Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 32 ПърваПърва ... 2129303132 ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 315
  1. #301
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Ако кошерите на колегите са по последна мода с мрежести дъна упражнението си е загуба на труд и време.По вероятно е да са почитатели на старата школа и да не са прочели още за следващото стъпало в нейното развитие: Оставяне на отворена горна и отворена стеснена долна прелка.Този метод се бори с влагата която плъзва по затвореното дъно от предния модел на зазимяване.И идеята за насищане с въглероден двуокис на газовата среда в кошера с цел забавяне жизнените функции на пчелите отива по... Със забавени жизнени функции пчелите ядат по малко и се очаква да не се изтощават.Това е най-простият отговор на въпроса.Преди четвърт век и повече е писано огромно количество статии в пчеларските издания за това зазимяване.Днес е нормално кошерите да имат мрежесто дъно ,което в известна степен показва какво е отношението на болшинството пчелари към зазимяването правено преди доста години.(По-накратко не успях да го напиша.)
    Мне колега не са им последна мода кошерите а между другото колегата къде зазимява на горна прелка има над 200 кошера и на пролет има адски малко смъртност.

  2. #302
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не разбрах 1 точка и сигурно ще обърка, и доста от начинаещите.

    Да,навярно е така,но начинаещ пчелар прочел поне една книжка,мисля би се сетил за какво иде реч.

  3. #303
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Мне колега не са им последна мода кошерите а между другото колегата къде зазимява на горна прелка има над 200 кошера и на пролет има адски малко смъртност.
    Не ми се вярва причината да смъртността да е точно отворената горна прелка. Тази година съм оставил отворена горната прелка въпреки че и дъната ми са с мрежест отвор и всички кълба са направени директно срещу отвора.

  4. #304
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не ми се вярва причината да смъртността да е точно отворената горна прелка. Тази година съм оставил отворена горната прелка въпреки че и дъната ми са с мрежест отвор и всички кълба са направени директно срещу отвора.
    Тоест нацяло отворено горна прелка и стеснена долна и мрежесто дъно така ли?

  5. #305
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Мрежест отвор 16/16 в предния край на дъното, прелката на дъното на едни отворена цялата на други наполовина (заради осите есента) прелката на 1вия корпус затворена на 2рия отворена на тесния отвор. Така съм преценил аз, но това не значи че е правилно, а зависи и от кошера и изолацията. При мен с отворен мрежест отвор имаше конденз, а с отворената горна прелка ми се струва че намаля.

  6. #306
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Мрежест отвор 16/16 в предния край на дъното, прелката на дъното на едни отворена цялата на други наполовина (заради осите есента) прелката на 1вия корпус затворена на 2рия отворена на тесния отвор. Така съм преценил аз, но това не значи че е правилно, а зависи и от кошера и изолацията. При мен с отворен мрежест отвор имаше конденз, а с отворената горна прелка ми се струва че намаля.
    А найлон отгоре имаш ли?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #307
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Нямам, но кошерите са нови и прилепват плътно и от горе имам изолация на надкапачната и на капака.

  8. #308
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    При мен дъното е частично мрежесто(по подобие на това на Nik_m), зазимих ги с магазин под плодника(ДБ) като на плодника бях оставил дисковите прелки на позиция на малките дупчици. След това забележих, че дупчиците са заклеени, т.е. на пчелите може би не им допада да има отвор там. Иначе и при мен кълбото се виждаше близо до отвора.

  9. #309
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имах 3 кошера останаха на 1ви корпус сега гледам през дъното се вижда кълбото на същото място, но лошото е че като повдигна надкапачната и там има кълбо. Предполагам майката се е качила с част от пчелите в 2рия а в 1вия е останало малко пило и другара чат от пчелите. Кошерите бяха много силни преди зазимяването, но мисля че е невъзможно да е едно кълбо от долу до горе. А сега идва застудяване.

  10. #310
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Ники, абе стига се кахъри, те пчелите си знаят работата. Ами наблягай на винцето и шишчетата. Като знам какви гозби приготвяте по вашия край да си оближеш пръстите. Бил съм на гости при мой приятел от Михайловград само червено килимче не ми постлаха . Хубав край и хубави хора. Тогава за първи път ядох и пълнени чушки с боб.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 31 от 32 ПърваПърва ... 2129303132 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •