Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 32 от 32 ПърваПърва ... 22303132
Резултати от 311 до 315 от общо 315
  1. #311
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Post

    Не се кахъря, просто са ми интересни пчелите и следя какво правят и се опитвам да ги изучавам на практика. А за "Хубав край и хубави хора" ме съм съгласен, по скоро беден край и измъчени хора. За 2 месеца съм качил 8кг. от тия хубави манджи ама като почне сезона ще ги сваля. Сега когато не съм на работа отида до пчелина скова някой детайл, нахраня котките и кучето, обикалям кошерите, наливам вино, прибирам се и сядам на масата.

  2. #312
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Имах 3 кошера останаха на 1ви корпус сега гледам през дъното се вижда кълбото на същото място, но лошото е че като повдигна надкапачната и там има кълбо. Предполагам майката се е качила с част от пчелите в 2рия а в 1вия е останало малко пило и другата част от пчелите. Кошерите бяха много силни преди зазимяването, но мисля че е невъзможно да е едно кълбо от долу до горе. А сега идва застудяване.
    След студовете на един от 3те има много голям подмор на другите 2 всичко е ОК. Инересно ми беше дали "обречения" кошер е устискал, отивам при него и капака на дъното паднал на земята сигурно котките са го бутнали, но като почуках се обади. Октомври беше на 1 междурамие с пчели и от тогава не съм го отварял, нито съм стеснявал нищо само му затворих дъното, направо го отписах ама той не се предава. Останалите кошери са добре за сега нямам загуби.

  3. #313
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Ще сдаде багажа като почне да гледа пило!
    И аз имам няколко такива,ама това са планирани загуби.

  4. #314
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз нямам избор. Влизам в зимата със слаби семейства, защото правих късни отводки. Иначе цялата теория я знам и ми е пределно ясно къде ще ме критикувате. Въпросът е дали тези критики ще са голата истина, или просто ще са поредния мит, който сами сме си го втълпили тука във форума. Този номер с ударното хранене не съм го измислил аз - факт е че на други места по света го правят и точно това ми вдъхна увереност, че може би експеримента ще е успешен.

    Накратко за критиките:
    1. Натоварвам зимните пчели с работа, като така им скъсявам живота. Това според мене е недоказано твърдение, след като руснаците и норвежците правят точно същото - бухат в последния момент по 8-12 литра концентриран сироп, като дори не си правят труда да го инвертират. Там зимите са по-дълги от нашата и въпреки това старите пчели доживяват до пролетта.
    2. Задръствам всички килийки и блокирам снасянето майката - ами че това е търсен от мене ефект. Освен това пчелите са си много наясно как да си подредят гнездото и колко мед да слагат или да не слагат, да запечатват или да не запечатват, и т.н. Ами ако в природата имаше изобилие от нектар по това време, пак ли това щеше да доведе до смърт в семейството?
    3. Правел съм бил захарен мед. Ами с какво той е по-лош от другия? Има си същия захарен състав, същото количество инвертаза, полени и каквото друго там пчелата реши сложи в него. Не се взахарява, което дори си е плюс. Направо си е идеален за храна на семейството през есента, зимата и пролетта. Трябва да се спира само по време на активния сезон (май,юни и юли), за да може стоковия мед да си е истински, но през останалото време какъв е проблема? При гледане на отводки какъв е проблема?

    Като цяло според мене пчелите много добре си знаят кога да задръстват майката и кога да освобождават килийки за пило, прашец или нещо друго. Не би трябвало изобилието от паша (в случая изкуствена) да стане причина нещо да се обърка във възпроизводството или в оцеляването на семейството. Ще е много глупаво природата да го е направила така - няма логика. По-скоро е точно обратното, а именно че ПРИРОДАТА СИ ЗНАЕ РАБОТАТА и колкото по-малко се месим, толкова по-добре. През милионите години е имало периоди на изобилна паша и въпреки това пчелите са оцелели.

    Та толкова за недостатъците. Дали наистина ги има и какви са те - това ще го проверя на практика. Нека сега да видим предимствата, които са безспорни:
    1. Хранене само 3-4 пъти през годината - например 2 есенни (август и октомври) и две пролетни (февруари и април). Това драстично ще намали годишните разходи за труд и транспорт.
    2. Пчелите винаги работят на 100%, независимо от метеорологичните условия. Така ще бъде постигнат максимума на техните възможности като пило и скорост на развитие на семейството (отводката).
    3. Имаме бърза и лесно достъпна ИНФОРМАЦИЯ какво е състоянието на семейството. Всеки един проблем в дадено семейство моментално ще се отрази на количеството вземана от него храна. Болест, лоша или убита майка, търтовка, роево настроение и т.н. - буквално всеки един проблем моментално води до намаляване на количеството на вземания от хранилката сироп. С две думи - идеален комплексен ИНДИКАТОР за проблеми в семейството, и проверката му отнема само 2-3 секунди без да се отваря кошера. Само трябва да се сложи една PVC карта с разграфени деления, за да може точно да се отчита нивото на сиропа в хранилката. По това вече работя.
    Г-н Матеев, интересно ми е, доказа ли се или се опроверга мита за късното ударно хранене!

  5. #315
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами семействата ми презимуваха успешно, въпреки късното октомврийско подхранване. Имаше някаква малка зимна смъртност, но тя си беше в границите на нормалното (около 10%).

    Всички критики, с които ме заливахте миналата есен, се оказаха НАПЪЛНО БЕЗПОЧВЕНИ. За пореден път получих доказателство, че ЗДРАВАТА ЛОГИКА е много по-добър съветник от пчеларските митове, които масово се ширят сред пчеларите.

    Хубаво е човек да се информира колкото се може повече, четейки форумите и всякаква литература, която може да намери по въпроса, но последното мнение и вземането на решение трябва да се направи само на базата на ЗДРАВАТА ЛОГИКА. Всеки си има глава, и трябва да я използва по предназначение.

    Конкретно по въпроса - късното есенно подхранване е БЕЗОПАСНО, ако се прави с инвертиран сироп. Ако миналата зима това беше само едно предположение на базата на здравата логика, сега вече мога със сигурност да кажа, че това твърдение е ДОКАЗАНО посредством тестове с над 2000 пчелни семейства (моите).

    Друго едно мое наблюдение от експеримента:
    Пчелите не задръстват плодника, въпреки че ги давех със сироп в хранилките. Всяко едно семейство си вземаше точно толкова, колкото му трябваше за да си подреди зимното гнездо. Имаше семейства, които бяха по-слаби, и така и не си го взеха всичкия сироп. Цяла зима сиропа си стоя горе в хранилките и пролетта пчелите си го изядоха.

 

 
Страница 32 от 32 ПърваПърва ... 22303132

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •