш така, както си е, мисля, че положението му ще е твърде несигурно.
    Аз бих му сложил през декември една погача върху кълбото, за всеки случай.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #252
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Пчелите през зимата се движат само на горе така ,че като изядат венеца има опасност да умрат независимо колко много мед има в крайните рамки това се случва при голям студ хубаво е да се прецени колко голямо ще е кълбото и да се оставят толкова рамки с малък венец ,а медените рамки да са по близо до кълбото.При варианта с четири рамки с малък венец може да се намалят на три ако се прецени ,че са достатъчни за кълбото.
    Това не е доказано на 100%, че се движат само нагоре. То ако беше така щяха да измират маса кошери.

  3. #253
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Заснел съм го както обещах, грубо има към 10 000 пчели. Клипа ще го пусна ако успея тази вечер или в понеделник като преброя и акара от вчерашното третиране.

    П.С. Движат се и на страни и това точно щях да питам някой знае ли при минимум каква температура кълбото се мести на страни?
    Винаги може по-добре.

  4. #254
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен след като спряха с пилото преместиха меда от последните пити на мястото на пилото и от вариант 1 минаха към вариант 2.
    Според мен ще е много глупаво да им бъркам работата и да ги връщам в изходна позиция. Пчеларя колкото и да разбира, пчелите знаят повече от него.

  5. #255
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При мен след като спряха с пилото преместиха меда от последните пити на мястото на пилото и от вариант 1 минаха към вариант 2.
    Според мен ще е много глупаво да им бъркам работата и да ги връщам в изходна позиция. Пчеларя колкото и да разбира, пчелите знаят повече от него.
    Затова много, много не се рови из кошерите за щяло и нещяло.

  6. #256
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Движат се и на страни и това точно щях да питам някой знае ли при минимум каква температура кълбото се мести на страни?
    Да, движат се и настрани, ако температурите им го позволяват, но пък има опасност да разкъсат кълбото - едните наляво, другите надясно.
    Трябва им една зима като 2011/2012 и въобще няма да се поместят настрани, а направо ще захапят горните летви, т. е. "ще гризнат дръвцето".
    Не си ли чувал как стари пчелари с изумление коментират в края на зимата: "Абе в кошера има пити, пълни с мед, а семейството загинало от глад?" Направо изумително.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #257
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Не си ли чувал как стари пчелари с изумление коментират в края на зимата: "Абе питите пълни с мед, а те умрели от глад?" Направо изумително.
    Това, че са стари (дългогодишни) пчелари не значи, че като са казали, че пчелите са измрели от глад и това е така. Проблема е друг, който води до същия край (измиране на семейството).

  8. #258
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Пчелите могат да се преместват на съседни рамки само ако външната температура е по-висока от 6°C. В противен случай само разширяват и свиват кълбото, и се движат право нагоре...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  9. #259
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Пчелите могат да се преместват на съседни рамки само ако външната температура е по-висока от 6°C. В противен случай само разширяват и свиват кълбото, и се движат право нагоре...
    Значи в кошера около 8-9 градуса. Мислех си, че може и при по-ниска температура. Ето и клипчето:



    Ама няма да се смеете, че говоря миеко щот съм от далеко
    Винаги може по-добре.

  10. #260
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Един от начините да се наблюдава какво става в кошера през зимния сезон е термовизионната камера. За съжаление - скъпо удоволствие!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 26 от 32 ПърваПърва ... 162425262728 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •